Німецький журналіст стверджує, що ним цікавиться СБУ

Кореспондент німецької газети Frankfurter Allgemeine Zeitung Конрад Шуллер в інтерв'ю "Українській правді" сказав, що СБУ допитує людей, які спілкуються із ним.

СБУ це спростовує і каже, що журналіст їх "не цікавить".

Інформація з'явилася напередодні візиту Віктора Януковича до Німеччини.

Правозахники закликають Анґелу Меркель поговорити з українским президентом за утиски свободи слова.

Конрад Шуллер розповідає, що людей, із якими він спілкується в Україні, СБУ почало опитувати в квітні цього року.

"Раніше я не стикався зі спецслужбами в Україні", - каже журналіст.

За його словами, імена цих людей були згадані у його статтях.

"До одного з них прийшли в офіс люди, які називалися посадовцями із СБУ. Іншого хлопця запросили в кафе на розмову".

Конрад Шуллер каже, що люди із СБУ нібито цікавилися, як він працював, із ким зустрічався. Пояснили, що слідкують за ним, бо він не акредитований в Україні.

"Це правда - я не був на той момент ще акредитований. Але, наскільки я знаю, в Україні немає обов'язкової акредитації. Це право журналіста, але не обов'язок", - говорить пан Шуллер.

Кореспондент німецького видання каже, що у зв'язку з цим направив три офіційні листи до українського посольства в Берліні, в Міністерство закордонних справ та голові СБУ Валерію Хорошковському.

"Він нас не цікавить" - СБУ про журналіста

Тим часом у Службі безпеки України заявили, що жодних заходів щодо німецького кореспондента вони не здійснювали.

"Незважаючи на те, що журналіст не акредитований в Україні у встановленому порядку, Шуллеру за його ж проханням, було запропоновано зустрітися з главою СБУ Валерієм Хорошковським, однак відповідної реакції з боку журналіста не було", - йдеться у повідомленні прес-служби СБУ.

Раніше українська Служба безпеки наражалася на критику, після того, як було заборонено в'їзд в Україну керівника київського бюро Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланґе.

Тоді СБУ назвала це "непорозумінням". Експерти втім припускають, що це могло статися тому, що пан Ланґе критикував президента Януковича та співпрацював із українською опозицією.

До Берліна під звуки критики

Image caption Віктор Янукович та Анґела Меркель в Берліні 2007 року

Після інциденту з Ланґе казали, що через це може навіть зірватися візит Віктора Януковича до Німеччини запланований на 30 серпня.

Але Віктор Янукович до Берліна все ж їде. Хоча цей візит супроводжується критикою як в Україні, так і з-за кордону.

Правозахисна організація "Репортери без кордонів" закликала німецького канцлера Анґелу Меркель обговорити з Віктором Януковичем питання обмеження свободи слова в Україні.

"Після того, як Януковича обрали президентом, в Україні неодноразово здійснювалися напади на журналістів та відбувалися систематичні спроби тиску на ЗМІ з боку влади", - заявляють в організації.

Особливе занепокоєння "Репортерів" викликає доля зниклого харківського журналіста Василя Климентьєва, якого, за словами, міліції могли вбити.

Віктор Янукович неодноразово заперечував тиск на ЗМІ в Україні.

На закиди журналістів просить "наводити конкретні приклади цензури" і обіцяє покарати винних.