Муха сіє розбрат між Прагою і Моравією

У Чеській республіці розгорілася запекла правова тяганина за майбутнє 20 великих полотен Альфонса Мухи, основоположника мистецької течії Ар-Нуво.

Полотна із серії Слов'янський Епос минулі півстоліття зберігалися в місті Моравскі Крумлов. Але чеські урядовці вирішили перенести епічну працю Мухи до Праги, викликавши обурення решти країни.

"Слов'янський Епос - це душа міста Моравскі Крумлов, - каже мер Ярослав Мокри. - А Крумлов свого часу врятував Епос".

За словами крумловського мера, стіл якого закладений упорядкованими стосами офіційних документів, саме Моравскі Крумлов урятував полотна Альфонса Мухи від знищення: "Аби не Крумлов, Епос би зогнив. Його б занедбали комуністи, він би зотлів від десятиліть забуття".

Шедевр Альфонса Мухи зараз виставлено у старовинному помісті в кількох хвилинах ходу від мерії.

Художник малював полотна циклу Слов'янський Епос понад два десятиліття, завершивши його 1928 року. Патріотичний цикл Альфонса Мухи охоплює 20 велетенських картин заввишки 6 метрів і завширшки 8 метрів.

Мрійливі, майже потойбічні картини показують історичні виклики і випробування, що випали на долю чехів і всіх слов'ян.

Художник заповів свої епічні полотна Празі, столиці нової республіки президента Масарика, але висунув одну умову: місто мало побудувати спеціальний павільйон для показу "Слов'янського Епосу". Цього досі не зроблено.

Епічною є навіть історія про те, як ці 20 картин опинилися в Південній Моравії, що за 200 км від Праги.

Альфонс Муха помер від пневмонії у 1929 році. Він захворів по тому, як його, на той час 78-літнього чоловіка, заарештувало і допитало німецьке гестапо. Щоб його картини не потрапили до рук нацистів, шанувальники художника, згідно з легендою, згорнули їх і переховували в різних сховках, подекуди навіть у могильних склепах.

Після війни, 1963 року, картини тимчасово вивісили в Моравському Крумлові, де вони відтоді і залишалися.

Але тепер Прага забажала повернення шедеврів Мухи. На вулицях Крумлова всі роздратовані, бо вважають, що столиці і без їхніх картин достатньо витворів мистецтва. Але мерія столиці вказує на заповіт самого художника.

Тим часом Фундація Альфонса Мухи, якою керують нащадки художника, втрутилася в суперечку між столицею і моравським містом, закликавши владу Крумлова не поступатися картинами. Фундація веде переговори з владою Праги про будівництво постійного приміщення для "Слов'янського Епосу". Перевезення картин зараз буде черговим тимчасовим кроком, вважає Фундація.

Представник мерії Праги Ондрей Пеха, який очолює кампанію чеської столиці за повернення картин Мухи, називає впертість моравського міста порушенням столичних прав власності.

Але мер міста Моравскі Крумлов, на боці якого до суперечки долучився президент Чехії Вацлав Клаус, каже, що Прага зганьбилася на цілу країну. Навіть пражани пишуть листи в Моравію, висловлюючи обурення діями столичної влади, каже Ярослав Мокри.