Кам‘яний музей просто неба

У Вінницю звозять зразки майже 50 видів гранітів iз 25 кар’єрів регіону. Місцеві ентузіасти заповзялися створити музей подільського каменю.

Image caption Перші камені під музей каміння закладено

Їм уже вдалося вмовити власників кар’єрів, де видобувають граніти, не тільки подарувати зразки копалин, а й своїм коштом привезти й встановити їх у музеї.

Аби підкреслити красу каміння, згодом, коли спаде спека, планують поміж брил посадити характерні й рідкісні рослини Вінниччини. Це буде навчальний клас під відкритим небом.

Школа, в якій розбивають парк каміння, впізнається ще з дороги. Тут просто на вході вже встановили дві великі брили, на яких полюбляють фотографуватися учні.

За естетику й зміст майбутнього музею відповідає дизайнер Олександр Котловий, який безкоштовно облаштовує парк. Директор школи Дмитро Щербацький разом із дизайнером за допомогою крану розкладав каміння, а тому знає дизайнерський задум достеменно.

О.Котловий: "Кожна брила в середньому важить до трьох тонн. Цей камінець він ставив так, щоб діти лазили, - як стільчик, таку форму має. Цей має вкраплення слюди. Як сонце вийде, він блищить. Чорний камінь уперше був описаний в Антарктиді. Він темносірий, а на сонці, якщо його ще вимити, то він буде чорний, як вугілля".

За три місяці на пришкільній території розклали 35 тонн каміння з 8-ми кар’єрів області. Всього в регіоні – 36 кар’єрів, а каміння привезуть з 25.

Вже є брила, в якій 30% - це вкраплення напівдорогоцінного граніту, і плаский камінь з білими смугами. Біля кожного каменя будуть таблички з написами, звідки він, як називається, який має склад, чому має саме такий колір, малюнок і де його використовують.

Вінниччина розташована на Українському кристалічному щиті, тому це найбагатший на граніти регіон – близько 50 видів.

Image caption Директор школи Дмитро Щербацький знає всі подробиці дизайнерського задуму

Про парк Подільського каменю мріяв доктор географічних наук Вінницького педагогічного університету Григорій Денисик, а втілив задум його студент, нині директор благодійного фонду "Подільська громада" Андрій Дручинський, який оптимістично оцінює перспективи тієї справи.

А.Дручинський: "Для цього музею треба мати тільки ентузіазм, бажання і напористість. Всіх можна вмовити, що це корисна річ з пізнавальною метою".

Восени, коли спаде спека, і звезуть усі зразки каменю, парк оживлять деревами. Посадять зразки рослин - також і тих, що занесені до Червоної книги і які ростуть в регіоні. Тоді школа сподівається отримати статус природничо-екологічної, аби на базі парку проводити відкриті уроки з географії та ботаніки.

"Будуть зрізи, вони будуть прикриватися і можна буде проводити екзамени для дітей: вони відкривають і дивляться на зріз, рахують, скільки років дереву чи яка його структура, по стовбуру впізнати, що це за дерево. Такі завдання будуть для дітей", - каже директор школи.

Окрім навчання, колекція подільського каміння має надати подвір‘ю української школи європейського вигляду. Бо сюди на екскурсію планують возити не тільки учнів інших шкіл, а й іноземних гостей, щоб хвалитись вінницькими гранітами.