Рада збереться на тиждень раніше

Позачергове засідання Верховної Ради має відбутися 30 серпня і буде присвячено внесенню змін до закону про місцеві вибори, ухваленому лише напередоні літніх канікул.

Image caption Голосування за запропоновані президентом зміни до закону Про місцеві вибори на позачерговому засіданні, виглядає, буде результативним

За словами речниці спікера Ольги Чорної, відповідне розпорядження голови парламенту вже готується, оскільки депутати вже зібрали 150 підписів, потрібних для скликання позачергового засідання.

Крім того, за її словами, на цьому засіданні планується обговорити не тільки питання внесення змін до закону про місцеві вибори, але й закони про державні гарантії відновлення вкладів громадян та про виконання заходів із захисту населення у зв’язку із підвищенням тарифів на комунальні послуги.

Згідно із календарним планом, Верховна Рада мала зібратися на перше після літніх канікул засідання 7 вересня.

Із ініціативою внесення змін у закон про місцеві вибори цього понеділка виступив президент Віктор Янукович. У середу пан Янукович зустрівся із представниками парламентської коаліції, які заявили, що підтримають запропоновані президентом зміни до виборчого закону.

Водночас, зміст цих змін і досі офіційно не розголошується. Але як минулої суботи писав часопис “Дзеркало тижня” із посиланням на свої джерела у президентській адміністрації, йтиметься про принаймні дві поправки до закону, які дозволять “молодим” партіям, які очолюють Сергій Тігіпко чи Арсеній Яценюк, брати участь у місцевих виборах, а також про зміни у порядку представництва партій у виборчих комісіях.

Закон про місцеві вибори набув чинності лише 31 липня. Згідно із новим законом, вибори депутатів Верховної Ради Криму, місцевих, селищних та сільських рад, а також міських голів відтепер здійснюватимуться за змішаною мажоритарно-пропорційною системою.

Крім того, цим законом було визначено, що у виборах можуть брати участь місцеві осередки політичних партій, зареєстровані не пізніше, ніж за рік до виборів.

Саме цей пункт, на думку оглядачів, міг серйозно обмежити участь у виборах так званих “нових” політичних сил на чолі із Сергієм Тігіпком та Арсенієм Яценюком. До того ж, скасування можливості участі у виборах політичних блоків, на думку експертів, підірвало і виборчі можливості опозиційного Блоку Юлії Тимошенко.

"Сильна Україна": це наша невелика перемога

Не дивно, що очікувані зміни у законі у нових партіях вітають.

Функціонер партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна" політолог Кость Бондаренко дав невеличке інтерв'ю Українській Службі Бі-Бі-Сі. З ним розмовляв Олександр Бондаренко.

Бі-Бі-Сі: Які насамперед зміни можуть бути внесені до закону про місцеві вибори?

Image caption Заступник голови "Сильної України" Кость Бондаренко вітає очікувані зміни до закону про місцеві вибори

Кость Бондаренко: Насамперед буде скасоване положення про те, що участь у виборах можуть брати осередки тих політичних партій, які були тільки зареєстровані за 365 днів до виборів. Оскільки таким чином фактично дискримінуються ті політичні сили, які сьогодні здобувають велику підтримку у населення, але які з'явились як постпомаранчеві явища. Як явища, що з'явились в українській політичній дійсності внаслідок розчарування громадян у основних політичних брендах і їх політичній спроможності.

Бі-Бі-Сі: А як ці новини сприймають у вашій політичній силі?

Кость Бондаренко: Це є наша невелика перемога. Поки що невелика перемога. Оскільки це спільна перемога тих політичних сил, які постійно, послідовно критикували дану позицію і які критикували закон про вибори саме через цю норму, 365 днів. Дискримінаційну, відверто дискримінаційну норму. Разом з нами можуть святкувати цю невеличку перемогу і інші політичні сили, які могли би не потрапити у місцеву владу внаслідок цієї дискримінаційної норми. І я думаю, якщо Верховна Рада внесе ці зміни, а я переконаний, що вона їх внесе, то відповідно, система законів про вибори буде більш прозорою і здобуде більше ознак демократичності. Що стосується нашої політичної сили, то я би ще хотів сказати, що вона і так за будь-яких обставин брала би участь у виборах. У нас зареєстровано 462 осередки, які могли би брати участь у виборах. Тобто це 65% від усієї кількості округів. Що стосується цих змін, то по 100% округів наша політична сила буде виставляти своїх кандидатів і буде намагатися вигравати вибори.

Бі-Бі-Сі: А як ви ставитися до тих коментаторів, які аналізуючи ці зміни до виборчого законодавства, доходять висновку, що вони невигідні насамперед для Блоку Юлії Тимошенко, для Блоку Володимира Литвина?

Кость Бондаренко: Я не думаю, що вони невигідні для Блоку Юлії Тимошенко чи для Блоку Володимира Литвина. Насправді просто покінчено із монополією тих політичних сил, які намагалися утримати політичну владу в країні ще до останнього часу, і намагались законсервувати дійсність в Україні станом на жовтень минулого року.