В.Солдатенко: Голодомор – не етноцид

Нещодавно призначений командою Віктора Януковича новий голова Інституту національної пам‘яті вважає, що голод 1930-их в Україні не був результатом навмисних дій тодішніх керманичів СРСР.

В інтерв‘ю газеті "Комерсант-Україна" Валерій Солдатенко сказав, що "ніхто, сидячи на троні, не приймав рішення про те, "як би мені заморити голодом українську націю"".

"Так не буває, історія — це переплетіння об'єктивних і суб'єктивних моментів. У нас, в сучасній Україні, на певному етапі становлення держави виникла спокуса сказати, що у нас погані сусіди, які нас взяли, покарали, голодом морили. Це твердження не підтверджено документально", - заявив голова Інституту національної пам‘яті, який є істориком за освітою і за фахом.

За словами науковця, він досліджував дану проблему під час підготовки документів для ЦК Компартії. (Солдатенко багато років працював старшим науковим співробітником Інституту історії партії при ЦК Компартії України - філіалу Інституту марксизму-ленінізму при ЦК КПРС):

"Я зайнявся проблемою Голодомору ще у 1989 році, набагато раніше більшості. У той час я готував для ЦК Компартії України постанову про голод 1932—1933 років та публікацію пов'язаних із ним архівних документів", — сказав Валерій Солдатенко в інтерв‘ю газеті "Комерсант-Україна", запевнивши, що на посаді керівника інтитуту не має на меті "виправдати злочинні методи колективізації та методи хлібозаготівель, які призвели до таких наслідків".

Цього року, за словами пана Солдатенка, також заплановані заходи з нагоди річниці Голодомору, в яких передбачається широка участь громадян країни, у тому числі державних діячів різних рангів аж до найвищого.

"Обійти тему голоду 1932-1933 років неможливо - настільки вона важлива, серйозна, і до неї треба ставитися трепетно. З іншого боку, не можна використовувати такі події для політичних маніпуляцій, які призводять до цієї істерії, - заявив пан Солдатенко. - Життя нам не дасть забути і "закрити" подібні події".

Image caption Дмітрій Мєдвєдєв і Віктор Янукович на вшануванні пам'яті загиблих від голоду

У пресі лунали припущення, що з його приходом в інститут дослідження теми Голодомору буде припинене взагалі.

Команда Віктора Януковича призначила Валерія Солдатенка керувати Інститутом національної пам'яті в липні замість звільненого новою владою Ігоря Юхновського.

Інститут було створено за президентства і за ініціативи Віктора Ющенка, який прагнув, аби світова спільнота визнала штучний голод 1930-х в Україні геноцидом української нації.

Нині в Україні діє закон, який передбачає кримінальну відповідальність за заперечення Голодомору. Фракція Партії Регіонів при його ухваленні в парламенті майже всім складом голосувала проти.

Цього року у квітні президент Янукович заявив у Парламентській Асамблеї Ради Європи, що Голодомор не можна назвати геноцидом.

"Це були наслідки сталінського тоталітарного режиму, ставлення до людей. Але визнавати Голодомор як факт геноциду стосовно того чи іншого народу, ми вважаємо, буде неправильно, несправедливо. Це була спільна трагедія держав, які входили в єдиний Радянський Союз", - сказав Янукович у Страсбурзі.

Зараз у Печерському районному суді перебуває справа, порушена за позовом громадянина Володимира Волосюка до Президента України Віктора Януковича про захист честі й гідності. Позивач наголошує, що президент, заявивши у Страсбурзі про заперечення Голодомору як геноциду українського народу, зганьбив честь і гідність позивача і вчинив акт наруги над знищеними мільйонами людей.

Володимир Волосюк просить суд винести рішення, яке зобов’яже чинного президента публічно вибачитися перед ним та перед українським народом.

Позивач вважає, що президент України порушив норми закону про Голодомор, у якому зокрема, сказано, що публічне заперечення Голодомору як геноциду визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв Голодомору, приниженням гідності українського народу і є протиправним.