Україна - не Кувейт, але воду бережіть

Експерти слідом за фантастами почали передрікати, що наступні світові конфлікти відбуватимуться через харчі та воду, яку до останнього часу не вважали за ресурс, але за умов глобального потепління почали називати “блакитним золотом.”

Image caption Фахівці закликають ощадити воду

Науковці кажуть, що нині Україна забезпечена водою навіть краще, аніж її найближчі сусіди, проте неефективне використання і потеплішання клімату можуть призвести до значного скорочення цього ресурсу.

За підрахунками експертів, аби виробити одне авто, треба витратити до 150 тисяч літрів води. Кілограм м’яса потребує у 10 разів менше. На те, аби виростити кілограм кукурудзи, іде 900 літрів води, а на виробництво літра пива – 75 літрів.

З кожним роком вода, особливо за умов потеплішання клімату, стає дедалі ціннішим ресурсом.

За словами начальника управління гідрогеології, інженерної геології та екогеології Державної геологічної служби Петра Блінова, Україна досить добре забезпечена таким природним ресурсом як вода і, зокрема, підземною водою, яка є особливо цінною з огляду на те, що має сталий хімічний склад і не піддається такому впливу, як поверхнева прісна вода.

На одного українця припадає близько 350 літрів води на добу – це на понад 100 літрів більше, аніж на мешканців багатьох сусідів України у Європі. Але, на відміну від них, використання цього ресурсу в Україні є вкрай неефективним – втрати при постачанні доходять до 40-50% - каже експерт:

"Якщо нас обрахувати, як 46 мільйонів, то це є 350 літрів. Це є набагато більше, ніж сьогодні подають капіталісти у Європі своїм мешканцям. Це є досить значний ресурс, але використовується він, на жаль, незадовільно. Я маю на увазі великі втрати води у водопровідних мережах, які в окремих випадках сягають 40%, а то й 50% від тої води, що іде на водопостачання від насосних станцій".

Петро Блінов також каже, що Україні не загрожує доля Кувейту, де, за оцінками експертів, за кілька років запаси нафти на душу населення перевищать запаси води. Але, як твердить начальник управління гідрології Державної геологічної служби, за умов потепління і при тому, що втрати при постачанні води будуть такими самими великими, а очистка – такою самою неефективною, Україні загрожуватиме інша проблема – погіршення пропорцій у “коктейлі”, який ми споживаємо із поверхневих вод:

“Що таке поверхневий стік, що таке річки в Україні? Коли немає дощу і немає сніготанення, то у річках течуть виключно підземні води і каналізація. Іншого у річках бути не може, бо річки формуються за рахунок розвантаження підземних вод. Якщо буде збільшуватися випарювання за рахунок підвищення температури повітря, то, безумовно, це у першу чергу вплине на літньо-осінній та зимовий стік у річках. За рахунок випарювання буде збільшуватися концентрація солей, у тому числі, і шкідливих, які вкидаються у річки недоочищеними”.