Яка книга краща: паперова чи електронна

В Україні паперових книг продають більше, ніж електронних. У той час, як у Сполучених Штатах все навпаки. А українці, кажуть фахівці, за електронний варіант ще не звикли платити.

Image caption Яка краща: паперова чи електронна?

Для читання файлів із романами чи оповіданнями необхідний спеціальний пристрій, який коштує кілька сотень доларів. Називається він e-book (і-бук), або електронна книга. За твердженнями виробників, власник електронної книжки спочатку витрачає суму на сам пристрій, а потім економить, бо вже не купує дорогі паперові примірники.

Що ж воно за дивовижа?

Пристрій виглядає, як невеликий ручний комп’ютер, який зручно тримати в руках, стоячи, наприклад, у метро. Один із таких пасажирів, працівник банку Максим говорить: так звик до свого електронного пристрою, що паперові книжки вже сприймає по-іншому:

"Класичну книжку треба читати у садочку, сісти на крісло під деревами і насолоджуватись. У мене є бібліотека, але зараз я підходжу до придбання реальних книг з іншої точки зору. Я звертаю увагу на видання, на якість друку".

Максим проводить більше години часу у транспорті впродовж дня і вважає, що для читання у метро електронна книга - практичніша за паперову. Вона не рветься і не важка, - в один пристрій може вміщатися до десяти тисяч реальних книжок. І вся ця бібліотека у вас під рукою у будь-яку хвилину.

Катерина Слобода, адміністратор Українського клубу електронної книги, говорить, що новітні e-bookи - фактично, як маленькі комп’ютери, але пристосовані переважно для читання.

"Екран електронної книги створений на основі технології електронного чорнила. Сам екран виглядає, як звичайний листок паперу, він такий сіренький. Є такі електронні книги, у яких є сенсорний екран і вони імітують гортання сторінок. Добрий е-book буде вам коштувати від 290 до 500 доларів".

У перших лавах - бізнесмени та студенти

Катерина розповідає, що за статистикою, яка ведеться на сайті їхнього клубу, найбільше електронними книжками користуються бізнесмени і студенти.

Також це дуже зручно для школярів – замість кількох підручників можна взяти одну електронну книгу, у якій будуть відразу всі необхідні матеріали.

Максим, прихильник електронних книжок, з яким я познайомилася у метро, розповідає, що вже брав свою електронну книжку у багато мандрівок. Максим говорить, що e-book – це не тільки практичніше, але й економніше:

"По-перше, це проблема, коли їду у відпустку, то на тиждень мені потрібно чотири або п’ять книжок. Щоб узяти з собою книгу на море, вона має бути якісно надрукована, це має бути тверда обкладинка, щоб вона не розвалилася. А така книга коштує 50-60 гривень. Книга в електронному вигляді коштує на платному сайті десь 2-3 гривні".

Українські мас-медіа повідомляють, що у столичних школах вже почали розробляти електронні підручники. Це дуже актуально з огляду на те, що на сьогодні підручників для перших, других і десятих класів не вистачає – не встигли надрукувати.

Але найближчим часом повністю перейти на e-book не готові ані учні, ані вчителі. Крім того, що треба освоїти таку техніку, купити такий пристрій може не кожен школяр.

Майже всі електронні книжки мають у собі аудіо книгу. Тобто, ви можете на них не тільки читати книги, а слухати. Відомий український історик і письменник Юрій Мушкетик в інтерв’ю Бі-Бі-Сі зізнався, що із задоволенням би слухав книжки:"Ліг би на диванчику та слухав би якусь хорошу книжку".

Власники електронних книжок говорять, що літературні новинки набагато легше знайти в електронному вигляді, і коштують вони дешевше, ніж паперові. Але українські читачі зазвичай намагаються спочатку знайти безкоштовний варіант і, якщо це вже ніяк не вдається, тоді йдуть на платні веб-сайти.

Image caption Видавець Іван Малкович готує читачам електронний сюрприз

Бі-Бі-Сі звернулася до директора видавництва дитячої книги "А-ба-ба-га-ла-ма-га" Іван Малковича із питанням, наскільки ринок електронної книжки може розвиватися серед дитячої аудиторії?

Іван Малкович: Зараз виходять носії, на яких можна читати кольорові книжки з кольоровими екранами. Кажуть, що ці екрани нешкідливі. З’явилася перша книжка "Аліса в країні чудес" і з’являються нові книжки. Поки що їх не так багато. У цих книжках щось потрошку рухається, тобто, вона має певні кінетичні родзинки. До того ж, там можна увімкнути звук і тобі читають цю книжку.

Бі-Бі-Сі: Чи планує "А-ба-ба-га-ла-ма-га" випускати електронні примірники своїх книжок?

Іван Малкович: Зрозуміло, що на все це треба зважати, бо якщо закритися в собі і сказати, що нас це не цікавить, ми – тільки така традиційна книжка і це шкідливо дітям, це все одно, що забити голову в пісок. Ми зважаємо на це і готуємо першу таку книжку. Поки таємниця, яку саме, це одна з наших паперових кольорових новинок і вона, можливо, навіть буде заведена в головну базу даних одного з таких носіїв.

Я думаю, що з часом електронні кольорові книжки і у нас набудуть популярності, але ж існують проблеми із захистом авторських прав. Як робити так, щоб люди не скачували, не крали. Якщо воно буде тільки все крастися і ніхто не знайде механізму захисту, то ніхто не створюватиме і книжок. Бо на книжки треба багато грошей. Тут замкнене коло.

Бі-Бі-Сі: Ваше видавництво передусім орієнтується на дітей. Фахівці говорять, що для розвитку дітям важливо гортати сторінки, тримати книгу в руках. Чи поява електронної книги не змінить наших дітей?

Іван Малкович: Для маленьких гарно, щоб дитятко побачило книжку і погортало її ручками. Мабуть, книжка паперова і електронна будуть співіснувати приблизно, як театр і кіно. Але, сподіваюся, що не у таких пропорціях – бо зараз в театр менше ходять, ніж в кіно. Я б не хотів, щоб паперова книжка змінювалася на електронну. Бо таке враження, що дитині все розжоване приносять. Ці тексти читаються якимось чужим голосом – це не батько і не мати, це дуже "комп’ютерно". Діти будуть вирощуватися, як солдати – все дуже подібно, все буде однаково – без теплоти голосу рідних. Це сумно, але це є ознака часу. Світ рухається вперед і ми мусимо реагувати на сучасні виклики.

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів