Януковичу нагадують про Скнилів

Львів'яни, які 8 років тому втратили своїх рідних під час авіашоу на Скнилівському летовищі, нині обурені призначенням одного із тодішніх, як вони вважають, організаторів польотів Сергія Онищенка на найвищу посаду в українських повітряних силах.

Image caption Генерал-лейтенант Онищенко був командиром пілотів у Скнилові

Свою оцінку кадровому рішенню Віктора Януковича громадська організація "Скнилівська трагедія" планує викласти у листі до президента.

Інших дій, а саме акцій протесту проти того призначення не буде. За словами Стефана Козака, голови організації, яка об‘єднала родичів жертв Скнилівської трагедії, упродовж 8 років пошуків справедливості в коридорах влади та в українських судах так і не вдалося домогтися покарання найбільших, на їхню думку, винуватців.

Суд виправдав генералів

27 липня 2002 року, коли на військовому аеродромі Скнилів унаслідок падіння літака загинуло 77 людей, Сергій Онищенко був командиром 14 авіаційного корпусу Військово-повітряних сил України.

Авіашоу, під час якого літак Су-27 упав на землю, було організоване саме на відзначення 60-річчя з дня утворення 14-го корпусу.

Кілька років по тому після тривалих судових процесів покарали тільки двох льотчиків, які намагалися виконати над аеродромом складний повітряний трюк. Армійських начальників при вищих погонах, яких також спершу розглядали як винуватців цього злочину, визнали невинуватими.

2 роки тому Апеляційний суд Центрального регіону України серед інших виправдав і Сергія Онищенка, який на той час (ще за президентства Віктора Ющенка) отримав суттєве кадрове підвищення і обіймав посаду першого заступника головнокомандувача Військово-повітряних сил.

Таке рішення суд ухвалив, як сказано в документі, через брак доказової бази, зібраної Генеральною прокуратурою, а також через те, що генерали не мали етичного права заборонити пілотам проводити повітряне шоу над Скниловом.

Сам пан Онищенко заперечував повністю свою провину і говорив про це пресі: "Зараз вивчав матеріали справи - 109 томів… Йде цілеспрямована робота, щоб зробити винними генералів. От яке я маю відношення до цих льотчиків, досі не можу зрозуміти! Вони ніколи мені не підпорядковувались. Я взагалі був у відпустці і мене викликали у Скнилів, попросили допомогти".

Зараз із усіх фігурантів Скнилівської справи відбуває покарання у в‘язниці лише пілот Володимир Топонар.

Онищенко - не унікальний

Військові оглядачі в Україні називають Скнилівську сторінку у біографії щойно призначеного командувача повітряних сил тим "гачком", за допомогою якого цим високим армійським посадовцем можна буде легко маніпулювати в разі, як це потрібно буде вищій владі.

Попереднього командувача ВПС Івана Руснака експерти називають противником продажів іншим країнам українських військових літаків і не виключають, що за нового начальства у тій галузі можуть статися зміни на користь лобістів експорту у найвищих владних кабінетах.

Сергій Онищенко – не єдиний в Україні армійський високопосадовець, якому після спричинених військовими інцидентів із людськими жертвами вдалося не лише не втратити кар‘єру, а й покращити її.

Image caption Олександр Кузьмук утримався в кріслі попри дві ракети, які спричинили жертви

У квітні 2000 року, коли в житловий будинок у Броварах влучила тактична ракета класу "Земля-Земля", загинуло троє людей і ще троє було поранено. Тоді міністерство оборони, визнало свою провину. Держава виплатила потерпілим компенсації, але міністр оброни Олександр Кузьмук втримався на своїй посаді.

У жовтні 2001 року над Чорним морем зенітною ракетою сил протиповітряної оборони України помилково був збитий пасажирський лайнер Ту-154, що виконував рейс Тель-Авів - Новосибірськ. Літак впав у Чорне море і затонув. У результаті катастрофи загинули всі 66 пасажирів і 12 членів екіпажу. Більша частина загиблих були громадянами Росії й Ізраїлю.

Як встановила комісія Міждержавного авіаційного комітету, лайнер російської авіакомпанії "Сибір" на висоті 11 тисяч метрів збила зенітна ракета С-200, запущена силами протиповітряної оборони України, що проводили того дня військові навчання в Криму.

У 2005 році Україна виплатила родичам загиблих грошові компенсації. Російським громадянам з числа потерпілих було виплачено понад 7,8 мільйона доларів.

Однак і збитий літак не позначився на кар‘єрі тодішнього міністра оборони Олександра Кузьмука. За час, що минув відтоді, він ще раз побув у міністерському кріслі, мав навіть посаду віце-прем‘єра, кілька разів обирався до парламенту.

Зараз його кандидатуру називають серед тих, хто може замінити чинного міністра оборони Михайла Єжеля у разі його звільнення.

Новини на цю ж тему