Влада пояснить непопулярні рішення

Одним із питань порядку денного позачергового засідання Верховної Ради має стати розгляд законодавчих ініціатив влади, спрямованих на соціальний захист населення у зв'язку із підвищенням тарифів на газ.

Image caption Віктор Янукович каже, що поїде в регіони

Президент Віктор Янукович уже визнав непопулярність цього рішення уряду, проте пообіцяв захистити незаможні верстви населення. Натомість лідерка опозиції Юлія Тимошенко закликала тих, хто не згоден із подорожчанням газу, взяти участь в акції протесту і змусити парламентарів законодавчо заборонити підвищення тарифів.

Те, що кілька останніх рішень влади, зокрема, і про підвищення цін на газ для населення одразу на 50%, є досить непопулярними серед українців, під час своєї промови з нагоди Дня Незалежності визнав президент Віктор Янукович. Він повідомив, що найближчим часом планує здійснити низку візитів до різних регіонів України, аби особисто пояснити зміст непопулярних реформ.

Президент також заявив, що ці непопулярні рішення, і, зокрема, підвищення комунальних тарифів та цін на газ для населення, не пов'язані із тим, що уряд зробив це, аби догодити Міжнародному валютному фонду і отримати від фонду чергову позику:

“Потреба у програмі МВФ полягає не лише у потрібності позитивного сигналу для інвесторів, а і в тому, що ми успадкували від попередників величезні борги, які ставили Україну на межу банкрутства. Мусимо тепер витягти Україну із цієї прірви. Ми змушені іти на непопулярні кроки. Разом із тим, я ставлю завдання, щоб тягар від тих кроків не ліг на плечі малозабезпечених громадян. Я завжди буду на боці бідних людей, бо переконаний: жоден кредит, навіть найбільш вигідний для держави, не вартий того, щоб через нього страждали люди.”

Як пояснити людям?

Виглядає, що нинішній владі буде особливо важко пояснити людям потребу у підвищенні цін на газ, адже одним із аргументів, які наводилися цією владою на користь підписання “харківських” угод, було саме збереження стабільності тарифів. Тоді і президент, і урядовці заявляли, що завдяки подовженню терміну базування в Криму російського флоту Києву вдалося домогтися зниження цін на російський газ, і що це не тільки врятувало промисловість, але й дозволить не підвищувати ціни на газ для населення.

Тепер, після ухвалення рішення про підвищення тарифів, прем'єр-міністр Микола Азаров переконує, що співвідношення між доходами українців та новими цінами на газ є найкращим у Європі, утім, нічого не кажучи про співвідношення ціна - якість послуг:

“Уряд не збирається поступатися добробутом громадян і стабільністю в країні. Ми запровадили найнижче в Європі співвідношення між доходами громадян і часткою, яку вони сплачують за комунальні послуги. Так, пенсіонери не сплачуватимуть більше 10% свого доходу, а ті, хто працює, - більше 15%. Ми запровадили всеохоплюючий механізм призначення субсидій на заявних засадах.”

У Нафтогазі вже підрахували, що підвищення цін на газ для населення дозволить компанії отримати додаткові 3 мільярди гривень до кінця року і скоротити дефіцит свого бюджету.

З іншого боку, скорочення дефіциту бюджету Нафтогазу завдяки підвищенню цін на газ для населення означатиме зростання дефіциту державного бюджету, адже кількість тих, хто претендуватиме на отримання державних субсидій, зросте.

Але, як свідчить досвід попередніх спроб влади підвищити тарифи на комунальні послуги, після того, як відповідні рішення набувають чинності, рівень неплатежів різко зростає, особливо у перші місяці, а тому до кінця року Нафтогаз може і не отримати заплановані доходи.

Тож коли протести?

Тим часом одна із лідерів опозиції Юлія Тимошенко взагалі закликала тих, хто не згоден платити за газ за новими рахунками, домагатися від депутатів законодавчо заборонити підвищувати тарифи. За її словами, приводом для акцій протесту можуть бути й інші непопулярні кроки нової влади – про збільшення пенсійного віку, підготовка нового податкового кодексу, який передбачає посилення фіскального тиску на бізнес, підвищення цін.

Щоправда, закликаючи до протестів у промові з нагоди Дня Незалежності, пані Тимошенко згадувала 7 вересня – день першого календарного засідання парламенту після літніх канікул. Лише за день після цього депутати вирішили зібратися позачергово 30 серпня, аби, зокрема, обговорити і питання того, чим компенсувати підвищення тарифів.

Новини на цю ж тему