Експерт: виступ КПУ за відставку уряду - нечесний

Комуністична партія, яка входить до правлячої коаліції, не виключає, що може ініціювати питання про відставку Кабінету міністрів Миколи Азарова.

Image caption Чи може скритикований Податковий кодекс призвести до відставки М. Азарова?

Таке припущення в інтерв’ю ЗМІ висловив один з провідних членів цієї політичної сили Леонід Грач.

Раніше КПУ казала, що має намір розглянути питання про можливу відставку віце-прем’єр-міністра з економічних питань Сергія Тігіпка через проект Податкового кодексу, до розробки якого він причетний.

Тепер же, каже пан Грач, "треба ставити питання ширше", бо пан Тігіпко є лише "маленькою сошкою" у грі, "нав’язаній донецьким бізнесом".

"Все те, що робить сьогодні уряд Азарова і президент Янукович, душить українську економіку, знищує малий та середній бізнес, і, звісно, знищує можливість формування середнього класу", - сказав пан Грач.

Всебічна критика

Про необхідність ініціювати відставку віце-прем’єра з економічних питань говорять і в опозиції.

Так, прем’єр-міністр опозиційного уряду Сергій Соболєв сказав, що саме на панові Тігіпку лежить вся відповідальність за розроблення Податкового кодексу, тож фракція БЮТ може підтримати його відставку.

У п’ятницю прем’єр Азаров представив проект допрацьованого Податкового кодексу, заявивши, що він сприятиме створенню в Україні одного з найпривабливіших інвестиційних режимів у Європі.

Натомість, опозиція каже, що насправді громадського обговорення Податкового кодексу не було, і його доробляли співробітники податкової інспекції та Міністерства фінансів, а пропозиції бізнесменів не були враховані.

"Податковий кодекс обговорювався паном Колесніковим, паном Клюєвим, паном Азаровим та представниками великого бізнесу десь у кабінеті на Грушевського. Решта - це антураж", - заявив Сергій Терьохін, голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики.

Які пільги?

Опозиція скритикувала анонсовані паном Азаровим податкові пільги. Депутат від БЮТ та голова комітету Верховної Ради з промислової та регуляторної політики і підприємництва Наталя Королевська в інтерв’ю Бі-Бі-Сі назвала їх "точковими" і такими, які надаються тим галузям, що завідомо не можуть ними скористатися:

"Легка промисловість разом із машинобудуванням тримає зараз топ за збитковістю. Для збиткового підприємства така пільга як позбавлення податку на прибуток - не є пільгою. Можливо, коли-небудь в майбутньому, коли стане ця галузь прибутковою, тоді це стане цікаво. А зараз, коли в цій галузі прибутково працюють лише підприємства, якій працюють на держзамовлення, - так це вузьке коло підприємств, які сидять на державних грошах", - сказала пані Королівська.

Також вона розкритикувала звільнення від податку на додану вартість аграрного бізнесу і припустила, що таке податкове полегшення, навпаки, може погіршити ситуацію в агробізнесі, який, за її словами, є однією з небагатьох українських галузей, де є зростання.

"Сьогодні скасовують ПДВ на зерно, на кукурудзу, на інші культури… Наступний який крок? Зернотрейдери знизять ціни на ці мінус двадцять відсотків. Значить, фермери недоотримають ці двадцять відсотків. А отже - вони на двадцять відсотків втратять кошти. Це означає, що вони або стануть збитковими і збанкротують, не повернуть кредити, або, як з гречкою минулого року - коли її взяли і не посіяли", - заявила депутат.

Замість цього, за її словами, необхідно стимулювати агроекономіку дотаціями та субсидіями.

"Цинічна політика"

Попри всю критику Податкового кодексу як з лав опозиції, так і з лав коаліції, експерти не прогнозують відставки уряду.

Політолог Віктор Небоженко в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що не вважає заяву КПУ про можливість підтримати відставку уряду чесною: "Я не думаю, що вони це зробили без згоди Партії регіонів. Це такий новий різновид цинічної політики, коли комуністи перед місцевими виборами намагаються заробити політичний капітал на якихось символічних протестних акціях".

На думку експерта, роблячи такі заяви, члени КПУ прекрасно усвідомлюють, що уряду нічого не загрожує: "Ось така суміш брехні і демагогії".

Більше того, навіть якщо припустити, що питання про відставку уряду, може бути внесене на голосування, то в опозиції навіть за підтримки комуністів все одно не вистачить голосів, щоби схвалити його, наголошує він.

"Ви ж не забувайте, половина опозиції – це корумповані у політичному та прямому сенсі слова депутати, які теж не будуть голосувати", - сказав пан Небоженко.