За що переплачують патріоти відпустки в Криму?

Якщо Крим найближчим часом не відновить баланс ціни та якості, то більш розвинені курорти Європи та Азії можуть переманити до себе чималу частину кримських відпочивальників, попереджають фахівці.

Крим часто називають "перлиною", оспівують його природню красу й історію. Але чи вартий відпочинок у Криму тих грошей, які за нього правлять?

Що почому?

Відпочинкові урядовців та інших чиновників колишнього СРСР, а тепер України, завжди притаманним був високий рівень обслуговування та послуг. Але за них вони нічого, або майже нічого, не сплачували.

Що ж до середнього класу і менш заможних громадян України, то вони скаржаться, що їх Крим зустрічає високими цінами і не надто високим рівнем сервісу.

Багато відпочивальників на вулицях кримських курортних міст передусім скаржаться на дорожнечу і бруд.

Про невідповідність ціни та сервісу на півострові говорять не тільки жителі України чи туристи. Під час одного із візитів до Криму про це заявив навіть посол ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра.

"Співвідношення ціна-якість в Криму залишає бажати кращого. Ціни в Криму порівняно з різноманітними європейськими курортами та туристичними центрами доволі високі, але рівень сервісу дуже низький", - сказав він.

Якщо дорого для європейця, то що казати про жителів України?

За що?

Цього літа відпочинок у Криму знову подорожчав.

Кримська влада пояснює це зростанням цін на продукти і комунальні послуги загалом в Україні. Але чи може бути Крим дорожчий за європейські курорти?

В одній з місцевих туристичних агенцій повідомили, що вартість десятиденного туру в Крим у середньому - 400 євро.

Майже така сама ціна - за десятиденні тури в Туреччину, Чорногорію, Болгарію, Хорватію та інші курорти, але з авіаперельотом і проживанням у три- чи чотиризіркових готелях, що за рівнем сервісу та санітарії помітно відрізняються від кримських.

Колишній міністр курортів Криму Олександр Таряник в інтерв'ю Бі-Бі-Сі переконує, що основна причина дорожнечі – короткий туристичний сезон.

"Ми за два місяці повинні всі все "відбити", тому піднімаємо ціни на їжу, морозиво, житло. Крим – це два, максимум три місяці купання. Це дуже мало для окупності", - каже пан Таряник.

Проте й за короткий сезон до Криму приїздить чимало відпочиваючих. Попри високі ціни, у Криму у цьому сезоні вже відпочило близько 2-х мільйонів людей.

Це більше від торічного показника майже на 19%.

Місцеві підприємці радіють: сезон добрий, бо приїхало багато росіян. Ті, мовляв, не рахують грошей, на відміну від "бідних" українців.

Хоча визнають, що російські відпочивальники цьогоріч теж почали економити. Зокрема, менше ходити в ресторани, де націнка на страви починається зі 150%, а про вино годі й казати.

Чинний міністр туризму і курортів Криму Сергій Кириленко погоджується зі скаргами туристів на дорожнечу і низький рівень обслуговування.

"Справа в тому, що, на жаль, якийсь період часу Кримом, як курортом, ніхто не займався, - пояснює він. - Горезвісна сезонність Криму позначається на цінах. Сьогодні ми плануємо подовжити курортний сезон, щоб він розпочинався 1 травня, а закінчувався 1 листопада. Особливо це стосується оздоровчих та лікувальних закладів, куди можна приїздити в міжсезоння."

За словами міністра, у проекті нового Податкового кодексу передбачається встановлення туристичного збору для суб'єктів туристичного бізнесу.

В Криму можна буде, як він каже, збирати до 150 мільйонів гривень цього податку. Саме на ці гроші, стверджує пан Кириленко, будуть боротися за чистоту, будувати інфраструктуру та покращувати сервіс. Проте звідки братимуться ці гроші, як не з кишені відпочиваючих - для яких Крим стане ще дорожчим?

Пустіть на пляж!

Наразі влада намагається виховати обслуговуючий персонал.

Торішнє літо у Криму позначилося масовими акціями протесту після того, як спритні місцеві підприємці встановили плату за вхід на міські пляжі.

Після цих протестів, як запевняє нова кримська влада, вдалося зробити вільним доступ на всі комунальні пляжі.

Ті ж, хто за старою звичкою все ще збирає гроші за прохід до моря чи не пускає людей взагалі на пляж, можуть мати справу з міліцією.

Колишній міністр туризму Криму Олександр Таряник вважає, що Крим поки тримається за рахунок традиції. Багато людей просто звикли тут відпочивати.

Він упевнений, якщо на півострові до 2015 року не поліпшать сервіс та не переглянуть цінову політику, то туристи переорієнтуються на російське місто Сочі, яке матиме кращу інфраструктуру після Олімпіади 2014-го року.