Росія розмістила у Абхазії ракети С-300

Системи ППО, розміщені в Абхазії і Південній Осетії, будуть збивати будь-які літальні апарати, які "вторгнуться в повітряний простір цих республік", заявляє Москва.

Головнокомандувач ВПС РФ генерал-полковник Алєксандр Зелін заявив у середу, що для прикриття російської військової бази в Абхазії і всієї території республіки розгорнута зенітна ракетна система С-300.

Разом з військовими засобами ППО, додав він, вона також буде захищати повітряний простір Південної Осетії.

У Тбілісі розглядають цей крок Москви як провокацію.

Прем'єр-міністр Абхазії Сєргєй Шамба підкреслив у цьому зв'язку, що розміщення комплексів С-300 переслідує чисто оборонні цілі.

"Ця система носить оборонний характер, призначена для захисту російської військової бази і території Абхазії і не спрямована проти будь-яких третіх країн", - сказав прем'єр агентству Інтерфакс.

Тим часом, глава «МЗС» Абхазії Максим Гвінджія раніше заявив Бі-Бі-Сі, що системи С-300 в Абхазії не розміщувалися й що слова головкому ВПС Росії неправильно зрозуміли.

Алєксандр Зелін у своєму виступі перед журналістами уточнив, що С-300 будуть прикривати тільки повітряний простір Абхазії, в той час як протиповітряної оборони Південної Осетії будуть боронити засоби ППО російських сухопутних військ.

Крім цього, у забезпеченні захисту територій Абхазії і Південної Осетії буде брати участь фронтова і армійська авіація, сказав головком ВПС Росії.

Штаб російської військової бази в Абхазії дислокується в Гудауті.

Тбілісі протестує

У зв'язку з інформацією про розміщення в Абхазії російських ракетних комплексів МЗС Грузії виступив з протестом.

"Абсолютно незрозуміло, яку мету ставить цей вкрай небезпечний і провокаційний крок з боку Росії, який створює загрозу не тільки Чорноморського регіону, але і в цілому безпеці в Європі", - говориться в поширеній в середу ввечері заяві грузинського дипломатичного відомства.

У документі міститься заклик до світової спільноти "вжити рішучих заходів, щоб Росія припинила мілітаризацію окупованих грузинських територій".

Віце-прем'єр грузинського уряду Темур Якобашвілі заявив, що розміщення російських зенітних комплексів змінює розстановку сил в регіоні і не тільки хвилює Тбілісі, але й повинно турбувати і країни НАТО.

Пропагандистський жест?

На думку російського військового аналітика Алєксандра Гольца, інформація про розміщення С-300 в Абхазії - не більше ніж символічний пропагандистський жест. "На мій погляд, військового сенсу це не має", - сказав експерт в інтерв'ю Бі-Бі-Сі. За словами Гольца, "використовувати комплекс ППО з радіусом дії в 80-100 кілометрів, який тримає одночасно десятки цілей, проти Грузії, у якої навряд чи набереться з десяток літаків, занадто марнотратна і нерозумна річ. Сенс того, що відбувається, мабуть, знає лише російське політичне і військове керівництво". У Євросоюзі і НАТО неодноразово підкреслювали, що російська військова присутність в Абхазії і Південній Осетії порушує територіальну цілісність Грузії і становить загрозу її безпеці. Переважна більшість країн світу досі не визнали дві республіки суверенними державами; це зробили лише Росія, Нікарагуа, Венесуела і Науру. Грузія вважає Абхазію і Південну Осетію складовою частиною своєї території.