Табачник: вступна кампанія вдалася

Міністерство освіти позитивно оцінює цьогорічну вступну кампанію до вищих навчальних закладів, хоча експерти громадських організацій критикують відомство за низку нововведень, які, на їхню думку, ускладнили життя абітурієнтам.

Image caption Міністр каже, що цьогорічна кампанія - вдала, бо скарг від вступників та їхніх батьків - небагато

Найпопулярнішими цього року виявилися міжнародні відносини, економіка та право, а от фізику та математику обирають дедалі менше випускників.

Юлія Константинова з Хмельницької області, яка поділилася з Бі-Бі-Сі своїми враженнями від вступної кампанії, поступила до трьох вишів одночасно - до університетів у Києві, Чернівцях і Хмельницькому. Оригінали документів, не зволікаючи, подала до столичного вишу, бо чула, що з цим бувають проблеми.

"Абітурієнтів дуже багато, був величезний ажіотаж. Всі переживали: аби лишень встигнути подати документи. Вузи самі були не готові, що буде такий наплив абітурієнтів, тобто вступна кампанія взагалі була організована погано. Тому що були величезні черги, але в деяких вузах черг взагалі не було, а просто всі сунули, і хто перший проб'ється - отак".

Хоча прийом оригіналів документів та коригування списків вступників чи не всі вважають найбільшим каменем спотикання цьогорічної кампанії, міністр освіти Дмитро Табачник наполягає, що всі абітурієнти мали однаковий час подати оригінали, а форс-мажорні випадки комісії розглядають окремо:

"Бувають різні ситуації, зокрема, й драматичні. Для цього є медичні довідки, для цього є приймальна комісія. Скажімо, людина потрапила в якусь абсолютно форс-мажорну ситуацію, - є приймальна комісія кожного вищого навчального закладу, - а хто не може, скаржиться, приходить до міністерства - викладає свою ситуацію, підтверджує це документами, чому не вклався у визначені терміни".

Натомість, експерт громадянської мережі Опора Андрій Гевко каже, що не всі виші дали час абітурієнтам донести документи і зарахували тих, хто прийшов першим із оригіналами. Як припускає пан Гевко, до цього міг призвести страх університетів, що вони можуть не виконати державне замовлення:

Image caption Для майбутніх абітурієнтів міносвіти готує систему "Електронний вступ"

"І люди з позиції 200, десь 100 і нижче, вони чомусь попадали в накази про зарахування. Бо вони, ви бачите, подали оригінали документів. Отже, і ми бачимо таку ситуацію, і це насправді дуже типова ситуація, і вона стосується, я можу сказати, відсотків дев'яноста вищих навчальних закладів України".

Експерт каже, що нинішня вступна кампанія була гіршою за попередню, найперше через цей хаос із оригіналами. А от міністр Табачник нинішню вступну кампанію вважає успішною, хоча б тому, що скарг абітурієнтів та їхніх батьків цьогоріч стало менше. Тепер міносвіти готує чергові новації для майбутніх вступників.

Наступного року, за словами міністра, може запрацювати система "Електронний вступ". Експерти громадських організацій вітають цю ідею, але скептично ставляться до швидкої її реалізації. Пан Гевко з "Опори" звертає увагу, наприклад, на те, що в Україні немає єдиної електронної бази пільговиків, тож, на його думку, зросте кількість шахрайств.

"Що зараз є намалювати в Фотошопі якусь довідку чи пільгу? А хто її перевірить? У нас немає баз інвалідів, тобто немає загальних баз централізованих, і щоб можна було з'ясувати, чи ця дитина інвалід, чи не інвалід, чи вона має право скористатися своїми пільгами.

Можуть також повернути вступні іспити у всіх вишах. За словами міністра Табачника, це дасть їм змогу брати участь у відборі своїх майбутніх студентів. Активісти громадської ініціативи "Студентський захист" прогнозують, що це сприятиме хабарництву.

Незабаром непрості часи чекають на кілька десятків українських вишів. Вступна кампанія показала, що до них під час цьогорічного вступу не подав заяву жоден абітурієнт.