Природа - людям: ви живете в борг

21 серпня людство "доїдає" природні ресурси, відпущені природою на цей рік, і починає споживати ресурси наступного року.

Image caption З цієї річки цілодобово викачують пісок для будови

Такими є висновки незалежної міжнародної організації Global Footprint Network, яка вивчає вплив людини на довкілля. Цей день дослідники називають Днем надспоживання.

Вперше, за підрахунками експертів, людство почало споживати більше, ніж може дати природа, у 1986 році.

Після цього День надспоживання пересувався в середньому на один день за рік, але в останні кілька років відбувається стрибок, коли запаси планети використовуються на місяць раніше, аніж у попередньому році.

Те, що у природі не все гаразд, цього літа пересвідчилися більшість мешканців планети – незалежно від того, чи потерпали вони від аномальної і тривалої спеки, чи від незвичайно сильних і так само тривалих дощів.

Насправді ж, як каже експерт Національної агенції екологічних інвестицій України Ярослав Мовчан, людство вже давно живе в борг, споживаючи набагато більше, аніж може дати природа, а тому найголовніші ресурси – повітря, вода і ліси не встигають відновлюватися.

“Нам усім для життя щось потрібно: якась їжа, одяг, житло, якісь послуги – транспорт чи зв’язок. І те, що ми беремо, ми беремо із біосфери. А оскільки біосфера може давати все менше, бо нас стає все більше, і ми вирубуємо ліси, ми забруднюємо річки, ми впираємося у те, що ми живемо на планеті з обмеженими ресурсами, і це є обмежена у розмірах планета. Тому рано чи пізно мав наступити момент, коли нам цієї планети замало. І ось ми дійшли до цього моменту”.

Науковець також каже, що події останніх років не просто довели правоту екологів, які багато років тому попереджали про подібні наслідки, а засвідчили, що глобальні зміни у природі Землі вийшли на нову сходинку.

Image caption Природа не встигає за зростаючими людськими потребами

“Вперше це сталося у 1986 році, і тут ми можемо згадати якісь символічні речі, такі, як Чорнобильська катастрофа. Далі цей День надспоживання рухався на один день за рік упродовж десь 20 років. Але, починаючи із 2006-2007 років, це був уже жовтень, у 2009 – це був уже вересень, а зараз відбувся стрибок. Це означає, що ми перетнули, як на мене, певну точку неповернення, і процеси зараз будуть розвиватися значно швидше. Той, хто бачив фільм Кін-Дза-Дза, може уявити, що нас очікує у найближчому майбутньому, але за оце надспоживання – більше машин, більше будинків, більше енергії, більше непотребу, гламуру і розкоші, - за все це доведеться платити. Природа може все менше, а ми хочемо все більше”.

Ярослав Мовчан також каже, що поки що у світі все ще існують країни-донори, яким вдається споживати менше ресурсів, аніж відпущено природою.

Водночас постійно зростає кількість країн, які живуть “у борг.”

Наприклад, експорти підрахували, що якби всі жили так, як живуть громадяни США, то на рік потрібні були б ресурси 7 таких планет, як Земля.

Україна ж останніми роками перебуває серед лідерів надмірного споживання дарів природи - рівень співвідношення між ресурсами і їх споживанням є вищим, аніж середній у світі.