Н.Беліцер: У Молдові - перемога комуністів

У Молдові керівники урядового альянсу "За європейську інтеграцію" повідомили про плани оголосити позачергові парламентські вибори, щоб вивести політичну ситуацію в країні з глухого кута. Рішення оприлюднено після фактичного провалу референдуму про зміну Конституції, який виборча комісія оголосила таким, що не відбувся через низьку активність виборців.

Image caption Референдум у Молдові провалився

Вже майже півтора року Молдова залишається без повноцінного президента - його не можуть обрати депутати парламенту. Пропоновані на референдумі зміни передбачали всенародні вибори президента. Керівники урядової коаліції вже надіслали звернення до Конституційного суду щодо розпуску парламенту, і від судового рішення залежатиме дата нових виборів.

Бі-Бі-Сі запитала експерта з молдовських питань Наталю Беліцер з Інституту демократії імені Пилипа Орлика, чи погоджується вона з тим оглядачем, який вважає, що політика в цілому і питання обрання президента зокрема є далеко не найголовнішими пріоритетами для пересічних громадян Молдови, які мають чимало інших, буденних турбот?

Н. Беліцер: Наскільки я знаю і, судячи по дуже великому відсотку трудових мігрантів саме з Молдови, з різних розмов усередині країни, дійсно економічні проблеми, бідність, певною мірою корупційні проблеми хвилюють найбільше. Але що мене дивує: все ж таки була низка соціологічних опитувань, то згідно з усіма їх результатами, населення дуже схвально сприйняло ідею загальнонаціональних прямих виборів президента. Наскільки я пам’ятаю, десь понад 70% висловили бажання саме брати участь самим у виборах президента. Тому для мене, наприклад, такий результат, що не дотягли до порога, був буквально шоком. Очікувала чого завгодно, але не того, що референдум не відбудеться.

Бі-Бі-Сі: Одним із чинників, які сприяли такій низькій активності виборців, називають контрагітацію з боку опозиційних комуністів і буквально напередодні референдуму виступ екс-президента Владіміра Вороніна, який оглядачі називають дуже потужним сигналом і застереженням. Чи можна це вважати своєрідною перемогою комуністів?

Н. Беліцер: Схоже, що можна. Також неочікувана доволі, бо начебто були такі кроки позитивні, і сигнал суспільству позитивний, і увага до перспектив євроінтеграційних Молдови з боку різних зарубіжних акторів начебто була висока. Тобто, така поразка демократичних європейських сил дуже засмучує, ускладнює ситуацію, призводить до подальшого невизначення, політичного певного хаосу, знов-таки ускладнює перспективу врегулювання придністровського конфлікту і має низку негативних наслідків, на превеликий жаль.

Бі-Бі-Сі: Які, на вашу думку, кроки тепер будуть робити представники урядового альянсу? От виконувач обов’язків президента Михай Гімпу сказав, що імовірно, доведеться розпускати парламент, скликати нові парламентські вибори… Нова політична невизначеність?

Image caption Наталю Беліцер засмучує поразка демократичних європейських сил у Молдові

Н. Беліцер: Схоже, що так. Все ж таки мають розпустити парламент, це згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії, хоч вони такі дуже обережні щодо строків. Ну, і рішення Конституційного суду, відповідно. Але це ж знов період безвладдя фактично, неможливості проводити реальний курс на реформи. І якщо ще погіршиться ця ситуація, це буде абсолютно парадоксальний розвиток подій, якщо знов у більшості до влади прийдуть комуністи.

Бі-Бі-Сі: Очевидно, що члени урядового альянсу – від правоцентристів до лівоцентристів, просто їх об’єднувала опозиційність до комуністів. Чи на вашу думку, зараз оця невдача на референдумі може призвести до внутрішніх конфліктів навіть усередині самого альянсу?

Н. Беліцер: Річ у тім, що, може, не так сильно, як конфлікти, але тертя, суперечки, різні бачення тривали весь час від початку створення цього альянсу. Так що, нічого нового в цьому нема. Більше того, весь час була низка песимістичних прогнозів, що ось-ось альянс розвалиться. Зараз ідеться про те, чи члени альянсу зроблять висновки з цієї поразки і будуть більш консолідовано проводити роботу. Якщо ж вони продовжать внутрішній розбрат, то це значно знизить шанси на остаточну перемогу над комуністами. Бо комуністи дійсно все ж таки, порівняно з ними, тримаються консолідовано. І хоча Воронін і не має права балотуватися на наступний президентський строк, але, схоже, харизма в нього зберігається в очах населення.