В Україні зростають ціни на зерно

Причиною цього фахівці називають події у сусідній країні, а саме, запроваджену Росією заборону на експорт збіжжя з її території.

За словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, після того, як Росія вирішила призупинити відвантаження зерна на світові ринки, ціни в Україні стрімко пішли вгору.

“За один день ціна на внутрішньому ринку зросла на 150 гривень на всі зернові культури. І, за нашими прогнозами, вона ще зросте десь на 100 гривень».

Україна не є винятком - після рішення російського уряду про зернове ембарго різкий стрибок цін на пшеницю зафіксовано і на світових ринках.

Уряд Путіна запровадив заборону на експорт зерна з території Росії з 15 серпня до кінця 2010 року. Ембарго поширюється на пшеницю, ячмінь, жито, кукурудзу, а також на борошно пшеничне та або пшенично-житнє.

Те рішення російська влада пояснює неврожаєм зернових внаслідок рідкісної спеки та посухи на території Росії.

Напередодні про "стримування експорту зерна з України" заявили українські громадські аграрні професійні організації, які назвали той процес незаконним. Генеральний директор Укрзернопром АГРО Євген Ленг сказав, що в Україні кілька місяців діяла заборона митниці на приймання пшениці для відвантаження в порти.

"Усна заборона, віддана усно залізниці, і два дні вона приймала заявки на вагони, але фактично вагони не ставила", - запевнив Ленг, назвавши незаконним те, що митниці дозволили брати зерно на експертизу після початку завантаження партії на судно.

"Не обумовлені терміни такої експертизи. Судно може стояти, поки цю експертизу зроблять. Чи корупційна ця схема? Надзвичайно корупційна, тому що це змушує платити гроші для того, щоб швидше зробили аналіз", - сказав Гендиректор Укрзернопром АГРО.

Напередодні про факти штучного обмеження експорту зерна з України заявила ще низка лідерів професійних аграрних об‘єднань.

Чи призупиняли український експорт

Обґрунтованість тих звинувачень підтвердив віце-прем'єр Сергій Тігіпко, який доручив скасувати обмеження і закликав покарати винних.

4 серпня уряд заявив, що вважає недоцільним обмежувати експорт зерна з України. Віце-прем'єр з питань аграрної політики Віктор Слаута спростував інформацію про те, що експорт українського зерна нібито заблоковано:

Image caption Віце--прем'єр Віктор Слаута каже, що в України немає підстав обмежувати експорт зерна

"У нас немає підстав обмежувати експорт зерна. У нас навіть не така ситуації, як у деяких сусідів, де через аномальні кліматичні умови є моменти", - сказав віце-прем‘єр.

Слаута вважає, що винні у скороченні експорту українського зерна окремі учасники ринку.

"Деякі зернотрейдери на ринку зерна влаштували собі "міжсобойчик". Вони так захопилися деякими фінансовими питаннями, що проґавили те, що Крим, Одеська, Миколаївська, Херсонська області вже обмолотили по 30-40% пшениць, ячменю. І на той ринок ніхто не виходив", - сказав віце-прем'єр.

А тим часом інший віце-прем`єр-міністр Сергій Тігіпко визнав і провину уряду у блокуванні експорту країнського зерна. Причиною того він назвав зокрема рішення Держмитслужби і Укрзалізниці.

"У результаті таких протиправних дій зазнають збитків виробники і експортери сільськогосподарської продукції, погіршується підприємницький та інвестиційний клімат у країні, що негативно позначається на міжнародному іміджі держави".

Також Тігіпко назвав сприятливою кон`юнктуру для продажу українського зерна на світових ринках.

"Гальмуючи сьогодні експорт зерна, урядовці позбавляють селян зароблених ними грошей".

За словами Віктора Слаути, у липні цього року з України вивезли за кордон 700 тисяч тонн збіжжя. Це удвічі менше, ніж торік.

Експерти прогнозують подорожчання хліба

Міністерство аграрної політики у зв'язку з несприятливими погодними умовами було вимушене переглянути прогноз урожаю зернових в 2010 році, зменшивши його з 46-48 млн. тонн до 42-43 млн. тонн. Торік було зібрано 46 млн.тонн.

Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко впевнений, що через ембарго на експорт російського зерна вже за тиждень внутрішні ціни на українське зерно можуть зрости з 1600 грн. до 1800 грн. за тонну.

Інші експерти українського аграрного сектора прогнозують подорожчання хліба на 7-10% і також пояснюють це призупиненням російського зернового експорту та зростанням світових цін на пшеницю.

А крім того, подорожчанням енергоносіїв, високим борговим навантаженням аграрних підприємств і необхідністю збільшення мінімальної зарплати в нинішньому році.

На думку представників Всеукраїнської асоціації пекарів, підвищення цін можна уникнути, якщо Кабмін запропонує компенсації з державного бюджету, аби хлібзаводи зберегли свою рентабельність.

А тим часом подекуди в Україні вже почав дорожчати хліб. Наприклад, в Умані, за поівдомленням газети "Дело" в середньому вартість різних сортів хліба і батона збільшилася на 10 копійок.

Підвищило ціну місцеве підприємство Уманьхліб, яке той крок пояснює зростанням собівартості хлібобулочних виробів через підвищення з 1 серпня тарифів на газ, що використовується для випічки хліба.

Попри прогнози експертів, що хліб в Україні дорожчатиме неминуче, 4 серпня перший віце-прем'єр Андрій Клюєв заявив, що уряд має намір вжити заходів для недопущення підвищення цін на хліб і хлібобулочні вироби протягом 2010 і наступного років.

Однак єдиної думки в уряді немає - підлеглий Клюєва міністр аграрної політики Микола Присяжнюк не виключає можливості підвищення цін на хліб із зерна нового врожаю.