Уряд обіцяє "найнижчі у Європі податки"

Новий Податковий кодекс, який уряд пропонуватиме на розгляд парламенту, забезпечить один із найпривабливіших інвестиційних режимів у Європі – заявив прем’єр-міністр Микола Азаров, представляючи черговий проект кодексу.

Image caption Прем'єр-міністр обіцяє нижчі податки, ніж у Європі

За словами прем’єра, у новому проекті кодексу передбачається зменшення кількості податків та відсоткових ставок, спрощення їх адміністрування:

“Ми встановимо низькі податки. Напевне, найнижчі податки у Європі. Ми спростимо саме адміністрування податків. Ми створимо атмосферу довіри між податковою службою, державою і бізнесом, але при цьому ми чітко кажемо, що ці змуншені податки мають сплачувати всі. Ми говоримо індивідуальним підприємцям, що сплачують єдиний податок – ми вам довіряємо, ми не вимагаємо від вас ніякої податкової звітності. Малому бізнесу ми кажемо – податок на прибуток – нуль впродовж 5 років. Ми кажемо середньому і великому бізнесу – ми поступово починаємо знижувати податок на додану вартість для вас, і переходимо на принцип автоматичного відшкодування ПДВ.”

Водночас, уряд ініціює запровадження нових податків – на нерухомість та на банківські депозити. Утім, як твердить прем’єр, ці податки стосуватимуться небагатьох українців.

Так, передбачається, що податок на нерухомість платитимуть лише ті мешканці міст, які мають квартиру площею у понад 100 квадратних метрів, або ж мешканці сіл, які мають будинок площею у понад 200 квадратних метрів. За кожен квадратний метр у таких помешканнях їх власники платитимуть по 10 гривень. Відтак, за словами Миколи Азарова, цей новий податок не стосуватиметься 95% населення України.

Крім того, уряд пропонує оподатковувати лише вклади, що перевищують 200 тисяч гривень, за ставкою у 5%. Кількість таких вкладників, за даними прем’єра, є меншою за 10%.

В урядовому проекті Податкового кодексу передбачається повернення до прогресивного оподаткування доходів громадян, - тепер ті, чиї доходи перевищують 10 мінімальних зарплат, що на сьогодні становить 888 гривень, а від 1 жовтня 907 гривень, платитимуть не 15%, а 17% податку на дохід.

Із новацій нової редакції проекту Податкового кодексу – запровадження нульової ставки податку для кількох галузей. Наприклад, легка промисловість буде звільнена від сплати податку на прибуток на 10 років.

Звільнення від сплати податку на доходи – на 5 років – отримають і представники малого бізнесу.

Сам податок на прибуток передбачається поетапно знизити з нинішніх 25% до 16% у 2014 році.

А от бізнес, пов’язаний із операціями із металобрухтом, зерновими, технічними культурами та лісом, юридичні, консультаційні, аудиторські послуги не будуть об’єктом стягування податку на додану вартість, а сам ПДВ з 1 січня 2014 року становитиме 17%. Крім того, пропонується відновити пеню, яку держава має сплачувати підприємцям, яким не був вчасно відшкодований ПДВ. На сьогодні, за даними президентської адміністрації, неповернутий підприємцям ПДВ перевищує 23 мільярди гривень.

Image caption Микола Азаров обіцяє зменшення податкового тиску

Проект нового Податкового кодексу має бути розглянуто Верховною Радою серед першочергових на черговій сесії, що має розпочатися наступного тижня. Утім, перед літніми канікулами депутати вже схвалювали проект Податкового кодексу у першому читанні. Проте він наразився на жорстку критику з боку бізнес-спільноти та експертів, а згодом його скритикував і президент Віктор Янукович, який заявив, що у такому вигляді він не підпише Податковий кодекс, і закликав експертів та представників бізнесу взяти участь у створенні нової версії Податкового бізнесу.

Депутат від БЮТ і голова комітету Верховної Ради з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Наталля Королевська заявила, що чергова редакція Податкового кодексу готувалася, переважно, фахівцями Державної податкової адміністрації та Міністерства фінансів, а пропозиції бізнесменів, фактично, не враховувалися:

“До нас зверталися бізнесмени, які на “круглих столах” намагалися донести до представників влади свої пропозиції із покращення проекту Податкового кодексу, але їх навіть не стали слухати. Допоки Податковий кодекс писатимуть представники фіскальних органів, ігноруючи думку підприємців, Україна не отримає прогресивного документу.”

Пані Королевська також повідомила, що разом із депутатом від НУНС та членом комітету з питань податкової та митної політики Миколою Катеринчуком вона є автором проекту постанови, яка передбачає скасування результатів голосування за проект Податкового кодексу у першому читанні. Якщо ця постанова набере достатньо голосів, процес ухвалення Податкового кодексу має розпочатися заново із розробкою цілком нового документу.

Водночас розробники Податкового кодексу не тільки сподіваються на його швидке схвалення парламентом, але й на те, що його буде покладено в основу проекту бюджету наступного року. Хоча згідно із Бюджетним кодексом, проект бюджету може складатися на базі тих податків, які існували у рік, коли готується цей проект, прем’єр Микола Азаров заявив, що він особисто хтів би, аби бюджет наступного року створювався вже на основі нового Податкового кодексу. При цьому уряд вже підрахував, що у такому разі на першому етапі бюджетні доходи зменшаться на 4 мільярди гривень через послаблення податкового тиску, проте згодом, як розраховують автори Податкового кодексу, завдяки тому, що підприємці почнуть виводити свій бізнес із тіні, доходи бюджету зростуть. Микола Азаров навіть навів приклад різкого зменшення податку на доходи до 15%, яке свого часу спочатку призвело до різкого падіння доходів бюджету, але згодом сприяло “деконвертації” зарплат, які при ставці податку у 35% переважно виплачувалися “у конвертах.” Чи варто очікувати зворотного процесу тепер, коли уряд підвищив ставку податку до 17% для тих, хто заробляє понад 888 гривень, прем’єр не уточнив.

Вже багато років поспіль Україна посідає останні місця у різноманітних рейтингах легкості ведення бізнесу у країнах світу. Зокрема, в останньому рейтингу Світового банку Україна посіла 124 місце серед 155 країн, поступившись не тільки розвинений країнам, але й більшості держав СНД.

За даними Світового банку, умови ведення бізнесу, що існують в Україні, такі ж складні, як і в африканських країнах. А основними проблемами для розвитку бізнесу, на думку експертів банку, залишаються високий податковий тиск і незахищеність прав інвесторів.

Експерти підрахували, що українські підприємці сплачують чи не найбільшу кількість податкових платежів у світі – 147. Для порівняння, у Росії підприємці сплачують 11 податків, у Польщі – 40, США – 10, Білорусі – 107, Франції та Китаї – лише 7 податків.