Новий варіант Податкового кодексу готовий

У п’ятницю уряд презентує найновішу редакцію проекту нового Податкового кодексу – повідомив прем’єр-міністр Микола Азаров.

Image caption Перший варіант Податкового кодексу, підготовлений урядом, викликав рішучий спротив бізнес-спільноти

За словами пана Азарова, урядові довелося розглянути понад 5 тисяч пропозицій, зауважень і поправок по тому, як попередня редакція зазнала жорсткої критики як з боку бізнес-спільноти, так і президента.

Новий варіант проекту Податкового кодексу пан Азарова назвав оптимальним:

“Ідеологія кодексу досить проста. Перше: платитимуть всі, у рівних умовах, але менше податків. Друге: більше податкове навантаження на багатство та споживання, і мінімальне – на інноваційний розвиток вітчизняної економіки. Власне, сам проект Податкового кодексу – це інноваційний документ, стрибок на вищий рівень. Це навіть не капітальний ремонт податкової системи, це креслення абсолютно нової системи, яка стимулюватиме прискорений розвиток України, і забезпечить вигідну гавань для інвестицій з усього світу. Це стабільні правила роботи на багато років вперед.”

Прем’єр також заявив, що повний текст урядового проекту Податкового кодексу у тому вигляді, у якому законопроект буде знову подано на розгляд парламенту, урядовці оприлюднять у п’ятницю.

Проте Микола Азаров назвав кілька головних пунктів цього проекту: зниження податку на прибуток до 19%, нульова ставка цього податку на 5 років для галузей, яким держава надає пріоритет (серед цих галузей прем’єр назвав лише легку промисловість та малий бізнес), автоматичне відшкодування ПДВ і зниження цього податку до 17% впродовж 4 років, а також скасування ринкового, транспортного зборів та податку на рекламу.

Попередній проект Податкового кодексу, який навіть пройшов процедуру першого читання у парламенті на початку літа цього року, було жорстко скритиковано експертами та учасниками ринку, які заявили, що новий кодекс передбачає посилення податкового тиску при розширенні прав контролюючих органів. Згодом із критикою підготовленого урядом документу виступив і президент Віктор Янукович.

Вже багато років поспіль Україна посідає останні місця у різноманітних рейтингах легкості ведення бізнесу у країнах світу. Зокрема, в останньому рейтингу Світового банку Україна посіла 124 місце серед 155 країн, поступившись не тільки розвинений країнам, але й більшості держав СНД.

За даними Світового банку, умови ведення бізнесу, що існують в Україні, такі ж складні, як і в африканських країнах. А основними проблемами для розвитку бізнесу, на думку експертів банку, залишаються високий податковий тиск і незахищеність прав інвесторів.

Експерти підрахували, що українські підприємці сплачують чи не найбільшу кількість податкових платежів у світі – 147. Для порівняння, у Росії підприємці сплачують 11 податків, у Польщі – 40, США – 10, Білорусі – 107, Франції та Китаї – лише 7 податків.