Справа Климентьєва: є підозрюваний 'у погонах'

Cправу про зникнення Василя Климентьєва, головного редактора газети "Новый стиль", у харківських правоохоронців забирають столичні колеги. Зниклого журналіста шукатиме центральний апарат Міністерства внутрішніх справ.

Image caption Газета "Новий стиль" відома журналістськими розслідуваннями

Василь Климентьєв пішов з дому вранці 11 серпня і не повернувся. Одна з головних версій слідства у справі про його зникнення – це те, що воно пов’язане з його професійною діяльністю.

Головний редактор харківської газети "Новый стиль" проводив переважно журналістськими розслідуваннями корупції та зловживань у правоохоронних та державних органах.

На початку в слідства було близько десятка версій того, що могло статися з паном Климентьєвим.

Нині правоохоронці схиляються до "професійної", розповідає начальник харківського міського управління міліції Олександр Бараннік. За його словами, ймовірно, що журналіста могли вбити не через помсту, а через те, що він отримав якусь компрометуючу інформацію.

Втім, тепер справою про зникнення журналіста Климентьєва займатиметься не харківська міліція, а столична. Її передали до Києва, оскільки, за припущенням міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова, харківські правоохоронці можуть бути упередженими.

"І можуть бути причетними до цього, як і співробітники органів правоохоронних, в тому числі як діючі, так і які вже звільнені. І тому займатися цією справою буде центральний апарат. Щоб там "убрать всякую утечку информации", - сказав міністр Могильов.

Аналіз публікацій: у центрі уваги троє високопосадовців

Щоби знайти зниклого журналіста, правоохоронці ретельно дослідили його публікації. Особливу увагу у своїх матеріалах Василь Климентьєв приділяв кільком високопосадовцям, зокрема, керівнику харківської податкової Станіславу Денисюку, заступнику прокурора області Сергію Хачатряну, а також судді одного з районних судів Харкова Володимиру Плетньову.

У міліції запевняють, що цих людей обов’язково допитають, але водночас і наголошують, що ними перелік допитаних не обмежиться.

Як розповів заступник начальника Головного управління Генпрокуратури Юрій Дьомін, необхідно враховувати те, наскільки широке коло спілкування було в журналіста.

"У нього були контакти як із правоохоронними органами, так і з людьми, які вже відбули покарання – адміністративне чи кримінальне. У нього були взаємини як з адвокатами, так і з людьми, які до нього зверталися по допомогу. У нього були контакти, і на побутовому ґрунті, зі знайомими, сусідами, близькими тощо", - сказав пан Дьомін.

Представник Генпрокуратури Юрій Дьомін був серед тих, хто прибув до Харкова у складі "столичного десанту". Так назвали представницьку делегацію, яка приїхала поцікавитися розслідуванням після того, як справу про зникнення редактора взявся контролювати президент, а слідом за ним і міністр внутрішніх справ та генпрокурор.

Заступник міністра внутрішніх справ Леонід Зима визнав, що матеріали зниклого журналіста, дійсно, порушували болючі теми і могли збурити суспільство: "У частині переважно боротьби зі злочинністю в регіоні, у місті Харкові, де згадувалися "великі" посадові особи... Ми ці матеріали оцінюємо з точки зору – кому вигідна була відсутність..."

Водночас, попри те, що справа порушена за статтею про вбивство, у міліції не виключають, що пан Климентьєв живий і перебуває десь на території Харкова.

Порушення закону "людиною в погонах"

Image caption До зникнення журналіста можуть бути причетні міліціонери

Вивчення журналістських матеріалів Василя Климентьєва призвело до порушення правоохоронцями кримінальної справи.

Прізвищ і фактів у міліції не називають, кажуть тільки, що йдеться про порушення закону людиною в погонах. За словами керівника харківської міліції Олександра Баранніка, є дані про втручання у слідство кримінальної справи одного з колишніх співробітників відомства.

Газета "Новый стиль", засновником та головним редактором якої є Василь Климентьєв, у Харкові відома не багатьом. Це видання виходить друком несистематично: 5-6 разів на рік. При цьому газету не розповсюджують через мережі, де продається преса.

Пан Климентьєв видавав газету власним коштом та за гроші тих, кому надавав допомогу, - розповідає Петро Матвієнко, колега і заступник зниклого редактора:

"Бува, приїжджає такий бізнесмен: так і так, ось, віднімають бізнес. Дійсно, Василь Петрович підключається, допомагає. Тоді той каже: чим вам віддячити? Та нічим нам віддячувати, сплатіть за наклад у типографії, це і буде ваша подяка", - розповів пан Матвієнко.

За 19 днів, які минули з дня зникнення Василя Климентьєва, слідство має тільки одну "зачіпку". Це - його мобільний телефон, знайдений у покинутому човні на березі водойми. Саме тому однією з робочих версій був нещасний випадок.

Нині тримає обстеження дна Печенізького водосховища. Хоча правоохоронці не виключають, що це – так званий "хибний слід": хтось, мовляв, навмисне намагається відволікти оперативників від пошуків.