США проти блокади зернового експорту

Українські хлібороби
Image caption Зерно нового врожаю: продати чи почекати?

США, стурбовані планами України офіційно обмежити зерновий експорт, закликають команду Віктора Януковича зняти фактичну блокаду на продаж українського збіжжя за кордон, яка вже, на їхню думку, існує.

Про те занепокоєння йдеться у відкритому листі Американської торгівельної палати та Американсько-української бізнес-ради (USUBC) українській владі.

Фактично експорт вже зупинено

Автори звернення, адресованого найвищим державним посадовцям в Україні, вважають, що уряд вже запровадив нетарифні торгівельні бар'єри, які фактично зупинили експорт зерна з країни.

Зокрема у листі йдеться про скарги підприємців на зміну процедури перевірки якості експортованого збіжжя, внаслідок чого кілька повністю завантажених суден в очікуванні контролю якості не можуть вийти з портів.

"Необґрунтовані і обмежувальні заходи з боку урядових структур зашкодять репутації України як надійного міжнародного торгового партнера і як країни, в яку слід інвестувати", - сказано у зверненні, копії якого надіслано послам США, ЄС та Німеччини в Україні, а також у представництва Світового банку та Міжнародного валютного фонду.

За висновком ініціаторів листа до українського президента, прем‘єра та низки високопосадовців, що опікуються аграрною галуззю, експорт збіжжя призупинено через непередбачене законом втручання Державної митної служби у процедуру перевірки якості зерна та залучення до тієї справи судових інституцій. Звинувачення на адресу зернотрейдерів щодо маніпулювання якістю зерна, які почалися потім, автори листа називають необґрунтованими.

11 серпня віце-прем'єр Андрій Клюєв на засіданні уряду звинуватив низку зернотрейдерів у зловживаннях при експорті зерна і заявив про необхідність посилити державний контроль на внутрішньому зерновому ринку. А Держмитслужба порушила кримінальні справи за фактом надання низкою зернотрейдерів "недостовірних даних про якість експортованого зерна".

Американська торгівельна палата та Американсько-українська бізнес-рада повідомили також центральній владі в Україні про процеси, що відбуваються в регіонах: "Експортери не можуть отримати вагони для відправки зерна в порти, а місцеві органи влади вимагають від них здійснення угод з зерном за неринковими цінами. Через погрози компаніям та запровадження без достатнього обгрунтування нових непрозорих процедур експорт пшениці з України практично зупинено".

Для здешевлення хліба є інші рецепти

На думку Американської торгівельної палати та Американсько-української бізнес-ради, Україна таким чином намагається втримати низькі ціни на хліб.

Image caption Для здешевлення хліба є інші рецепти

"В умовах подорожчання зерна на світовому ринку цей шлях є хибним. Замість нього слід було б надати субсидії нужденним", - вважають автори листа, запевняючи український уряд у готовності до співпраці заради термінового вирішення тієї проблеми та ухвалення прийнятного рішення.

За словами президента Української зернової асоціації Володимира Клименка, проблеми з українським зерновим експортом не залишилися поза увагою Європейського Союзу та Світової Організації Торгівлі, а також Міжнародної асоціації торгівлі зерном і кормами (GAFTA). Остання зокрема вважає, що недавні зміни у процедурі митного нагляду за зерновими вантажами, що припускають дослідження зерна для визначення його якості, майже повністю перекрили вільний потік сільгосппродукції з України.

На думку Міжнародної асоціації торгівлі зерном і кормами, у будь-якому випадку втручання в експорт недоцільно, тому що продукція продається згідно специфікації її якості, і немає необхідності визначати мету продажу: як фуражне зерно на корми чи як продовольче для випічки хліба.

Уряд обіцяє офіційні квоти

За словами Клименка, у разi зволікання з покращенням ситуацiї мiжнароднi зерноторговельнi компанiї, якi зазнають сьогоднi збиткiв через владну заборону, одразу подаватимуть позови до арбiтражу GAFTA в Лондонi, минаючи судовi розгляди в Українi, якi, як вважає голова УЗА, показали свою неефективнiсть в аналогiчнiй ситуацiї у 2006-2007 роках, коли зупинення експорту значно зашкодило мiжнародному iмiджу України.

"Україна йде точно за сценарiєм 2006-2007 рокiв. Люди, якi керували процесом, нiчого не навчилися. За розрахунками Свiтового банку, тодi українськi сiльгоспвиробники втратили 12 млрд грн, або $2,4 млрд, а Україна нажила мiжнародний скандал", - сказав голова Української зернової асоціації.

Американська торгівельна палата та низка міжнародних організацій закликали українську владу зняти фактичну, на їхню думку, блокаду з українського зернового експорту за 5 днів до можливого узаконення командою Віктора Януковича обмежень на вивезення збіжжя з України. Рішення уряду про запровадження експортних квот на 2,5 мільйони тонн очікувалося 18 серпня, однак розгляд того питання відклали на наступне засідання Кабміну, призначене на 25 серпня.