Україна – другий найбільший боржник МВФ

Друге після Румунії за величиною боргу місце у списку позичальників Україна здобула наприкінці липня 2010 року, отримавши перший транш нового кредиту stand by майже на 2 мільярди доларів. Відтепер загальна сума українського боргу перед МВФ зросла до 12 мільярдів 660 мільйонів доларів.

Затверджена 28 липня програма stand by для України загальним обсягом понад 15 мільярдів доларів стала четвертою за обсягом серед програм допомоги МВФ, які діють нині. Вона поступається за розмірами лише Греції, Румунії та Угорщині.

Нині на Україну припадає кожен п'ятий долар заборгованості всіх країн перед МВФ за стандартними кредитними програмами. Нещодавно свою кредитну статистику оприлюднив також Світовий банк. Україна у списку боржинків СБ – на десятому місці. Вона винна банку більше, ніж Росія, - понад 3 мільярди доларів.

Хто винен?

Зростання зовнішніх запозичень та накопичення боргів команда Віктора Януковича називає "заслугою" попереднього уряду.

Віце-прем'єр України Сергій Тігіпко заявив зокрема, що нинішня влада отримала від уряду Юлії Тимошенко країну- боржника.

"У 2007 році зовнішній борг України становив 100 мільярдів гривень. А на той час, коли прийшов уряд Азарова, Україна вже мала 316 мільярдів гривень боргів. Це означає, що на кожного українця припадає приблизно 7 тисяч гривень боргу. Якщо ми далі продовжуватимемо цю політику, то ми будемо державою-банкрутом".

Експерти МВФ зазначають, що у разі вчасного і повного виділення грошей за програмою stand by (а це понад 15 мільярдів доларів упродовж 2,5 років), борг України перед Фондом досягне пікового значення до кінця 2012 року і сягне 53% усього зовнішнього державного боргу. Роком пікових виплат Києва стане 2013 рік.

Зараз настав час виплачувати кредит stand-by від 2008 року. За підрахункамт МВФ, У 2010 році Україна повинна виплатити фондові близько 110 млн. доларів. У 2011 році – близько 220 мільйонів доларів (це лише відсотки за користування кредитом).

Ці суми є незрівнянно меншими, ніжі ті, які доведеться повертати МВФ через два роки, віддаючи не лише відсотки, а і власне сам кредит.

У 2012 році розмір платежу з урахуванням виплати тіла кредиту складе понад 3,5 мільярди доларів.

У 2013 році Україна мусить сплатити МВФ понад 6 мільярдів доларів.

Уряд Азарова почав роз‘яснювальну роботу

У той час, як в Україні тривають дискусії довкола оприлюдненого нещодавно меморандуму з МВФ і зокрема довкола обіцянки команди президента Януковича підвищити пенсійний вік для жінок, уряд Азарова, якому МВФ виділив понад 15 мільярдів доларів нового кредиту (на 2,5 роки), вимагає "припинити політичні спекуляції у зв'язку з поновленням співробітництва України із Міжнародним валютним фондом". У поширеній прес-службою Кабміну заяві пояснюють зокрема мотиви рішення про підвищення цін на газ для населення. Головною причиною називають соціальний популізм попередньої влади.

"Уряд Тимошенко купував російський газ по 330 доларів, а продавав, заграючи з населенням перед виборами, по 50. Покриваючи різницю позиченими грошима, вона фактично оплатила свої вибори за рахунок позик МВФ. Таким чином, Тимошенко, прагнучи влади будь-якою ціною, увігнала Україну і кожного з нас, у тому числі й ще ненароджених українців, у колосальні борги".

Image caption Уряд запевняє, що угода з МВФ не погіршить життя найбіднішим

У Кабміні вважають, що іншого шляху зберегти економічну незалежність України, стабілізувати фінансову ситуацію, зменшити розмір державного боргу, припинити руйнування вітчизняної нафтогазової галузі і системи житлово-комунального господарства просто не існує.

Найбідніших врятують

Водночас в уряді запевнили, що положення Меморандуму з МВФ не торкнуться життєвого рівня найбідніших українців. Їм обіцяють адресну допомогу та субсидії.

Дану Фондові обіцянку вирівняти пенсійний вік для чоловіків і жінок уряд Азарова пояснює намаганням України дорівнятися до світової практики і обіцяє, що такий перехід буде поступовим: пенсійний вік для жінок щорічно буде підвищуватися на півроку, збільшившись на 5 років до 2020 року.

Критикуючи Юлію Тимошенко за здійснені нею запозичення, уряд Азарова називає отримання чинною владою кредиту МВФ важливим "для забезпечення стабільності курсу гривні, підвищення інвестиційної привабливості країни, повернення довіри з боку міжнародного співтовариства, що в результаті призведе до зростання рівня життя українського народу", - сказано в заяві.

Опозиція ж нагадує, що ще у січні, перед президентськими виборами, Віктор Янукович заявляв, що він проти збільшення пенсійного віку на 5 років. Тоді він зокрема сказав: "Зараз ми не маємо морального права це робити. Я на це ніколи не піду".