О.Плотников: Україна рухається у правильному напрямку

Гостем інтерактивної програми Української Служби Бі-Бі-Сі був депутат парламенту від Партії регіонів економіст Олексій Плотников, з яким говорили про економічну діяльність чинної влади. Їй 25 серпня виповнюється 6 місяців.

Отож, Бі –Бі-Сі передусім запитала пана депутата і фахового економіста, як йому особисто живеться за нової влади: краще чи гірше, ніж раніше?

Олексій Плотников: У політичному сенсі, безперечно, стало жити краще, тому що в країні з’явилася політична стабільність, гілки влади працюють як партнери, в нас не має жодних протиріч між гілками влади, як це було при попередньому президенті і попередньому уряді. В цілому, я абсолютно об’єктивно ставлюся і до макроекономічних показників, і до загального перебігу економічних подій у країні, тому я думаю, що в принципі стало краще.

Бі-Бі-Сі: А особисто ви купили якогось кришталю, квартиру чи Запорожець?

Олексій Плотников: я не змінював своїх споживчих настроїв, не робив надзвичайних покупок, про які можна згадувати. У плані особистого споживання для мене не змінилося нічого.

Бі-Бі-Сі: Ви - депутат, а такий скромний у споживанні?

Олексій Плотников: Я не знаю, чи скромний чи не скромний у порівнянні з кимось іншим, з іншими депутатами чи з іншими громадянами. Я більше розраховую на загальне, на макробачення країни, ніж на те, що я особисто для себе купив.

Податкові канікули будуть

Бі-Бі-Сі: Зараз в Україні обговорюють податкові кодекси. Який із двох проектів є офіційним? Бо один подавав пан Тігіпко, а один – пан Азаров.

Олексій Плотников: Коли пройшло перше читання податкового кодексу у Верховній Раді, після нього надійшло близько 6 000 поправок. Враховуючи, що це великий шмат роботи, бо поправки потрібно опрацювати, погодити, було прийняте єдине вірне рішення відправити його до Кабінету Міністрів з тим, щоб прийняти нову редакцію податкового кодексу. Це не буде друге читання, це буде новий податковий кодекс, який буде вноситися до Верховної Ради.

Бі-Бі-Сі: Я говорила недавно із старшим економістом центру соціально-економічних досліджень Володимиром Дубровським. Він каже, що від цієї влади, представником якої ви є, не варто чекати виконання обіцянок про податкові канікули чи нижчі податки. Ті обіцянки Дубровський назвав чистим популізмом. Як Ви можете прокоментувати слова Дубровського?

Олексій Плотников: У цього експерта дещо екзотичне розуміння проблеми податкового кодексу, можливо, аматорське. Перше читання податкового кодексу дуже критикували, там прописувалися податкові канікули для малого бізнесу, який має не більше 300 000 гривень на рік обороту. У другому варіанті, новому податковому кодексі, будуть більш відчутні податкові канікули, як це і було обіцяно раніше. Вони будуть прописані на п’ять років, відповідно до сфер діяльності і до величини обігу. Крім цього, знижується і податок на прибуток, і податок на додану вартість, і багато чого іншого. Тобто з цієї точки зору, податки будуть знижені. Їх буде платити дещо легше, простіше та прозоріше. Податкові канікули будуть…

Я дуже сподіваюся, що з початком роботи Верховної Ради до неї надійде той канонічний, новий варіант податкового кодексу, про який ми зможемо говорити і який зможуть обговорювати експерти.

Країна рухається у нормальному напрямку

Бі-Бі-Сі: Дослідження центру Разумкова, показує, що опитані ними громадяни, вважають, що країна рухається не в тому напрямку, в якому їм хотілося б… А ви як думаєте?

Олексій Плотников: У нормальному напрямку рухається країна, враховуючи те, що пройшло тільки шість місяців після того, як була сформована нова влада. Враховуючи, що за цей час, починаючи від бюджету на цей рік, який не був прийнятий попередньою владою, закінчуючи програмою уряду, програмою реформ, закінчуючи вгамуванням політичних проблем, та тим, що зараз у нас всі гілки влади у партнерських стосунках... багато чого іншого зроблено позитивного. Тобто, я думаю, що абсолютно нормально рухається країна. Не можна очікувати в такий термін, що раптово в нас тут все зацвіте, забуяє, що в нас буде максимальне щастя, що всі будуть цілуватися і казати, що нарешті за такий короткий термін все трапиться. Для країни багато треба часу, щоб у нас саме це відбулося.

Бі-Бі-Сі: Цікаво, що той же центр Розумкова вказує, що після приходу до влади команди Віктора Ющенка стільки ж зайняло часу, аби громадяни почали менше підтримувати курс, в якому рухається країна.

Олексій Плотников: Я можу наводити приклади по Обамі, Мєдвєдєву, Путіну. Це стандартна схема, коли приходить новий керівник держави, і зараз же відбувається ейфорія, а потім трохи зниження настроїв. Це абсолютно не критично, це нормальна стандартна схема для будь-якої країни.

Бі-Бі-Сі: Наші слухачі запитують, що в Україні з корупцією?

Корупція є, але з нею борються

Олексій Плотников: Це одна з проблем нинішньої влади і ніхто не каже, що її не існує. Якщо подивитися на те, що зробив президент Янукович, то першим кроком було створення комітету з економічних реформ, а другим – створення антикорупційного комітету. Отже, влада розуміє, що корупція – це погано, з нею треба боротися, що вона гальмує економічний розвиток держави та негативно впливає на її позиціювання в світі. Ніхто не може закидати нам того, що ми не усвідомлюємо негативні явища, пов’язані з корупцією.

Я входжу в антикорупційний комітет і не можу казати про те, як він працює, але була залучена Рада національної безпеки оборони, були розроблені відповідні заходи, було прописано, чим повинні займатися на місцях органи влади, з тим, щоб боротися з корупцією. Тобто, робота ведеться, і я не думаю, що треба казати, що Грузія пішла кудись далеко, або що Україна ніколи не досягне рівня Грузії у боротьбі з корупцією.

Бі-Бі-Сі: Люди кажуть про те, що бізнес, пов'язаний з "донецькими" наступає на інший бізнес. Мовляв, пропонується передача бізнесу в "донецькі" руки, а хто відмовляється, має проблеми. Чи Ви чули про такі випадки?

Олексій Плотников: Ні, не чув. Це скоріше чорний піар - зараз не ті часи. Вже інші історичні умови, і в нас єдиний Президент єдиної країни, а не частини країни… Те, про що ви кажете, – чорний піар.

Звідки гроші на покращення життя

Бі-Бі-Сі: Давайте поговоримо про соціальні стандарти. Президент наголошував на підвищенні соціальних стандартів у своїй передвиборчій програмі і у програмі економічних реформ. А де на ці підвищення будуть братися гроші, якщо Україна перестане позичати на це гроші у МВФ?

Олексій Плотников: Це досить проста відповідь, тому що гроші на підвищення соціальних стандартів ідуть з державного бюджету. Якщо нормально функціонує національна економіка, якщо йде зростання (а в цьому році планується зростання більше, ніж прогнозували на початку року, більше, ніж прогнозували фахівці міжнародних фінансових інституцій), то більш ефективно працюють підприємства, вони більше сплачують податків. Йде збільшення дохідної частини бюджету, а це можливості для фінансування витратної частини відповідних соціальних програм. Тобто, розвиток соціальної сфери, фінансування соціальних програм, залежатиме від розвитку національної економіки, від її успіхів.

Бі-Бі-Сі: Давайте поговоримо про підняття цін на газ… Нам казали, що так звані харківські угоди, російський флот, який залишається у Севастополі, - це зближення з Росією, і частково воно було для того, аби не піднімати ціни на газ. Люди сказали, що бачать логіку влади, лише деякі критикували. Зараз же ми чуємо, що для населення плата за газ все одно зростає, бо МВФ цього вимагає. То що, виходить, не подумали, чи не сказали чогось людям?

Олексій Плотников: Скоріше недооцінили важкості ситуації, яка знаходиться у вітчизняному видобуванні газу. Для населення газ іде вітчизняного виробництва.

Бі-Бі-Сі: Тоді чому ж він так подорожчав?

Олексій Плотников: Виявляється, що фактично, ця галузь зруйнована. Газ відпускався нижче собівартості, ніхто не оновлював виробництво, обладнання… Далі так ця сфера існувати не може, її треба реконструювати та оновлювати, впроваджувати нове обладнання. Дійсно, це не є популярним кроком, я це відразу відзначаю. Це можна віднести до непопулярних кроків влади чи до непопулярних реформ, як завгодно.

Бі-Бі-Сі: То чи можна назвати це реформою?

Олексій Плотников: Добре, назвемо це непопулярним кроком влади, я це абсолютно визнаю.

Про газ для промисловості та людей

Бі-Бі-Сі: Люди нарікають, що великий бізнес - металургія, труби, хімічна промисловість - отримує дешевший газ за те, що Україна, нехай не здала суверенітет, але частково відмовилася від його частки на чверть століття. Можливо, Багато хто вважає, що дружня держава Росія просто там тримає свої кораблі. Потім ми маємо позику від МВФ, який теж від України вимагає певних кроків: підвищення пенсійного віку, підвищення тарифів. Україна робить те, чого вимагає якась зовнішня сила. Як Ви це оцінюєте напередодні Дня Незалежності?

Олексій Плотников: Якщо промислове виробництво функціонує на імпортному газі, ніхто не приховує цього. Але якщо воно дає Україні 47% від ВВП, тобто це експортно-орієнтоване виробництво, з цієї точки зору треба робити, щоб була і оптимальна ціна для цих галузей, які ідуть на експорт, і треба робити, щоб і газ був все ж таки по оптимальній ціні. Оптимальна ціна – це те, щоб у нас була знижка на сто доларів, чи на третину, відповідно до ціни, яка існувала. Це більш, ніж позитивно для інтересів економіки України. Не можна казати про поступки суверенітету України чи ще там чомусь. Те, що орендується українська база в Севастополі, буду казати відверто, я не думаю, що навіть ті сили, формат яких антиросійський, що вони прогнозували, що колись цей флот піде з України - є певні традиції, є певна ситуація.

Все ж таки в нас стосунки із сусідньою державою м’якші, ніж стосунки між Кубою та Америкою. Звичайно, в даному випадку не йдеться про іноземну воєнну базу - тут ідеться про оренду української бази сусідньою державою. Тому не можна казати про те, що ми здали наш суверенітет. Що стосується вимог МВФ щодо тарифів на газ, то якби сфера, внутрішнього видобутку газу була вкрай задовільна, якби вона процвітала, то можливо, Україна не зверталась би взагалі до МВФ за грошима, але в даному випадку ця сфера є досить вразливою. Вона потребує реконструкції, вона потребує інших коштів. І в цілому, враховуючи те, що Україна зверталася до МВФ, так трапилося, що було прийняте таке рішення щодо підвищення цих тарифів.

Бі-Бі-Сі: Я маю пару запитань від експерта Ігоря Бураковського. Це голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій. Він пропонує поговорити на декілька тем.

Перше питання про підвищення пенсійного віку, воно не є вирішенням проблем пенсійного фонду в довгостроковому плані. Тому одразу хотілося б дізнатися, якою буде пенсійна реформа. Друге питання пов’язане з державним бюджетом. Коли мова йде про наповнення бюджету, то яка доля податку на нерухомість, оскільки в нинішній редакції податкового кодексу податок на нерухомість відсутній. Третє питання, що хвилює багатьох, що сьогодні планується робити із землею? Чи буде в нас ринок землі, якщо так, то тоді традиційне питання, як будуть проводитися торги? Хто буде це робити?

Земля буде товаром

Олексій Плотников: Давайте почнемо з кінця. Я сподіваюся, що ринок землі у нас буде. Загальна концепція така, що земля у нас буде товаром, і буде зроблено все можливе, щоб вона не використовувалася для спекуляції. Якщо це земля від селян, то вона буде використовуватися у сільському господарстві, якщо це земля не для селян, то відповідно використовуватиметься для інших речей. Але в принципі, земля як товар - це абсолютно нормальний атрибут ринкової економіки.

Бі-Бі-Сі: Як Ви будете зі своїми колегами-комуністами на цю тему говорити? Вони все життя казали, що для них це абсолютно виключено. Якщо вони раптом вийдуть з коаліції на підставі цього ринку землі, то набрати таку ж саму кількість депутатів уже буде досить складно у нинішній Верховній Раді. Як Ви будете вирішувати це питання?

Олексій Плотников: Я думаю, що комуністи збережуть формат свого ставлення до ринку землі, але я сподіваюся, що проблема законодавчого оформлення ринку землі знайде свої голоси у Верховній Раді: чи то в коаліції, чи то з залученням інших депутатів. Але при тому, я не думаю, що комуністи вийдуть з коаліції, якщо буде проголосоване введення ринку землі.

Бі-Бі-Сі: Тобто, комуністи будуть голосувати, але з лютою ненавистю?

Олексій Плотников: Я думаю, що голоси у Верховній Раді знайдуться для того, щоб в Україні був введений ринок землі. Ось така формула.

Пенсійна реформа - це не лише вік

Бі-Бі-Сі: Про пенсійну реформу, як Ви її бачите, бо іноді говорять люди, що вся реформа – це підвищення пенсійного віку.

Олексій Плотников: У нас будуть запроваджені добровільні пенсійні внески, недержавні пенсійні фонди з відповідною системою підтримки, захисту, запобіганням банкрутства. Пенсійна система, чи то трирівнева, чи дворівнева буде такою, як у країнах з розвиненою ринковою економікою. Це нормальне явище, і ніхто не каже, що підвищення пенсійного віку - це єдине, що буде відбуватися в цій системі. Ні, пенсійна реформа буде справжньою реформою. Ніхто не планував, що пенсійна реформа зведеться саме до віку. Там є багато інших критеріїв, про які ми писали та говорили.

Підстав для акцій протесту немає

Бі-Бі-Сі: Наш слухач із Запоріжжя запитує, чи можуть бути масові акції протесту народу, після цих реформ через погіршення рівня життя, зростання цін, інфляцію?

Олексій Плотников: Почнемо з того, що все ж таки зараз економіка скоріше на піднесенні, ніж на занепаді. Якщо у 2008-2009 роках, коли в нас було жорстке падіння, коли зросли ціни, коли на 67% знецінилася гривня, громадяни не виходили масово на вулицю, в нас не було масових акцій протесту. Якщо не було масових акцій протесту в дев’яностих роках (1993-94), то я не думаю, що щось трапиться зараз, що ситуація буде гірша, ніж в дев’яностих чи в 2008-2009 роках. Тобто, якихось підстав для відвертих щирих акцій протесту я не бачу.

Бі-Бі-Сі: Люди кажуть, що найгірші дні вже позаду, почав зростати ВВП… Це правда?

Олексій Плотников: Це правда. Зростання ВВП буде навіть більше, ніж прогнозувалось. Я також можу сказати, що я не прогнозую якоїсь другої - нової жахливої - хвилі світової фінансової кризи. І у світі, і в Україні, я все ж таки думаю, що все буде розвиватися нормально.

З Олексієм Плотниковим розмовляла Світлана Пиркало.