Експерт: "праймеріз" - правильно, але пізно

Представники деяких політичних сил в Україні вперше в політичній історії заявили про початок проведення "праймеріз" – попередніх внутрішньопартійних виборів кандидатів, яких ці сили будуть підтримувати на місцевих виборах 31 жовтня.

Image caption Два формати праймеріз Тігіпка- внутрішній і "народний"

Про такі наміри стверджують прихильники БЮТ Юлії Тимошенко і Сильної України віце-прем’єра Сергія Тігіпка.

Як розповідає кореспондент Бі-Бі-Сі у Києві Олесь Коношевич, Партія регіонів підтримує ідею "праймеріз", але брати участі в них не буде.

Експерти нагадують, що внаслідок недосконалості процедури "праймеріз" в українських умовах можуть бути використані для політичного піару.

Проведення попередніх рейтингових виборів – "праймеріз", що зародилося ще всередині 19 століття в США, нині мають намір використати для досягнення політичних цілей і в Україні.

Лідер "Сильної України" Сергій Тігіпко пообіцяв, що долучатися до відбору претендентів на отримання мандату отримують можливість не лише партійці, а й звичайні громадяни через вуличні мобільні пункти.

І список кандидатів, за його словами, буде сформований з урахуванням "праймеріз".

Сергій Тігіпко: "Сьогодні ми починаємо вперше в політичній історії України дуже цікаву процедуру – так званий народний праймеріз. Ми пробуємо провести внутрішньопартійне голосування по тих кандидатах, яких ми будемо висувати на місцевих виборах у районні, міські, обласні ради."

Попри задекларований намір за допомогою "праймеріз" зменшити вплив "вождів" на процес висунення кандидатів, експерти не надто вірять в обмеження ролі лідерів.

Нагадуючи, що, приміром, для Сергія Тігіпка праймеріз – це прагнення максимально закріпитися в регіонах напередодні виборів до Верховної Ради, а також показати демократичність своєї політичної сили.

Для партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко, кажуть експерти, важливо сьогодні подати праймеріз не лише як метод децентралізації партії, а й процес очищення її лав від осіб, які свого часу кинули організацію і пішли до іншої політичної сили.

Аналітики не вірять, що Юлія Тимошенко добровільно віддасть своє крісло комусь іншому.

Що ж до самих "праймеріз", то виборці, особливо на селі, фактично, не знатимуть більшості своїх кандидатів, і це, зрештою, призведе до того, що попереднє голосування перетвориться на політичний піар.

Член фракції БЮТ Віктор Таран сказав Бі-Бі-Сі, що такий піар, у кращому розумінні цього слова, є корисним для партії.

Image caption Аналітики не вірять, що Ю. Тимошенко може поступитись лідерством

Водночас пан Таран застерігає, аби під час "праймеріз" не були застосовані фінансові впливи на виборців, що було, на його думку, характерно для всіх партій.

Віктор Таран: "Головне, щоб не почалося застосування грошей. Використання грошей завдало шкоди всім партіям, в тому числі і Батьківщині. Прийшли люди до Верховної Ради, які не мали б приходити до парламенту. Були фінансові важелі".

Депутат Таран каже, що всі члени партії, які будуть застосовувати фінансові козирі впливу, будуть виключені з лав організації.

ПР позитивно поставилася до ідеї проведення праймеріз як до експерименту, але сама в них брати участь не буде.

Як сказав Бі-Бі-Сі регіонал Вадим Колісніченко, ПР - надто велика для організації процедури попереднього голосування.

Але опозиція запідозрила, що регіоналам не потрібні праймеріз, оскільки вони головним козирем обрали на виборах адмінресурс.

Регіонал Вадим Колісніченко стверджує, що підозри у застосуванні адмінресурсу кидають тінь на тисячі членів окружних і територіальних виборчих комісій, яких ще до проведення виборів звинувачують у порушенні виборчого законодавства.

Вадим Колісниченко: "За роки існування незалежної України лунало багато звинувачень щодо застосування адмінресурсу, але жодного разу не було доведено, яким чином цей ресурс впливає на виборчий процес. Тисячі працівників дільничних і територіальних комісій звинувачують у тому, що вони порушують закон про вибори. Це безпідставні звинувачення. Але якщо такі будуть, треба звертатися до відповідних органів".

Чимало політиків вважає, що праймеріз можуть стати репетицією до парламентських виборів, але застерігають, що в українському варіанті вони можуть бути здійснені у вульгарній формі.

Тим часом політики, які заявляють про необхідність проведення праймеріз, твердять, що результати попереднього голосування будуть враховані при визначенні кандидатів від партій при формуванні виборчих списків. Проте майже ніхто не каже, що ці результати будуть визначальними.

"Праймеріз" як революція в партіях

Експерти кажуть, що внаслідок недосконалості процедури праймеріз в українських умовах можуть бути використані для політичного піару.

Сергій Таран - директор Міжнародного інституту демократії, який свого часу навчався у Сполучених Штатах, розповів про практику праймеріз в Америці.

С. Таран: "Праймеріз" в тій чи іншій формі – це спосіб попереднього голосування за кандидата – чи то в президенти, чи то в інші органи влади. "Праймеріз" призначається для того, щоб визначити якомога рейтинговішого кандидата всередині партії. А з іншого боку, для того, щоб зробити процедуру відбору цього кандидата більш прозорою для громадськості. Іншими словами, там, де є праймеріз, там нема "котів у мішках".

Бі-Бі-Сі: Але з іншого боку, чи не здається вам, що в українських реаліях проведення праймеріз навряд чи можливе? Принаймні, в тому вигляді, як в Америці (як ви кажете, щоб був найрейтинговіший кандидат, найпрозоріші демократичні принципи). Тому що більшість партій в Україні - так званого "вождистського" типу, і вплив лідера надзвичайно високий.

"Праймеріз" як піар-хід

С. Таран: "Праймеріз" в Україні провести справді важко. Зазначу дві причини. Перша – для цього нема жодних конституційних підстав. Тобто, проведення праймеріз не передбачено жодним законом і жодним інститутом партії.

З іншого боку, найважча проблема – це те, що праймеріз загалом не вигідні лідерам партії. І всі українські партії побудовані таким чином, що лідери, фактично, мають монополії на визначення кандидатів і на наповнення списку. "Праймеріз" насамперед зробить революцію самих партій і перетворить їхніх лідерів на рядових членів партій. І це найбільша проблема зараз.

Бі-Бі-Сі: А от Юлія Тимошенко, наприклад, заявляла, що за допомогою цієї процедури вона прагне очистити партію "Батьківщина" від випадкових людей, які прийшли з інших політичних сил або просто заради того, щоб потрапити в прохідні частини списків. Наскільки ефективним може бути такий механізм у випадку Блоку Юлії Тимошенко чи, радше, партії "Батьківщина"?

С. Таран: Це може бути вдалий піар-хід. Тому що і так є зараз ця ситуація, що від Блоку Юлії Тимошенко дуже багато людей іде. То чи не краще провести праймеріз і, так би мовити, через ззовні гарну процедуру вивести людей зі складу партії, тим самим, так би мовити, заробити додаткові політичні дивіденди на цьому? Але тут існує ще більший момент із тим, що в будь-яких партіях, в тому числі і в Блоці Юлії Тимошенко, ввели для цього чудові можливості раніше, коли вони були і при владі, і в опозиції. І от якби вони тоді зробили чистку в своїх лавах, то у БЮТ не було би тих проблем, які були, зокрема, в останній рік. Тому ідея загалом правильна, але шкода, що дуже запізніла.

Бі-Бі-Сі: Можливо, вона не запізніла для інших партій? Ну, зокрема, для партії "Сильна Україна" Сергія Тігіпка. Хоча би з огляду на те, що це порівняно молода сила і Сергієві Тігіпку набагато простіше, аніж Юлії Тимошенко, пояснити, що ми не просто молода, ми – нова сила. Ось ми запроваджуємо систему "праймеріз", і цим ми відрізняємося від усіх оцих старих політичних гравців, які вже багато років на політичній мапі України.

С. Таран: Спробувати можна і варто. Єдиний тут нюанс існує, що напевно тоді Тігіпку треба буде відмовитись від того факту, що він є однозначним лідером партії. І цю партію не треба буде називати партією Сергія Тігіпка "Сильна Україна", а спочатку треба назвати якось по-іншому, додати їй ідеологію, зовсім інші принципи організації, відмовитись (навіть теоретично) від іменного блоку, а потім проводити "праймеріз". Тому що коли авторська партія, яка має одного лідера, проводить "праймеріз", то це все одно вийде якби "напівпраймеріз". Тому якщо вже його проводити, то треба іти до кінця, і лідеру теоретично бути готовим відмовитися від лідерства.