Cуд в Україні визнав Нафтогаз боржником

Опозиція звинувачує НАК Нафтогаз України у приховуванні рішення Шевченківського суду Києва, яке зобов'язує її повернути компанії РосУкрЕнерго понад 12 мільярдів кубометрів газу.

За словами депутата від БЮТ Сергія Соболєва, українське суспільство дізналося про судову ухвалу із засобів масової інформації, а не від самого Нафтогазу.

"Нафтогаз у черговий раз умисно програв процес, який коштує українській державі від 3,5 до 5,3 млрд. доларів за різними оцінками. Страшно, коли компанія НАК Нафтогаз приховує вже п'ятий день від громадськості і народу України інформацію про те, у який спосіб вони програвали 12 млрд. куб. м газу", - сказав Соболєв.

Image caption Стокгольмський суд вирішив...

Повернути компанії РосУкрЕнерго понад 12 мільярдів кубометрів газу, вилучених за прем'єрства Юлії Тимошенко, компанію Нафтогаз зобов'язав 8 червня 2010 року Стокгольмський арбітражний суд.

19 липня РУЕ, 50% якої належить російському Газпрому, звернулася до українського суду (Шевченківського районного у місті Києві) з клопотанням про примусове виконання рішення Стокгольмського арбітражу.

Шевченківський суд виніс свою ухвалу 13 серпня, підтвердивши вердикт міжнародного суду, що Нафтогаз порушив контракт і "зобов'язаний повернути РУЕ 12,1 млрд. кубометрів газу до 1 вересня або в інший термін, узгоджений сторонами".

Оглядачі кажуть, що вердикт українського суду необхідний для виконання в Україні рішення міжнародного арбітражу.

Попри сумніви опозиції у намірах чинної владної команди, кілька людей із якої наближені до власника РУЕ Дмитра Фірташа, оскаржувати винесене на його користь судове рішення, міністр палива та енергетики Юрій Бойко доручив Нафтогазу подати апеляцію на ухвалу українського суду.

Однак міністр зробив це 19 серпня. А згідно з українськими законами, які відводять на ту процедуру 5 днів, строк подачі апеляції минув ще 18 серпня.

Наразі невідомо, чи Нафтогаз встиг подати апеляцію. У самій компанії цю тему не коментують, посилаючися на зобов'язання перед СБУ.

Image caption Тодішній керівник Нафтогазу - на волі, а його заступник - під арештом

Раніше владна команда Віктора Януковича заарештувала кількох посадовців, які за прем'єрства Юлії Тимошенко мали безпосереднє відношення до вилучення на користь держави газу, що належав РосУкрЕнерго.

Під вартою досі перебувають тодішній голова Державної митної служби Анатолій Макаренко та один із керівників Нафтогазу Ігор Діденко.

20 серпня Печерський суд у Києві подовжив термін утримання пана Діденка під вартою до 10 жовтня.

Кримінальна справа, по якій проходять ці екс-високопосадовці, відкрита "за фактом завдання збитків державі рішенням Стокгольмського арбітражного суду".