Місцеві вибори за поправленим законом?

Верховна Рада на позачерговому засіданні голосами 264 депутатів ухвалила запропоновані Партією регіонів зміни до закону про місцеві вибори.

Image caption позачергова сесія Верховної Ради

Згідно із цими змінами, у місцевих виборах можуть брати участь всі партії, зокрема і ті, чиї місцеві осередки були зареєстровані менше, ніж за рік до виборів. Крім того, у територіальних виборчих комісіях можуть бути представлені партії, які не є парламентськими.

Оглядачі вважають, що ці зміни є корисними не тільки для так званих "нових партій," але для партії влади. Водночас, як і раніше, у місцевих виборах не зможуть взяти участь блоки політичних сил, що, на думку оглядачів, ускладнить місцеві вибори для Блоку Юлії Тимошенко.

Хто у виграші?

Нова редакція закону про місцеві вибори з'явилася лише напередодні літніх парламентських канікул, і тоді висновок експертів був однозначним: за таким законом виграти на наступних місцевих виборах може лише партія влади - Партія регіонів.

Проте за тиждень до календарного початку пленарних засідань депутати, за порадою президента, вирішили зібратися і проголосувати зміни до закону, пояснюючи це потребою "привести закон у відповідніcть до міжнародних демократичних стандартів". Нагальність такої потреби спікер Володимир Литвин пояснив тим, що виборча кампанія вже, фактично, почалася.

Першою і найголовнішою із змін до закону про місцеві вибори, за словами автора законопроекту, лідера парламентської фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, стало відновлення дозволу на участь у виборах усім партіям, а не тільки тим, місцеві осередки яких було зареєстровано за рік до виборів. Ухвалення цієї зміни, очевидно, знімає зауваження так званих "нових партій," очолюваних Сергієм Тигіпком, Арсенієм Яценюком та Анатолієм Гриценком.

Ще одна зміна, за яку на позачерговому засіданні проголосували депутати, стосується формування виборчих комісії, у яких відтепер зможуть узяти участь не тільки представники парламентських партій.

План "Б"

Але за словами політолога Володимира Кухаря, з апропоновані й ухвалені Партією регіонів зміни до закону про місцеві вибори мало вплинуть на результати виборів, призначених на кінець жовтня, і нагадують тактику іншого відомого українського політика, який нині дещо відійшов від справ:

"Я розцінюю це як хорошу адаптацію тактики київського мера Леоніда Черновецького, який піднімав комунальні тарифи на 100%, а потім, в останню хвилину, знижував на 5%."

Інший політолог, Ростислав Павленко, каже, що насправді треба говорити не про те, що дають нові зміни до закону про місцеві вибори "новим" партіям, а що "нові" партії після цих виборів дадуть партії влади:

Image caption Арсеній Яценюк - один із тих, чия політична сила виграє від змін до закону

"Складається враження, що Партія регіонів запустила такий собі "план Б". Досі вони розраховували, що достатньо високий рейтинг дозволить їм, використовуючи силові, адміністративні важелі, і на хвилі перемоги на президентських виборах, збільшити і представництво у місцевій владі. Але вже за підсумками серпня ми бачимо падіння із 41% до 27% із подальшим зниженням. Тому, я вважаю, вони пішли на те, аби дозволити балотуватися практично всім партіям для того, аби запускати дружніх для себе кандидатів без прапора Партії регіонів. Тому ми побачимо багато кандидатів від нікому невідомих партій, але, по своїй суті, це будуть люди, ангажовані у партію влади."

Водночас прибічникам Юлії Тимошенко, яка була найпотужнішим конкурентом лідера Партії регіонів Віктора Януковича під час останніх президентських виборів, якщо вони хочуть взяти участь у місцевих виборах, доведеться балотуватися не від блоку її імені, а під менш "розкрученим" брендом партії Батьківщина, або ж за мажоритарною квотою, - пропозиція про повернення дозволу на участь блоків політичних сил у місцевих виборах не отримала достатньої підтримки у сесійній залі.

Загалом, саме місцеві вибори мають показати, чи вдалося Партії регіонів, перебуваючи при владі, вийти за межі тих 9 східних і південних регіонів, які традиційно підтримують цю партію впродовж багатьох років.