Бригада на чотирьох: Київ, Варшава, Вільнюс та Мінськ

Попри прогнози польських аналітиків про те, що військова співпраця України з Польщею за нової влади ледь не зупинилася, український міністр оборони Михайло Єжель сподівається вже за рік-півтора завершити створення спільної бригади із Варшавою та Вільнюсом.

Четвертим партнером, за ініціативи України, може стати Білорусь.

Image caption Польські аналітики говорять про перелом у військовій співпраці Києва та Варшави. Михайло Єжель та Богдан Кліч

Україна та Польща домовилися продовжувати створення "ЛитПолУкрБригу" під час візиту українського міністра оборони до Варшави.

За цією складною абревіатурою ховається спільний миротворчий підрозділ разом ще й із литовськими військовими.

Перспектива створення такої міжнародної бригади - це питання року-півтора, вважає український міністр оборони Михайло Єжель. Цю думку він висловив після зустрічі зі своїм польським колегою.

Сторони також розглядають можливість залучити до миротворчого підрозділу ще й Білорусь.

Візит до Польщі керівника українського оборонного відомства завершився підписанням Договору про утворення спільної польсько-литовсько-української бригади.

Image caption Пан Єжель продовжує проект, що його розпочав попередній міністр оборони

Досі існував польсько-українсько-литовський батальйон, але бригада - це більша частина, яка матиме ширші можливості виконувати завдання, доручені відповідними відомствам країн та міжнародними організаціями.

Варшавський "злам" у відносинах України та Польщі

Після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича військова співпраця між Польщею та Україною практично припинилася.

Міністри оборони обох країн зустрілися лише раз у Брюсселі, але і ту зустріч польські оглядачі не могли назвати результативною.

А от після варшавських переговорів один із чільних польських експертів, професор Роман Кузьняр, визнав їх "зламними".

Пан Кузьняр, який є радником польського міністра, брав участь у переговорах і пояснив полякам доцільність тіснішої співпраці між сусідами: "Новий український міністр підтвердив бажання швидко довести до стану готовності бригаду. Йдеться про чималу частину. Серйозні рішення, серйозні наслідки".

На думку експерта, спільна бригада могла б виконувати дуже різні завдання: від гуманітарних місій до бойових, і її могли б долучати ООН, НАТО, ЄС або інші організації в рамках східноєвропейського співробітництва.

Пан Кузьняр розповів також про зовсім новий аспект співпраці сусідів: йдеться про можливість залучити до неї Білорусь.

"Цікавою ініціативою, яку просували насамперед українці, є залучення до спільних навчань Білорусі. Наш міністр висловив таку обережну готовність участі у такому проекті. Треба буде вивчити докладно всі аргументи і може у майбутньому постійно залучити білоруських солдатів до цієї бригади", - розповів польський аналітик.

Таким чином польський експерт пояснює контекст поширення військового співробітництва у Східній Європі.