Дані про банківські картки - цінний товар

Олександр Крамаренко - головний редактор Деньги.ua
Image caption Олександр Крамаренко: Люди самі часто бувають необачними

Міністерство юстиції США повідомило про початок судового процесу над Владиславом Хорохоріним. Цей москвич, громадянин Ізраїлю і виходець з України вважається одним із найуспішніших торговців інформацією з кредитних карток.

Такі дані з пластикових карток допомагають шахраям красти величезні суми.

Чи ці види шахрайства поширені в Україні і які з них найбільш небезпечні, Бі-Бі-Сі запитала головного редактора журналу Деньги.ua Олександра Крамаренка.

О. Крамаренко: Мені здається, що це явище досить поширене, але масштаби його в Україні значно менші, ніж були, скажімо, 5-6 років тому. Все ж таки люди стали більш освіченими. Щодо способів, якими користуються шахраї, то найпоширеніших два. По-перше, вони користуються просто крадіжкою гаманця, у якому людина зберігає картку. На жаль, люди досить часто у цьому ж гаманці зберігають і pin-код. І тоді все зрозуміло. Шахрай іде до банкомату, виймає гроші, і на цьому все закінчується. Банку у цьому випадку дуже просто довести, що людина порушила правила зберігання інформації щодо картки,тому, що була лише одна спроба видання pin-коду, і для банку це є доказом того, що pin-код зберігався неналежним чином. Навіть з досить грамотними, освіченими людьми таких випадків забагато. До смішного доходить – люди вишкрябують pin-код на картці! Інший спосіб шахрайства пов’язаний з Інтернетом. Взагалі це явище називається "фішинг". Тобто, виманювання інформації про картку, про pin-код, про номер картки, про додатковий код безпеки, який є на картці. Це все досить відомо. Людина отримує листа або електронною поштою, або на якомусь сайті їй пропонують ввести ці дані. Людина чомусь довіряє цьому проханню, хоча банки завжди пишуть, що вони ніколи не просять своїх клієнтів надавати інформацію про pin-код, скажімо.

Бі-Бі-Сі: А насправді людей навчають правильно користуватися не лише кредитними, а взагалі пластиковими, будь-якими платіжними картками ті ж банки, які видають ці картки?

О. Крамаренко: Звісно, операціоністи наполягають на тому, щоб людина дуже уважно читала правила користування картками, але це все ж таки відповідальність самої людини. Вона має сама бути зацікавленою у тому, щоб все це прочитати. Є ще одна проблема. Це в місцях продажу або в сервісних пунктах, де приймають до сплати картку, не ідентифікують людину, споживача, який пред’являє цю картку.

Бі-Бі-Сі: Тобто, я можу прийти, умовно кажучи, з поцупленою вашою карткою, оскільки вони не знають, що я – це не ви, вони її приймуть до платежу?

О. Крамаренко: Такі випадки, на жаль, є.

Бі-Бі-Сі: А клонування карток в Україні є?

О. Крамаренко: Це вже досить серйозний бізнес, і він, мені здається, не настільки розповсюджений. До речі, банки мають спеціальне програмне забезпечення, яке аналізує поведінку людини. І коли там ідуть якісь нехарактерні операції, то банк запитує у людини, чи це вона. Я знаю кілька випадків, коли великі українські банки у такий спосіб припиняли шахрайство дуже швидко й оперативно. Це досить відомі у вузькому колі фінансистів випадки.

Бі-Бі-Сі: З картками і PIN-кодами більш-менш зрозуміло. А от останніми місяцями досить часто повідомляють про крадіжку особистих даних. Особливо, користувачів соціальних мереж дуже популярних – починаючи від фейсбука, твітера і так далі. Чи, скажімо, може ваше ім’я, прізвище і адреса в руках шахрая стати теж якоюсь зброєю?

О. Крамаренко: Я хоча і присутній у соціальних мережах (це мені потрібно навіть з професійних міркувань), але там нема ані моєї адреси, ані мого телефону. Там немає відомостей про мою родину, і це нормально. Людина має якось забезпечувати свою безпеку. Я знаю досить багато випадків, коли людина у соціальній мережі, скажімо, заявляла, що вона від’їжджає у відпустку, а потім мала проблеми з пограбуванням власної квартири. Людина має бути обачною. Потрібно розуміти, що якщо вона щось виклала в Інтернет, то вона скоріш за все не матиме приватності щодо цих даних.

З Олександром Крамаренком розмовляв Фідель Павленко