'Меркель скептично налаштована щодо Сходу'

Увага до візиту президента Януковича до Німеччини велика. Від його успішності можуть залежати темпи співпраці України із Євросоюзом і можливість потенційно великих інвестицій в Україні.

Як зараз політичні кола Німеччини розцінюють Україну під керівництвом президента Януковича?

Богдан Цюпин розмовляв із доктором Штефаном Майстером, фахівцем зі Східної та Центральної Європи Фонду Роберта Боша у Берліні.

Ш.Майстер: Я думаю, що бачення України зараз ще не визначене, але головно позитивне, бо є сподівання, що з новим президентом після помаранчевої коаліції, яка переважно працювала досить хаотично, Україна має керівництво, яке здатне схвалювати рішення і, можливо, реформувати країну. На це сподіваються економічні кола в Німеччині. Єдине, що зараз незрозуміло, це напрямок внутрішньої політики в Україні. Є критичні висловлювання про можливі проблеми в системі засобів масової інформації. Чимало змін, які вже відбулися, спрямовані в той самий бік, у якому зараз розвивається Росія. Тобто враження неоднозначні, але є чимало сподівань, що Україна може стати місцем німецьких інвестицій.

Бі-Бі-Сі: За час президентства пана Януковича був також дуже помітний негативний момент у взаєминах між Україною та Німеччиною, пов'язаний із недопущенням на українську територію німецького політолога Ніко Ланґе. Чи в Берліні цю справу вважають вичерпаною і забутою?

Ш.Майстер: Я не вважаю, що це забуте. Йдеться про людину, яка працювала на фундацію, пов'язану з християнськими демократами - партією канцлера Меркель. Вона знає про те, що сталося з паном Ланґе. З іншого боку, це лише один випадок. Німецька політична еліта ще чекає, спостерігає за розвитком ситуації в Україні, і є надії на економічну співпрацю.

Бі-Бі-Сі: Очевидно, що німецькі підприємці зацікавлені в можливості заробляти гроші в Україні. Але досі, особливо якщо порівняти з інвестиціями в Росії, німецькі підприємці багато в Україну не інвестували. Чому?

Ш.Майстер: Досі проблемою було те, що в Україні не було особи, яка приймала остаточні рішення. Не було стабільної політичної еліти, яка могла б підтримувати такі інвестиції. За часів президента Ющенка інвестиційний клімат в Україні був менш певним ніж у Росії. Зараз сподіваємося, що нове керівництво здатне приймати рішення і відповідати за них.

Бі-Бі-Сі:Президент Янукович заявив про можливість залучення Німеччини до модернізації української газотранспортної системи. Чи це цікавить німецький бізнес?

Ш.Майстер: Я вважаю, що так. Ідею консорціуму підтримували ще свого часу канцлер Шредер та президент Путін. І зараз також у Німеччині є інтерес до участі у подібному проекті.

Бі-Бі-Сі: Чи вважаєте ви, що особисті взаємини президента Януковича та канцлера Меркель приязні?

Ш.Майстер: Я не певен щодо цього. Я вважаю, що пані Меркель взагалі дуже скептично налаштована, коли йдеться про східну політику. Вона дуже скептична щодо Росії і стосовно того, що відбувається зараз в Україні. Я не думаю, що в цьому випадку можна говорити про особисту приязнь, але я вважаю, що на пана Януковича дивляться, як на політика, який ще має шанс запроваджувати реформи.

Бі-Бі-Сі: Той факт, що Анґела Меркель походить зі Східної колишньої комуністичної Німеччини і знає російську мову допомагає у цих взаєминах?

Ш.Майстер: Я вважаю, що знання мови допомагає у спілкуванні, але з іншого боку саме через її біографію пані Меркель дуже скептично дивиться на Росію та Східну Європу загалом. Вона менше зацікавлена у потужній східній політиці ніж, скажімо, був канцлер Шредер. Отож я думаю, що зрештою саме це навряд чи сприяє взаєминам.

Бі-Бі-Сі: Президент Янукович наголошує на європейських прагненнях України і намірах інтегруватися в такі структури як Євросоюз. Чи такі заяви мають значення для політиків у Берліні?

Ш.Майстер: Я вважаю важливим те, що він наголошує на цих словах. У Німеччині трохи побоюються, що Україна розвиватиметься таким самим шляхом як Росія, інтеграція України у європейські структури також сприяла би економічній співпраці. Тому я вважаю, що такі слова мають значення.