Президент буде стримувати ціни на харчі

На тлі подальшого зростання цін на харчі та невдоволення громадян Віктор Янукович доручив забезпечити доступність найнеобхідніших продуктів харчування.

Image caption Українці не певні, чи вистачить усім на хліб і до хліба

Після зниження прогнозів урожаю в Україні цього року та росту цін на продовольство у всьому світі, експерти прогнозують подорожчання харчів і на українських ринках.

Дедалі частіше в Україні починають говорити про близьке подорожчання харчів.

Острах пенсіонерів

Днями підняти ціни на свої продукти пообіцяв один із найбільших виробників хліба в українській столиці – "Київхліб".

Подібні повідомлення надходять і з регіонів України.

Досі триває ажіотаж навколо гречки, яка минулого тижня різко виросла в ціні. Є певні побоювання, що подорожчає і картопля.

Під одним зі столичних супермаркетів люди розповідають, що чекають із острахом росту цін.

"Більше всього це вплине на пенсіонерів. Борошна немає, гречки немає. Порожні полиці. Хто розібрав? Пенсіонери", - каже одна із відвідувачок супермаркета.

"Уряд від цього не постраждає. Яку ціну не поставлять, все одно людям доведеться купувати. Як завжди, найбільше постраждають прості люди", - додає вона.

Уряд врегулює?

Новини про подрожчання завжди сприймали болісно, пояснюють експерти. Адже для більшості людей витрати на їжу становлять половину сімейного бюджету.

Поки Віктор Янукович перебував із офіційним візитом у Німеччині, його прес-служба повідомила, що голова держави розпорядився стабілізувати ситуацію на ринку продовольства.

Зокрема, президент доручив урядові, Антимонопольному комітету та регіональним органам влади терміново перевірити, чи обґрунтоване стрімке здорожчання сільськогосподарських товарів.

Пан Янукович також зобов'язав прем'єра Азарова до 10 вересня надати у продаж продовольчі товари із запасів Держкомрезерву та Аграрного фонду. В першу чергу - гречки.

В Антимонопольному комітеті вважають, що ажіотаж навколо цього продукту є закономірним. За словами голови відомства Олексія Костусєва, останніми роками площі посівів цієї культури в Україні постійно зменшувалися.

Заступник гендиректора Української аграрної конфедерації Олександр Ярославський вважає, що вже незабаром ціна на гречану крупу в Україні знизиться, хоча рівня минулого року за відповідний період не досягне.

"Гречки просто мало, а сподіватися на імпорт не варто", - каже пан Ярославський.

Щодо хліба, то міністерство економіки пропонує розширити ассортимент, на який розповсюджується державне регулювання.

Субсидії vs стримування цін

З іншого боку, серед урядовців є ідеї відмовитися від штучного стримування цін на хліб, від якого страждає його якість. Натомість запровадити субсидії для малозабезпечених сімей на купівлю цього продукту.

Ще на початку серпня віце-прем'єр Віктор Слаута був категоричним, як і голова уряду Микола Азаров. Тепер влада, схоже, знову налаштована стримувати ціни.

Експерт Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа каже, що консолідуюча позиція щодо лібералізації цін поки не напрацьована.

"А от дотувати і бідних, і не дуже бідних за рахунок аграріїв - це не дуже правильно", - додає експерт.

Чиновники запевняють, що дефіциту хліба не буде. Навпаки, мовляв, зерна ще й на продаж за кордон вистачить.

Міністр аграрної політики Микола Присяжнюк заявив, що кабмін вже відмовився від квотування експорту збіжжя. Навіть із враховуванням внутрішніх потреб, за твердженням чиновника, держава зможе експортувати до 17 мільйонів тонн фуражного зерна.

У міністерстві аграрної політики також не бачать підстав для подорожчання картоплі.

Більшість експертів підтверджуть - хвилювання українців небезпідставні. Ціни на харчі в Україні таки зростатимуть. Цьому, вони кажуть, є об'єктивні причини – подорожчання продовольства на світових ринках, посушливе та неврожайне літо в Україні.

Фахівці припускають, що до жовтня ціни на хліб в Україні можуть зрости на половину.

Новини на цю ж тему