Вувузела: з ПАР - в Оксфордський словник

Погодьтесь, цьогорічний Чемпіонат світу з футболу у Південній Африці не був одним із найвидовишніших в історії, а радше, одним із найнудніших.

Image caption Вувузела в руках професіонала - вболівальниці збірної ПАР. Саме там ця дудка і народилась.

Що найбільше запам'яталось? Скандал зі збірною Франції, коли гравці відмовились брати участь у тренуванні, звичайно, перша перемога Іспанії (хоча й фінал видався більш схожим на регбі) і... вувузела. Ота гучна, народжена у Південній Африці дудка, яка багатьом уболівальникам заважала спостерігати за святом футболу.

Вувузела - це такий ріжок завдовжки близько метра, що часто використовується вболівальниками на футбольних матчах у Південній Африці. Як твердять її критики, вона лунає просто 'безсистемно', створюючи шум.

Її винайшов у 1970 році південноафриканець Фредді Маакі, який вирішив на футбольні матчі приносити свою дудку від велосипеда, яку згодом його вдалось вдосконалити, нехай і багато людей від цього тепер страждають.

Image caption Вувузела: Народилась я в Південній Африці, тепер мене виготовляють в Китаї

На останньому Чемпіонаті світу спершу їх використовували вболівальники африканських команд, утім згодом до них долучились і інші.

'Вувузела - біль мій'

У багатьох країнах глядачі навіть писали скарги на телеканали, буцімто "скільки можна слухати це дзижчання, чи то пак гудіння? Робіть щось."

Скаржились і самі гравці на полі, але ФІФА була непохитною: вувузелі бути на стадіонах!

І так ця заглушлива дудка супроводжувала усі матчі Мундіалю. Її було важко проігнорувати. Багато вболівальників з різних куточків світу, повертаючись додому, гордо несли її в руках як сувенір.

Тому тепер не дивно, що вона потрапила до нової редакції Оксфордського словника англійської мови. Ось так, надокучайте, навіть заглушайте, і вас помітять!

Цей том містить третю частину мільйона слів, які складають сучасну англійську мову, якою розмовляють і пишуть нині.

Окрім вувузели потрапили до нього й багато інших слів, які увійшли до щоденного вжитку. Нові англійські слова до словника додали, зокрема, фінансова криза (toxic debt - токсичний борг, staycation - відпустка, коли ви не виїжджаєте за межі країни), боротьба з кліматичними змінами (geo-engineering - геоінженерія) та Інтернет (social media - соціальні медіа, tweet up - зустріч організована через соціальний вебсайт Twitter).

.