Майбутнє НИТКИ: Росія, Китай чи металобрухт?

Проросійські політики Криму виступили з ініціативою віддати росіянам військовий полігон із тренажерним комплексом НИТКА для корабельної авіації, який вони орендують неподалік кримського міста Саки.

Image caption Російський Су-35, техніку злету якого відпрацьовують у Криму

Унікальний випробувальний навчальний комплекс НИТКА, що імітує палубу авіаносця і призначений для відпрацювання техніки злету та посадки літака, Росія орендує впродовж багатьох років.

Але кожного разу, коли Україна просить за користування комплексом більше грошей, Москва погрожує побудувати власний полігон і відмовитися від українських послуг.

Командувач ВМФ Росії Владімір Висоцкій заявив, що його країна планує в найближчому майбутньому створити аналогічний тренажерний комлекс у Єйську.

За неофіційними даними, зараз Росія за використання НИТКИ платить 500 тисяч доларів на рік. Цього, за словами українських експертів, ледь вистачає на догляд за полігоном.

Проросійські політики твердять, що НИТКУ доведеться здати на металобрухт, якщо не віддати її Росії.

"Перебування військово-повітряних сил Росії в Криму принесе нам користь. Це і захист кримського неба від імовірних вторгнень, імовірних провокацій, і охорона повітряних кордонів півдня України. Це дуже важливо, і це коштує дуже великих грошей", - каже депутат Кримського парламенту від прокремлівського руху "Руська єдність" Віктор Попов.

Піар-хід?

На думку Сергія Кулика, який очолює севастопольський аналітичний центр "Номос" із питань безпеки у Чорноморському регіоні, заяви "Руської єдності" є лише піар-ходом перед місцевими виборами, що мають відбутися у жовтні цього року.

Щодо ймовірного спорудження Росією власного тренажерного комплексу для корабельної авіації, то як вважає пан Кулик, ці розмови спрямовані на те, щоб збити ціну оренди. На спорудження такого полігону, мовляв, немає ані коштів, ані спеціалістів.

"Такого полігону для навчання морських льотчиків, наскільки я знаю, у світі ніде немає. Те, що він розташований на території України, дозволяє нам отримувати певну вигоду, в тому числі і фінансову. Тому заяви "Руської єдності" я скоріш назвав би антидержавними", - каже Сергій Кулик.

Погоджуються з експертом і політики правого спектру автономії. Зокрема, голова кримського відділення "Народного Руху України" Леонід Пілунський назвав заяви проросійських політиків проявом екстремізму.

"Ми сьогодні бачимо, що для Чорноморського флоту Україна відкриває кредитні лінії для того, щоб його підтримувати. Бо Росія сьогодні не здатна платити за Чорноморський флот. А ми віддамо, ще і будемо сплачувати за цей об'єкт у той час, як він належатиме Росії. Це божевілля!"

Попри політичне протистояння щодо майбутнього унікального полігону, нещодавно сюди прибули 10 літаків ВПС Росії.

Із першого вересня на тренажерному комплексі починаються навчання, які триватимуть до кінця вересня.

НИТКА цікавить не тільки Росію, а й інші країни, зокрема Китай. Буквально місяць тому за шпигунство на користь Китаю на 8 років ув'язнили громадянина Росії, якого цікавила технологічна документація будівництва НИТКИ.