Експерт: подорожчання продуктів неминуче

Прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що в Україні немає підстав для зростання цін на харчі. За його словами, уряд цього не допустить. Тим часом ціни на деякі товари повзуть угору.

Наприклад, кілограм гречки, який ще кілька тижнів тому можна було купити за 8 гривень, зараз у деяких супермаркетах коштує до 20-ти.

Image caption Ціни на продукти ростуть...

На прохання Бі-Бі-Сі ситуацію з цінами прокоментував експерт Центру Разумкова Сергій Наливка.

Бі-Бі-Сі: Пане Сергію, давайте візьмемо гречку, про здорожчання якої говорять усі. Чому вона, а не якийсь інший круп'яний товар, подорожчала майже у 2,5 рази?

С. Наливка: Це дуже просто. Напередодні я подивився відповідну статистику, яка в нас є за всі роки незалежності. Так от, за останні десять років посіви під гречку скоротилися майже втричі. Селяни вирощували більш рентабельні культури. Саме тому падіння є нижчим порогу споживання.

Бі-Бі-Сі: А що ще подорожчає? Чи не вийде так, що люди, боячись, що завтра пропаде цукор, сіль чи інше, почнуть масово, як це вже було раніше, скуповувати всі продукти?

С. Наливка: По-перше, для цього потрібно, щоб були вільні кошти. По-друге, вже почалося зростання цін на м'ясо - курятину та яловичину. Зростання цін досить відчутне. За останній тиждень тільки яловичина подорожчала на 9-12%. Відповідно, що скоро ми очікуємо подорожчання макаронів, всіх мучних виробів, окрім, мабуть, соціального хліба. Тому що попереду вибори. Буде також подорожчання молока, тому що закупівельні ціни на молоко за останні місяці зросли майже вдвічі.

Image caption м'ясні вироби дорожчають найбільше

Бі-Бі-Сі: Продукти зазвичай дорожчають кожної осені. Які причини цьогорічного подорожчання, політичні чи соціально-економічні?

С. Наливка: Прем'єр Азаров назвав два головних фактори, які негативно впливають на стабільність цін. Це несприятливі погодні умови та висока світова кон'юнктура цін. Окрім того, є ще фактор великої повені у Пакистані, що є одним із головних постачальників рису в Україні.

Бі-Бі-Сі: Наскільки стрімко можуть подорожчати харчі? Це буде повільний чи стрімкий злет цін?

С. Наливка: Що значить повільний? Щось буде різко, щось буде дорожчати впродовж місяців. Після зростання цін на корми будуть дорожчати молоко і м’ясо. При такому адміністративному регулюванні економіки, за нашими прогнозами, до Нового року продукти подорожчають на 40%.