Чому перенесли медійний судовий процес?

Київський апеляційний адміністративний суд переніс засідання щодо розгляду справи про позбавлення частот 5 каналу та каналу ТВі на 26 серпня. Опозиція називає справу політичною.

Головуючий на засіданні суду Анатолій Денисов аргументував перенесення засідання відсутністю багатьох учасників процесу. Зокрема, за словами головуючого, частину осіб не було повідомлено завчасно, що суперечить процесуальним нормам.

Тим часом деякі експерти припускають, що перенесення засідання пов'язане із громадським резонансом, який викликав конфлікт між двома комерційними телеканалами та групою інших приватних телеканалів, які, за певними припущеннями, контролюються головою СБУ.

Ще раніше представники 5 каналу та ТВi неодноразово висловлювали невдоволення призначенням головою спецслужби, як вони казали, медіа-магната.

Адвокат Тетяна Монтян переконана, що справа політична. Мовляв, в даному разі не ідеться про юриспруденцію. Не було її, за словами пані Монтян, і тоді, коли свого часу "помаранчеві" відбирали частоти у каналу КРТ. Адвокат вважає, що судді не підуть проти волі можновладців.

Тим часом директор каналу ТВі Микола Княжицький твердить, що в разі позбавлення ліцензії його канал звертатиметься по захист своїх прав до міжнародного суду. Водночас пан Княжицький в інтерв'ю Бі-Бі-Сі висловив сподівання, що президент Янукович вплине на Валерія Хорошковського:

"Я все ж таки сподіваюсь, що буде певна реакція на мій лист, що пан Янукович зрозуміє, що робити ті кроки, які би підштовхували Україну навіть не до авторитарної, а до "бананової" республіки, було б не варто."

Окремі експерти не виключають, що представники телеканалів-фігурантів судової справи могли б бути зацікавлені у затягуванні судового процесу.

Мета - привернути до себе увагу. Оскільки, ідеться не про позбавлення всіх ліцензій на мовлення, а лише про відбирання деяких частот на таке мовлення.

Перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань свободи слова Андрій Шевченко сказав Бі-Бі-Сі, що найкращим варіантом виходу з глухого кута стало б проведення повторного конкурсу щодо розподілу частот.

"В нинішній ситуації з одного боку є тиск на свободу слова і можливість позбавлення громадян отримувати незалежну інформацію, а з іншого – збереження за каналами частот, отриманих незаконним шляхом."

Щодо страйків журналістів телеканалів, то, на думку Андрія Шевченка, кожен із найманих працівників має, згідно із законодавством, право на страйк.

Але з огляду на ситуацію зі ЗМІ в Україні страйк може стати політичним. Позитивом є можливість змусити владу реагувати на вимоги щодо свободи слова. А негативом, підкреслює депутат, може стати те, що він поставить по різні сторони барикад журналістів та менеджмент.

А це, власне, робить висновок пан Шевченко, може роз'єднати журналістські колективи у боротьбі за свободу слова.