'Пенсійний вік - не ключове питання для пенсійної реформи'

Український уряд виступив на захист рішення щодо підвищення пенсійного віку для жінок, заявивши, що це поступове підвищення полегшить навантаження на Пенсійний фонд, а вирівнювання пенсійного віку між чоловіками і жінками відповідає світовій практиці.

Щоправда, критики такого рішення згадують, що напередодні президентських виборів минулого року Віктор Янукович виступав проти подібного рішення. Але чи стане поступове підвищення пенсійного віку ефективною складовою пенсійної реформи і чому теперішнє рішення стосується лише жінок?

Про це Бі-Бі-Сі запитала Павла Розенка, який був заступником міністра з питань соціальної політики і праці у попередньому уряді.

П. Розенко: В Україні жінки виходять на пенсію трошки раніше, ніж чоловіки, – на 5 років. Таким чином, при виході на пенсію жінка отримує пенсійну виплату, як правило, нижчу, ніж чоловік, коли він виходить у свої 60 років. Також це пояснюється необхідністю збалансувати бюджет Пенсійного фонду України. І, як прогнозує уряд, це дасть можливість трошки зекономити на певних пенсійних виплатах.

Бі-Бі-Сі: Мабуть, це має резон, уряд має рацію?

П. Розенко: На мою думку, уряд зовсім не має рації, коли ставить на сьогоднішній день питання щодо підвищення пенсійного віку, в тому числі, для жінок. По-перше, що таке пенсія для працюючої жінки? Це додатковий шанс покращити своє благополуччя у певний період життя. По-друге, взагалі якщо брати питання пенсійного віку, це питання є абсолютно не ключовим для пенсійної реформи нашої держави. Воно не дає жодної економії коштів для уряду, для Пенсійного фонду в цілому і несе масу негативних явищ, які навіть дуже важко спрогнозувати. Давайте говорити відверто, що підвищення пенсійного віку для жінок буде справді мати певний ефект для послаблення тиску на пенсійну систему України. Але воно буде мати досить обмежений ефект у досить обмежений період часу. Адже коли почнуть ці жінки, яким зараз є 30 і більше років, виходити на пенсію уже в 60 років, тоді їм треба буде пенсію платити більшу. І навантаження на пенсійну систему якраз ще більше зросте. Це взагалі є непрофесійна розмова.

Бі-Бі-Сі: Чи не є навантаженням на бюджет взагалі той факт, що чимало жінок, які в 55 років формально виходять на пенсію, але і далі працюють, отримають і зарплатню, і пенсію? Це ж теж навантаження на бюджет?

П. Розенко: Ми могли б говорити про те, що це якісь елементи соціальної несправедливості, коли б у нас пенсія була на рівні країн Євросоюзу. А коли середній розмір пенсії, вибачте, у нас на рівні 100 євро, говорити про те, що це є якимось навантаженням на державний бюджет України... я вважаю, що це ненормально. Збільшення пенсійного віку дасть економію (так, як записано це в меморандумі з Міжнародним валютним фондом) для бюджету Пенсійного фонду в сумі десь приблизно на рівні 1 мільярда гривень у рік. Ну, можливо, трошки більше. Це при тому, що на сьогоднішній день дефіцит бюджету пенсійного фонду складає біля 67 мільярдів гривень. То про що ми взагалі говоримо?

Бі-Бі-Сі: Ви сказали, що збільшення пенсійного віку не є ключовим пунктом пенсійної реформи. А що є ключовим пунктом, на вашу думку?

П. Розенко: На мій погляд, варто уряду згадати про те, що у нас все-таки повинна в Україні працювати трирівнева пенсійна система. І українець має отримувати пенсію з трьох джерел. Перше – це солідарна система, яка працює в державі, але знаходиться в кризі. Друге – це накопичувальна загальнообов’язкова пенсійна система, яка не працює, і ще правила гри по ній навіть не встановлені. Третє – це Державний пенсійний фонд. Треба зрозуміти одне: що сьогодні при 1000 гривень середньої пенсії в Україні і при 60 мільярдах гривень дефіциту бюджету Пенсійного фонду уряд не має жодних можливостей підвищувати пенсію для наших співгромадян. Тому треба шукати консолідовані рішення щодо здійснення негайної пенсійної реформи. Вона має полягати по-перше, в негайному наведенні порядку у солідарній системі. Так не може бути, жодна фінансова система не витримає такого навантаження, коли вона заробляє 124 мільярди, а має витрачати щорічно 192 мільярди гривень.

Бі-Бі-Сі: Поясніть, будь ласка, що таке солідарна система, для тих, хто не дуже розуміється в специфіці.

П. Розенко: Солідарна система – це, власне, кошти, які сплачує Пенсійний фонд України у вигляді пенсії нашим громадянам.

Бі-Бі-Сі: А звідки беруться ці кошти? З державного бюджету чи з відрахувань самих працюючих громадян?

П. Розенко: З відрахувань самих працюючих громадян Пенсійний фонд заробляє в цілому 124 мільярди гривень. Ще раз повторюю: видатки в Пенсійний фонд мають бути в розмірі 192 мільярдів. Оцю різницю – 67,5 мільярдів – фактично ми ж самі і сплачуємо, але це вже через державний бюджет України. На жаль, я мушу констатувати той факт, що сьогодні питання пенсійної реформи практично зупинено в нашій державі. Пройшло півроку фактично нового уряду, нової влади, нема жодного реального кроку щодо проведення пенсійної реформи України. Якщо далі буде продовжуватись така ситуація, то в 2012 році дефіцит бюджету Пенсійного фонду України може вже досягнути 100 мільярдів гривень. І тоді – так, як говорить сьогодні уряд, що ми в 12-му році запустимо другий рівень – це накопичувальну систему, – зробити це буде практично нереально.