Експерт: субсидії замість штучних цін на хліб

За повідомлення преси, ціни на хліб у Києві можуть зрости вже на початку вересня. У тому числі і так звані "соціальні" його сорти, ціни на які раніше стримував уряд.

Image caption Урядові субсидії, якщо будуть уведені, стосуватимуться лише "соціального" хліба

Віце-прем’єр Віктор Слаута ще на початку серпня був категоричним у своїх заявах і запевняв, що немає жодних підстав для здорожчання хліба.

Таку ж позицію займав і голова уряду Микола Азаров. За його словами, в Україні є достатні запаси продовольчого зерна, закупленого, зокрема і за старими цінами. Як розповів прем’єр-міністр, цього цілком достатньо, щоби компенсувати вартість хліба його виробникам.

Президент Віктор Янукович спершу теж висловлювався проти подорожчання хліба і доручав керівництву уряду не допустити цього.

Але кілька днів тому він все ж припустив, що зростання цін може бути, хоча й незначне. Влада також не виключає, що ціни на продукт можуть піти вгору по всій країні.

Субсидії на хліб

5% – саме на стільки, за повідомленнями преси, має збільшити вартість своєї продукції "Київхліб", один із найбільших виробників в українській столиці. На підприємстві кажуть, що минулий рік закінчили із багатомільйонними збитками.

Цього разу подорожчає і так-званий "соціальний" хліб – тобто найбільш популярні сорти, ціни на який влада досі обмежувала, виплачуючи виробникам дотації.

А в планах уряду - ввести субсидії для малозабезпечених сімей для купівлі ось цього "соціального" хліба.

Image caption Експерт: державні субсидії малозабезпеченим - це сучасна стратегія

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Максим Борода називає це рішення сучасною концепцією, адже раніше, коли ціни стримували штучно, страждала якість хліба. Хоча експерт і погоджується, що це створить додаткове навантаження на бюджет.

"Питання також у тому, щоб ті субсидії фінансувалися у достатньому обсязі і були зроблені, дійсно, доступними для всіх тих громадян, які можуть їх потребувати в силу своїх низьких статків", - зазначив пан Борода.

Вартість хліба в Україні досі залежала не тільки від умов ринку, але і від політичних обставин. Адже її зростання завжди викликало хвилю обурень.

Але тепер, за словами експертів, на ситуацію може вплинути неврожай зерна. Повідомлення про побоювання подорожчання хліба надходять із різних регіонів України.

За прогнозами фахівців, до жовтня ціни на хліб в Україні можуть зрости на половину, а в Києві – ще більше.