Бюджетникам зарплати не підвищать

Український уряд зобов‘язався перед Міжнародним валютним фондом не підвищувати зарплати бюджетникам, які працюють у державному секторі.

Image caption Уряд Миколи Азарова обіцяє МВФ виконати всі умови меморандуму

У меморандумі, підписаному між МВФ та Україною при наданні нового кредиту на 15 мільярдів доларів, сказано, що зростання зарплат зупинять з 2011 року. Однак наразі невідомо, доки триватиме той мораторій і який саме часовий проміжок має на увазі уряд Азарова, зобов‘язавшись запровадити його на "середньострокову перспективу".

"Ми рішуче налаштовані обмежити швидке зростання фонду оплати праці у державному секторі у 2011 році та на середньострокову перспективу. У цьому контексті ми утримуватимемося від підвищень заробітної плати у 2011 році понад рівень, якого вимагатиме механізм індексування на інфляцію зарплат держслужбовців", - сказано в документі, який з українського боку підписали прем'єр-міністр Микола Азаров, голова Національного банку Володимир Стельмах та міністр фінансів Федір Ярошенко.

Рішення про зарплати торкнеться кількох мільйонів людей

За інформацією тижневика "Коментарі", із понад 18 мільйонів українців, що мають роботу, 1 мільйон – це державні управлінці, ще 1,3 мільйона працюють у сфері охорони здоров‘я та соціальної допомоги. 1,7 мільйона – це викладачі вишів, учителі шкіл, науковці, вихователі дитсадків. Із державного бюджету отримують зарплатню також 200 тисяч військовослужбовців.

Отже, обіцянка уряду Азарова не підвищувати зарплатню бюджетникам торкнеться понад 4 мільйонів українців.

Пастка, створена власноруч

Image caption Медичні працівники - також бюджетники, яким не варто очікувати підвищення зарплат

З одного боку той непопулярний крок, дасть можливість команді Віктора Януковича скоротити дефіцит бюджету до передбаченого меморандумом з МВФ рівня, а з іншого - може викликати невдоволення працівників бюджетної сфери. Втім, оглядачі зауважуть, що владна команда, сформована Партією регіонів, потрапила у власну пастку, виготовлену для попереднього уряду.

20 жовтня 2009 року незадовго до президентських виборів Верховна Рада за ініціативи та найактивнішої участи фракції Партії регіонів ухвалила закон про суттєве поетапне підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати у 2010 році.

Тодішній уряд під проводом Юлії Тимошенко був категорично проти ухвалення того закону і застерігав, що через збільшення мінімальної заробітної плати стрімко зростуть видатки держаного бюджету та його дефіцит, відтак, потрібно буде скоротити 45% працівників бюджетної сфери, тобто, 1,6 мільйонів людей.

Відмова від підвищення зарплатні бюджетникам – то третій крок уряду Азарова заради отримання від МВФ чергового кредиту на понад 15 мільярдів доларів.

Раніше команда Януковича підвищила на 50% ціни на газ для населення і пообіцяла ще раз зробити те саме з 1 квітня 2011 року. Також на виконання меморандуму Кабінет міністрів заявив про початок поетапного підвищення пенсійного віку для жінок.

Віце-прем‘єр з економічних реформ ергій Тігіпко, коментуючи той непопулярний серед українців крок заявив, що без реформи пенсійної системи доведеться "заморозити пенсії", тобто, відмовитися від їх підвищення.

Непопулярні заходи, за словами Тігіпка, необхідно здійснювати для зменшення дефіциту держбюджету в умовах зовнішнього держборгу, що зріс втричі за два роки – з 12% до 36%.

"Я можу сказати, що вже ця цифра для нас критична. Нам буде дуже складно обслуговувати такий рівень заборгованості. Якщо ми нічого не змінюватимемо, ми прийдемо до ситуації, в якій опинилися Греція, Румунія, Угорщина. Це закінчиться тим, що ми не зможемо обслуговувати ці борги. Ми включимо верстат і будуть рости ціни. Може девальвувати гривня".

Напередодні уряд Азарова закликав утриматися від критики дій уряду на виконання умов отримання кредиту від МВФ.

Новини на цю ж тему