Україна: купують зерно на експорт чи ні?

З України надходять суперечливі повідомлення про те, чи виникають проблеми у зернотрейдерів при спробі вивезти зерно на експорт.

Міжнародні агентства та газета "Коммерсант-Україна" передали, що в Україні діє неофіційна заборона на експорт пшениці. Мовляв, хоч це й не заборонено, але практично неможливо.

"Коммерсант" робить такий висновок із листування митниці зі своїми підрозділами в регіонах. Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко повідомив тій газеті, що в портах України заблоковано "до 80% зерна". Ще кілька трейдерів сказали газеті, що не можуть вивести судна з зерном із українських портів через затримку на митниці.

Проте той-таки Леонід Козаченко в коментарі іншому виданню, Gazeta.ua, сказав, що ця інформація застаріла. Він сказав, що його організація надала цю інформацію пресі 2 серпня, після чого уряд, Агрофонд і компанії-трейдери провели спільну нараду з приводу ситуації з зерном і домовилися про вирішення проблеми.

Пан Козаченко заперечив, що трейдери самі зацікавлені в затримці експорту. Деякі аналітики припускали, що трейдерам, які уклали угоди на закупівлю і продаж за червневими цінами, вигідна повна заборона експорту, бо це вважалося б форс-мажором, після чого контракти укладалися б заново.

Ціни на зерно зростають уже не перший тиждень на тлі посухи в Україні, Росії і Казахстані. Проте українські посадовці кажуть, що зараз якраз мають наміри закупити великі обсяги зерна в Аграрний фонд. Про це у вівторок заявив заступник гендиректора Аграрного фонду Олександр Лаврінчук. Він сказав, що зернотрейдери зменшать закупівлю зерна в найближчі тижні, Аграрний фонд дозакупить потрібне зерно.

Але вже на сьогодні, за його словами, Аграрний фонд має достатні запаси з урожаїв попередніх трьох років, щоб утримувати ціни на хліб в Україні на нинішньому рівні. Він не сказав, протягом якого часу.

Деякі міжнародні аналітики припускають, що після зростання цін на пшеницю на тлі посухи й пожеж в Росії й Україні вони можуть вирівнятися через великі запаси зерна, що залишилися після щедрих урожаїв попередніх років. Ціна на ф'ючерси падає вже кілька днів по тому, як ринки після різкого зростання цін взяли до уваги великі запаси зерна у світі.

Україна і Росія вирощують пшеницю переважно м'яких сортів, які не використовуються на Заході для випічки якісного хліба. Експорт пшениці з цих країн та Казахстану переважно йде на Близький Схід та в Північну Африку, де такі сорти традиційно використовуються.