Звільнення 3 ректорів - ''приниження держави''

Колишній міністр освіти Іван Вакарчук назвав звільнення ректорів трьох провідних університетів "приниженням держави".

Image caption Дмитро Табачник вважає, що Донецькому університету потрібна "молода" команда

У заяві, поширеній центром зв’язків з громадськістю Львівського національного університету, мовиться, що звільнення міністром освіти Табачником трьох ректорів "не має аналогів у світовій практиці, позаяк академічна свобода та університетська автономія – це наріжний камінь системи вищої освіти в усіх цивілізованих суспільствах".

Упродовж останніх кількох тижнів міністр освіти Дмитро Табачник звільнив ректорів трьох провідних вишів.

Наприкінці липня було повідомлено про звільнення ректора Донецького національного університету, 69-річного академіка Володимира Шевченка, який очолював цей заклад 24 роки.

На початку серпня було звільнено ректора Одеського національного університету 52-річного Валентина Сминтину, який керував університетом 15 років, та ректора Уманського державного педагогічного університету Михайла Мартинюка, який працював на посаді 5 років.

"Хіба у якійсь іншій державі, крім України, міністр може раптово приїхати до університету й змусити ректора добровільного написати заяву про звільнення? Так могло бути лише в 30-ті роки минулого сторіччя, коли поважних і відомих в суспільстві людей… тодішній режим усував без пояснень…", - йдеться у заяві Івана Вакарчука.

За словами пана Табачника, "видатного вченого-математика і академіка Шевченка ніхто не звільняв – у нього просто закінчився термін семирічного контракту".

Пан Табачник висловив думку, що Донецькому університету потрібна молодша команда.

"Як метал має властивість втоми, так і будь-який інший матеріал, і людський теж. Володимир Павлович майже чверть століття беззмінно і успішно керував університетом. Але останні кілька років вуз, на жаль, як найбільший науковий і педагогічний центр донецького регіону зупинився у своєму розвитку. Очевидно, ДонНУ вимагає більш сильною менеджерської команди, більш молодий. Це неможливо без проведення вільних виборів на посаду ректора", – заявив Табачник у коментарі газеті.

Він відкинув припущення, що звільнення мало політичні мотиви.

Сам пан Шевченко стверджує, що 29 липня в Донецький національний університет прибув міністр освіти Табачник і вимагав написати заяву про звільнення за власним бажанням. Не отримавши позитивної відповіді від пана Шевченка, міністр підписав наказ про відставку ректора.

"Навіть якщо немає можливості провести конкурс у зв'язку з тим, що колектив у відпустках, строк обрання переноситься, а в.о. ректора на цей період призначається сам ректор. А мене звільнили відразу, при мені запропонували місце Шубіну, а коли той відмовився, призначили першого проректора університету. Чим це викликано - не знаю. Але я не того рангу людина, щоб мене можна було ось так взяти й виставити без пояснень", - сказав екс-ректор Шевченко в інтерв’ю газеті.

Нова кадрова політика?

Вибори ректорів як донецького, так і одеського університетів мають відбутися пізніше цього року.

За словами фахівців, на посаду ректора зазвичай призначають на 5 років і після закінчення терміну посаду ректора мають оголосити вакантною.

За законом про вищу школу обов’язки ректора має виконувати перший проректор університету.

Депутат опозиційної НУ-НС Леся Оробець, коментуючи звільнення ректора Одеського національного університету Валентина Сминтини, заявила, що Міносвіти намагається усунути самостійних керівників університетів, аби "забезпечити керованість з боку міністерства над найбільшими вишами напередодні виборів".

Критики рішення пана Табачника також нагадують, що екс-ректор Уманського педуніверситету пан Мартинюк – тесть опозиційного депутата НУ-НС В’ячеслава Кириленка, який весною цього року зареєстрував в Верховній Раді проект постанови про звільнення Дмитра Табачника з посади міністра освіти і, що пан Мартинюк підтримував Віктора Ющенка.

Довідка

  • Академік Володимир Шевченко (1941р. народження) очолював ДонНУ з 1986 р.
  • Д-р Валентин Сминтина (1948 р. народження) очолював Одеський національний університет з 1995 р.
  • Д-р Михайло Мартинюк (1944 р. народження) керував Уманським педуніверситетом, який сам закінчив, 5 років

Новини на цю ж тему