Рекордний дефіцит Пенсійного фонду

Попри рекордний за час існування незалежної України дефіцит Пенсійного фонду, який становить майже 30 мільярдів гривень, українці принаймні ще 4 місяці отримуватимуть свої пенсії вчасно, - запевняють експерти. Однак на цьому їх оптимізм і закінчується.

Павло Розенко, який ще донедавна був заступником міністра соціальної політики і праці, каже, що подальша ситуація з виплатами залежатиме, від того, як швидко влада наважиться на пенсійну реформу.

Чому Пенсійному фонду бракує грошей?

В ідеалі Пенсійний фонд повинен фінансувати виплати пенсій із власних грошей. Однак нестача тих коштів вимушує добирати суму, якої бракує, із державного бюджету. До 2004 року Пенсійному фонду вдавалося самотужки фінансувати виплату пенсій.

Однак експерти вважають, що той баланс між надходженнями та видатками фонду порушило передвиборче підвищення пенсій тодішнім урядом під проводом Віктора Януковича, який був одним із кандидатів у президенти.

Далі, після перемоги помаранчевої революції, естафету соціального популізму, кажуть експерти, підхопив уряд Юлії Тимошенко.

Її конкуренти, прийшовши до влади вдруге, залишилися відданими тій справі. Як наслідок, з року в рік різниця між зібраним і витраченим росла, і цього року дефіцит бюджету Пенсійного фонду сягнув рекордних 30 мільярдів гривень, що становить шосту частину бюджету фонду.

Серед інших, неполітичних, причин неспроможності виплачувати пенсії без допомоги державного бюджету експерти називають старіння населення, тобто, зменшення числа працюючих, які своїми внесками наповнюють фонд, і збільшення числа пенсіонерів, які отримують ті гроші.

Держава дасть, скільки треба

Однак експерти, наприклад, віце-президент компанії Кінто Віталій Мельничук впевнений, що незалежно від фінансового стану Пенсійного фонду, всі пенсіонери цього року отримають свої гроші.

"Для всіх скептиків скажу, що всі пенсійні зобов‘язання будуть виконані. Всі абсолютно. І це, як це не дивно, не буде залежати ні від стану надходжень до Пенсійного фонду, ні певним чином навіть від стану бюджету. Тому що в нас є 56 стаття в Законі про бюджет (стаття про так звані особливі положення). Там сказано, що Пенсійний фонд, якщо в нього грошей немає, то він має право брати з єдиного казначейського рахунку безвідсоткову суму в необмеженій кількості для виплати пенсій на рік. Отже, механізм створений".

Уряд, на відміну від експертів, довгострокових обіцянок не дає. Останні запевнення у повній та вчасній виплаті стосувалися липня. Нині, за інформацією місцевих органів влади, обласні відділення пенсійного фонду готуються почати виплату серпневих пенсій.

Українські пенсіонери і гроші МВФ

Павло Розенко, який ще донедавна був заступником міністра соціальної політики та праці, пенсійний оптимізм уряду пояснює зовнішніми запозиченнями.

"Зараз уряд отримав додаткові кошти зокрема від російського кредиту і Міжнародного валютного фонду, що дає підстави стверджувати, що принаймні на 3-4 місяці питання вирішено. Але ж залишається відкритим інше питання – що робити в кінці року, що робити в наступному році, що робити у 2012 році?".

Image caption Ірина Щербина: Для виплати пенсій можна використати майно Пенсійного фонду

Директор Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень Ірина Щербина вважає, що Україна мусить використати досвід інших країн у пошуку коштів для пенсіонерів. Експерт нагадує, що Пенсійний фонд має власні - негрошові - ресурси, які, на думку пані Щербини, можна використовувати в разі нестачі грошей для виплати пенсій.

Бракує грошей - продайте майно

"На покриття дефіциту можуть бути спрямовані й інші джерела. Як свідчить світовий досвід, це робиться в часи кризи. Можливо, й нам потрібно на це подивитися. Я знаю, що дуже багато років ніхто не приділяв уваги майну Пенсійного фонду. Майно там є. Тож, можливо, для покриття дефіциту і треба використати це майно".

Однак екперти одностайні в тому, що і закордонні кредити, і майно Пенсійного Фонду - то лише тимчасові заходи, які можуть лише відкласти в часі вирішення проблеми. Радикальними і невідкладними ліками оглядачі називають докорінну перебудову української пенсійної системи.

Урядовці з тим погоджуються і запевняють, що задекларовані у програмі президента Януковича реформи ось-ось почнуться. Однак поки що найпомітнішим кроком у тому напрямку прем‘єра Азарова було нещодавнє скорочення чисельності правління Пенсійного фонду з 19 до 17 осіб.