Президент і Меджліс: протистояння

Члени Меджлісу не будуть брати участь у роботі Ради представників кримськотатарського народу, якщо не буде змінено принцип його формування.

Image caption Хаджі Еміралі Аблаєв, Рефат Чубаров i голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв під час Всесвітнього конгресу кримських татар, у Сімферополі, 22 травня 2009

В Криму - черговий конфлікт між Меджлісом кримськотатарського народу та президентом України Віктором Януковичем.

Голова держави скоротив Раду представників кримськотатарського народу при президентові, що складалась з представників Меджлісу, та ввів у неї представників опозиційних до Меджлісу кримськотатарських організацій.

Багато експертів оцінили такий крок Януковича, як спробу послабити вплив Меджлісу та кримських татарів перед місцевими виборами.

Після того, як лідери Меджлісу, який називають національним урядом кримських татарів, 3 серпня в Сімферополі проіґнорували зустріч із президентом України Віктором Януковичем, їхні стосунки значно погіршились.

Як кажуть представники Меджлісу, вони не прийшли на зустріч через те, що оточення президента раптово запросило на неї маловпливові опозиційні до Меджлісу кримськотатарські організації, з якими у них давні складні відносини.

Віктор Янукович значно зменшив кількісний склад Ради представників кримськотатарського народу при президентові, яку ще 1999 року створив тодішній голова держави Леонід Кучма.

На вихідних пройшла позачергова сесія Курултаю - національного з'їзду кримськотатарського народу, на якій було розглянуто це і ще кілька важливих для кримськотатарської спільноти питань.

Після тривалого обговорення Курултай виніс рішення звернутися до президента Януковича із пропозицією сформувати Раду представників кримськотатарського народу при ньому із членів Меджлісу та делегатів Курултаю, яких на власних виборах обирають кримські татари.

З ким підуть на вибори кримські татари

Якщо президент не дослухається до звернення, як пояснив голова Меджлісу Мустафа Джемілєв, члени Курултаю і Меджлісу припинять свою діяльність у цій раді.

Також Курултай постановив почати підготовку для проведення Міжнародного форуму з питань відновлення прав кримських татарів, які повертаються на батьківщину із місць заслання та забезпечення їм гарантій безпеки і розвитку в Україні.

Також національний з’їзд визначився, що піде на місцеві вибори із Народним Рухом України. Відповідно до цього рішення, список кандидатів в депутати кримського парламенту від Руху очолив перший заступник голови Меджлісу Рефат Чубаров. Другий номер у списку - голова кримського відділення НРУ Леонід Пілунський.

Про окрему участь у місцевих виборах заявили дві опозиційні до Меджлісу сили – організації "Міллі Фірка" та "Координаційна рада кримськотатарських суспільно-політичних сил".

Ці організації, відповідно, підуть на вибори за списками Української селянської демократичної партії та партії "Третя сила" які, за твердженням місцевих оглядачів, є близькими до влади.

Кримські експерти прогнозують - ці організації не виграють виборів. Однак пояснюють, що їх залучено для того, щоб розділити голоси кримських татарів.

До думки експертів схиляється перший заступник голови Меджлісу Рефат Чубаров.

"Дасть Аллах, ці сили не зможуть розділити кримських татарів у тому масштабі, у якому вони розраховують. Дуже важливо зрозуміти, що вперше люди, які стоять на чолі української держави, почали роботу над тим, щоб розколоти кримськотатарський народ. Раніше це робили окремі політики та політичні сили. А зараз цей процес координують ті, хто стоїть на чолі держави".

Представники обох організацій, тим часом, упевнені у своїй перемозі.