Газ для українців подорожчає ще на 50%

Наступне підвищення ціни газу для населення команда Віктора Януковича планує на квітень 2011 року.

Доведення внутрішніх цін на природний газ до економічно обгрунтованого рівня є одним із зобов'язань України в рамках співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Image caption Протести проти подорожчання газу в Харкові. Далі буде?

"Подальше підвищення буде необхідно, щоб уніфікувати ціни для всіх користувачів газу до рівня паритету з імпортом і забезпечити "Нафтогаз" ресурсами, необхідними для поліпшення інфраструктури та виконання своїх зобов'язань, не покладаючись на бюджетні кошти", - сказано у меморандумі офіційного Києва Міжнародному валютному фонду.

У тому документі уряд Миколи Азарова також пообіцяв, що по тому, як газ, який видобувається в Україні, коштуватиме так само, як і імпортований, всі ціни на той вид палива будуть коригуватися за потребою, відображаючи ринкові ціни.

Непопулярні кроки

Влада називає підвищення цін на газ справою, яку попередні уряди мали зробити давно, однак не наважувалися на непопулярні серед людей кроки, хоча економічна доцільність у цьому існує вже багато років.

Перше подорожчання газу на 50% команда Януковича запровадила з 1 серпня 2010 року в очікуванні розблокування співпраці з МВФ, яку фонд призупинив наприкінці президентського терміну Віктора Ющенка.

Нещодавно МВФ вирішив надати нові кредити Україні – понад 15 мільярдів доларів на 2,5 роки.

Захист бідних?

Незгоду з підвищенням цін на газ вже заявили профспілки, однак жодних протестів населення ще не було, хоча подорожчання палива автоматично тягне за собою нові, вищі ціни на тепло для помешкань та гарячу воду.

Уряд обіцяє запровадити для найбідніших верств державні субсидії і запевняє, що найменш захищені українці не відчують подорожчання. Експерти ж побоюються, що нові ціни прийдуть до людей раніше, ніж бюджетна допомога.

"Враховуючи період відпусток, можна говорити про те, що люди, які потребують соціальної допомоги, вчасно її не отримають"-, вважає експерт з питань енергетики Центру імені Разумкова Володимир Саприкін.

Пенсія - все далі

Серед інших непопулярних кроків, до яких уряд має вдатися згідно з меморандумом МВФ, називають і пенсійну реформу. До того змушує рекордний за всю історію незалежної України дефіцит Пенсійного фонду.

Зараз для виплат пенсій фондові бракує 30 мільярдів гривень. Дефіцит зростає й далі, а покривати його принаймні до кінця 2010 року влада зобов‘язалася з державного бюджету.

Найболіснішим питанням, яке обговорюють українці в очікуванні обіцяної урядом пенсійної реформи, є збільшення пенсійного віку. Влада назвала той крок необхідним, однак заспокоїла, що робитиме це поступово – упродовж 10 років.