Україна поки не обмежить експорт зерна

Пшениця

Український уряд знову не розглянув питання про запровадження квот на зерновий експорт.

За словами міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка, наразі навіть невідомо, коли уряд повернеться до розгляду цього питання.

Рівно тиждень тому пан Присяжнюк заявляв, що Київ планує запровадити квоти на експорт зерна у розмірі до 2.5 мільйонів тонн, і називав навіть термін дії цих обмежень – від 1 вересня до кінця поточного року. Проте на попередньому засіданні, так само, як і на сьогоднішньому, це питання не розглядалося.

Крім того, віце-прем’єр з питань агропромислового комплексу Віктор Слаута уточнив, що наразі уряд навіть не планує повертатися до розгляду питання про обмеження експорту. Урядовець пояснив це стабілізацією цінової ситуації на світових ринках зерна:

"Світові ціни з 15 липня стали спекулятивними, неринковими. Зараз гравцями на ринку Чорноморського басейну стали Америка, Франція і навіть Німеччина. Тобто, вони закрили цю нішу, і ціни, близькі до спекулятивних, знизилися ближче до ринкових. У Європі пшениця третього класу вже 250 доларів – це ж не 350, і не 360, як було тоді."

Кабмін прислухався до закликів?

Українські зернотрейдери просили уряд принаймні відтермінувати запровадження обмежень на експорт зерна, аби виробники могли скористатися із підвищення світових цін на зерно, яке пришвидшилося після того, як Росія вирішила взагалі відмовитися від експорту зерна принаймні до кінця року через посуху і неврожай.

Не вдаватися до обмежень експорту зернових закликали Україну і впливові експерти зернового ринку, Світовий банк та Міжнародна організація з торгівлі зерном. Оглядачі також припускали, що запровадження квотування експорту Україною може призвести до застосування до неї санкцій з боку СОТ.

Image caption Квотування експорту зерна у 2007-2008 роках, запроваджене урядом Януковича, призвело до того, що багато українського зерна просто згнило на складах, а виробники понесли мільярдні збитки

Після неврожаю 2007 року, український уряд, очолюваний на той момент Віктором Януковичем, вже запроваджував квотування експорту зерна. І, хоча тоді Україна ще не була членом СОТ, це рішення Києва наразилося на сувору критику міжнародних фінансових організацій та учасників ринку, а українські виробники та зернотрейдери понесли мільярдні збитки.

Як тоді, так і зараз, урядовці пояснювали необхідність обмеження експорту потребою зберегти стабільність цін на хліб та харчі на внутрішньому ринку в Україні. Тепер, як твердить прем'єр-міністр Микола Азаров, в уряду достатньо ресурсів, аби перешкодити зростанню цін на харчі в Україні, яке керівник уряду назвав спекулятивним і штучним.

Україна належить до країн, які споживають набагато менше зерна, аніж виробляють, а тому ціни на зерно і продукти із нього дуже сильно залежать від світової кон'юнктури цін, оскільки виробники, при відсутності обмежень на експорт, завжди мають вибір: продавати збіжжя на внутрішньому чи на зовнішньому ринку.