Українські водойми: краще не купатися

Екологи не радять купатися в українських водоймах, надто у тих, де добре прогрівається вода і немає жодних проток. Можливі серйозні алергічні реакції і навіть отруєння, кажуть вони.

Image caption Водойми перегрілися

Директор Інституту водогосподарських екологічних проблем Анатолій Яцик каже, що жодна із більш ніж 50 тисяч річок в Україні не відповідає вимогам, необхідним для рекреаційної зони.

За чистоту води і пляжів біля них відповідають місцеві органи влади і санепідемстанції.

Однак, на переконання пана Яцика, вони цього не роблять і тому українці купаються у водоймах на власний страх і ризик.

Тим часом екологи застерігають - боятися є чого.

Юрій Плігін із Інституту гідробіології каже, що через високу температуру, яка часом сягає 29 градусів за Цельсієм, у водоймах гинуть молюски, які відповідають за природнє очищення води.

"Ми беремо проби води, аналізуємо її і знаходимо тільки мертві мушлі молюсків. А вони профільтровують і освітляють воду. Зараз цей процес, на жаль, не відбувається."

Окрім відсутності природніх фільтрів води в озерах і особливо у водосховищах поширюються "підступні" синьо-зелені водорості.

"З одного бок,у вони продукують кисень і створюють кормову базу для риб. З іншого - виділяють у воду небезпечні органічні речовини (поліпептиди), які викликають алергічну реакцію", - каже гідробіолог.

Це може бути висипання на шкірі, почервоніння, висока температура і навіть розлад шлунково-кишкового тракту, якщо під час купання людина ковтне трохи води із цими водоростями.

Токсини, кажуть науковці, виділяються в товщу води. Тому у чутливих до алергічних реакцій людей такі симптоми можуть виникнути просто від купання у водоймі.

Учені радять також остерігатися неглибоких озер та ставків із непроточною водою.

Вони швидко нагріваються, і в таких водоймах, імовірно, більше розмножується бактерій.

Image caption вода цвіте

Це можуть бути стафілококи і стрептококи. Найменша подряпина і людина може інфікуватися.

Анатолій Яцик вважає, що влада має виробити стратегію, як оберігати водойми від забруднень.

Зокрема, на його думку, передусім слід відновити екологічні паспорти річок і підприємств, які неконтрольовано скидають у річки відпрацьовані води.

Експерти кажуть також про відсутність централізованої системи скидання й очищення води власниками маєтків та будинків, розташованих на берех водойм, і про низький рівень культури тих, хто після відпочинку на природі залишає після себе купи сміття.