Помаранчева революція як політизація
У нових підручниках з історії для п'ятого класу не буде згадки про помаранчеву революцію. Натомість, буде інформація про здобуття Україною незалежності у 91-му році зі згадкою усіх президентів, що були за ці роки, включаючи і нинішнього президента Віктора Януковича.
У Міністерстві освіти вважають, що п'ятикласникам не потрібна зайва політизація сучасної історії.
Нового підручника з історії для п'ятого класу ще не має, він затверджений Міністерством освіти і науки, але ще не вийшов з друкарні. Директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Олександр Удод вважає, що раніше підручники з історії були занадто політизованими.
Тепер, вважає він, ситуація нормалізувалася.
"Сьогодні ситуація навколо змісту підручників нормалізувалася, а те, що ми переживали 5-7 років, це яскравий наочний приклад того як історична освіта політизувалася. Не треба дітям п'ятикласникам проблеми, політичне протистояння, катаклізми". Як виглядає, представник міністерства освіти до таких катаклізмів відносить і помаранчеву революцію.
Сучасну історію викладають у двох класах середньої школи - п'ятому та випускному - це, за новою системою, одинадцятому. Олександр Удод твердить, що оновлені підручники з історії для одинадцятого класу будуть готові вже до наступного навчального року.
У них обов'язково буде згадка про помаранчеву революцію, однак це не буде розлогий матеріал:
"Ми не можемо дозволити таку розкіш, щоб вміщувати фоторепортаж про помаранчеву революцію: фотографії з майдану, з інавгурації. Підручник - це авторське бачення, ось підписано Месан В.О. - це його бачення".
Водночас, на думку пана Удода, зараз події Помаранчевої революції ми оцінюємо «спокійніше, без емоцій і з деякої відстані».
Український історик Юрій Шаповал, що займається політичною історією України двадцятого століття вважає, що помаранчева революція - вартісна подія, яку в жодному разі не слід применшувати.
"Цю подію іґнорувати не можна. Це дуже важлива політична сторінка в історії України. Такі ключові події, як правило, й потрясіння, як революції позначаються у підручниках для наймолодших школярів.
Якщо влада на це піде, то все одно вона приречена на поразку, ці сюжети будуть обговорюватися. Можливо, ще гостріше.