Міліція зміну назви "не сприймає"

В Україні час від часу лунає ідея перейменувати міліцію. Свого часу це хотів зробити екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко.

Image caption У МВС кажуть, що у суспільстві назву поліція не сприймають.

Радник міністерства внутрішніх справ Костянтин Стогній, який пообіцяв створити спеціальний форум в Інтернеті для обговорення цієї пропозиції, сказав в інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі, що питання про назву відкладено на певний час і що у суспільстві "немає сприйняття" назви "поліція".

К. Стогній: Ця ідея існує вже не перший рік. Вона вже давно є в суспільстві. Працюючи зараз, я працюю вже з восьмим міністром внутрішніх справ. Вже як мінімум три чи чотири міністри обговорювали цю ідею. І про реформу говориться вже не перший рік. Про реформу охоронної системи. Тому що вона повинна змінюватися. Був етап, коли на початку створення української держави був жорсткий кримінал. І в 90-ті роки створювалися підрозділи з боротьби з організованою злочинністю – це була одна функція міліції, більш жорстка. Зараз вона змінюється на функцію поваги, де в основу ставиться збереження і захист прав і свобод громадян. Вже не передбачається, що там будь-якими засобами треба розкрити злочин, а головніше – це захист свобод громадян. Тому функції міліції повинні змінюватися. І знову постає питання реформи. Якщо реформувати, робити новий підрозділ і нову структуру, то треба робити за світовим досвідом, як це роблять нормальні компанії і державні установи, ну, і бізнесмени, звісно. Ребрендинґ, наприклад. Не може сторона, яка себе дискредитувала, і новий орган з новими функціями мати стару назву.

Бі-Бі-Сі: А як може називатися українська міліція? І коли може відбутися зміна назви?

К. Стогній: Світова практика говорить, що це поліція. Ця назва є уніфікованою для всіх підрозділів, і у будь-якій країні світу це зрозуміють. Тому питання це постає завжди, коли реформують будь-який орган. От зараз реформують правоохоронну систему України, тому питання з назвою і постало. Воно обговорювалося вчора на нараді у міністра внутрішніх справ і міністр запитав, скільки коштів буде треба прорахувати. Адже заміна назви тягне за собою зміну печаток, зміну бланків, зміну форми, нарешті. Чи може держава зараз дозволити собі такі витрати на зміну хоча би просто назви, до чого це призведе? Також є традиційність. Є люди, які говорять, що українська держава ще добре пам’ятає роки, коли була німецька окупація, і тоді назва "поліція" буде нагадувати поліцаїв, які не користувалися повагою. Тому, як будуть називати міліціонерів поліцаями, чи буде це добре? Взагалі поки не вдалося впевнити, і це питання відкладено на певний час, коли буде нормальна реформа, буде приведено законодавство і структура у відповідність до міжнародних цивілізованих норм. Тоді постане це саме питання ще раз і ще раз буде на громадське обговорення виноситися. Якщо буде сприйнято суспільством, то й буде зміна назви. А на даному етапі поки що у міністерстві не сприйнято зміну назви.

Бі-Бі-Сі: Які з колишніх країн Радянського Союзу перейшли на назву "поліція"?

К. Стогній: В Грузії вже перейменовано на поліцію. У Молдові теж поліція. Я не певен, але вони переходили два роки тому на цю назву. Росіяни зараз також починають зміну назви на поліцію. У нас в Україні поки що не впевнили керівництво МВС у тому, що потрібно починати реформування саме з назви. Хоча стратеги, політтехнологи, піарщики говорять, що якщо міняється структура, треба робити ребрендинг, треба робити нову назву. Але, по-перше, фінансові можливості обмежені, а по-друге, поки що нема сприйняття у суспільстві назви "поліція".

Новини на цю ж тему