Троє суддів КС подали у відставку

Конституційний Суд припинив повноваження суддів Івана Домбровського, Ярослави Мачужак і Анатолія Дідковського.

Image caption Президент зустрічається з суддями (Фото з сайту КС)

За повідомленням прес-служби КС, судді звільнені у зв'язку з подачею заяв про відставку, тобто, за їхнім власним бажанням.

Остаточну формальну крапку в тому питанні має поставити з‘їзд суддів, до якого упродовж трьох найближчих днів зобов‘язаний звернутися з листом голова КС.

Звільнити суддів просив Литвин

Добровільній відставці Домбровського, Мачужак та Дідковського передувала вимога спікера парламенту Литвина про їх звільнення. Голова Верховної Ради вважав їх незаконно призначеними суддями КС.

У червні 2010 року спікер виклав ту вимогу в офіційному листі до голови Ради суддів України. Як написала тоді газета Комерсант-Україна, Литвин аргументував своє прохання тим, що у 2006 році ці судді написали заяви не про перехід на нове місце роботи, а про відставку з посту судді, тому, мовляв, сьогодні не мають права працювати суддями КС.

Згодом преса писала про дві складові того конфлікту: фінансову й ідеологічну. Фінансова полягала в тому, що завдяки особливому формулюванню заяв про відставку із попередніх місць роботи, ці судді одержали значну компенсацію при переході в Конституційний суд.

Голова Верховної Ради Володимир Литвин у четвер заявив, що відставки суддів «ніяк не пов’язані» із поданням народних депутатів щодо порушення процедури при ухваленні змін до Конституції України.

Він наполягає, що «деякі судді КС поставили перед собою мету отримати вихідні кошти».

«...Ну якщо люди захотіли отримати там суму ось у сотні тисяч гривень вихідної допомоги, вони вибрали свою долю і отримали відставку», - сказав Володимир Литвин.

Право чи політика

Однак правники прогнозували, що фінансова преференція може стати юридичною зачіпкою для звільнення суддів з КС, якщо вони виявляться нелояльними до влади.

Першою реакцією керівництва КС на вимогу спікера парламенту стало тимчасове відсторонення суддів Мачужак, Дідковського й Домбровського від роботи.

На початку вересня КС припинив повноваження цих трьох суддів за їхніми заявами.

Image caption Іван Домбровський - ще суддя КС (Фото з сайту КС)

Вже на початку тієї історії опозиційні політики розцінили її як спробу тиску на суддів. Відтак, вони закликали шукати причину не у правовій, а в політичній площині.

Іван Домбровський у 2004 році працював у Верховному суді і наполягав на невизнанні перемоги Януковича у другому турі президентських виборів.

8 квітня 2010 року після перемоги Януковича на президентських виборах та створення парламентської коаліції на чолі з Партією регіонів Домбровський не підтримав рішення КС про визнання легітимною тієї коаліції. Судді Мачужак і Дідківський просто не голосували за це рішення, бо не були на роботі через роботу чи відпустку.

У 2007 році Мачужак стала на бік тодішнього президента Віктора Ющенка, який вважав, що КС не має розглядати питання про розпуск парламенту. А Домбровський з цих же мотивів тоді навіть подав у відставку з посади голови КС.

Ті обставини дозволяють опозиції припускати, що троє суддів КС насправді звільнилися не за власним бажанням, а під тиском. Враховуючи, що нещодавно з КС звільнився ще й суддя В‘ячеслав Джунь, то в опозиційному БЮТ прогнозують, що невдовзі КС поповниться 4 новачками, лояльними до влади.

Депутат із фракції БЮТ-Батьківщина Сергій Власенко каже, що таким чином нинішня влада повністю встановить свій контроль над Конституційним Судом.

Нещодавні ротації

15 червня замість звільненого судді КС Юрія Нікітіна, якого призначав президент Ющенко, новий президент Янукович призначив Сергія Винокурова – співзасновника громадської організації Українська асоціація прокурорів, яка ще зовсім недавно була в центрі великого скандалу.

Image caption Президент вітає С.Винокурова з призначенням (Фото з сайту КС)

Торік низка народних депутатів звинуватили Асоціацію в спробі заволодіння земельними ділянками в Криму і біля Києва. Також депутати представили один із листів Асоціації до великої фірми, в якому містилося прохання надати благодійну допомогу у розмірі 50 тис. грн. В результаті скандалу заступник Генпрокурора Олександр Шинальський пішов у відставку. А співзасновника Асоціації Сергія Винокурова президент Янукович призначив суддею КС. Багато хто віщував йому навіть посаду голови КС, оскільки 10 липня вибіг термін перебування на тій посаді Андрія Стрижака.

Однак новим головою КС стала людина, яку називають територіально ближчою до владної команди. Анатолій Головін – виходець з Донецької області (а саме з міста Макіїївки). Після того призначення опозиція заявила про втрату будь-яких сподівань на оскарження в КС навіть відверто неконституційних рішень влади.

Звільнення одних і призначення натомість інших суддів відбувається незадовго до того, як КС має розпочати розгляд подання 252 депутатів з коаліції про те, наскільки відповідають Конституції зміни, внесені 8 грудня 2004 року, які збільшили повноваження парламенту і обмежили повноваження президента.

Нещодавно, ще до початку розгляду того подання в КС, призначений Партією регіонів міністр юстиції Олександр Лавринович вже заявив, що при проведенні конституційної реформи 2004 року була порушена процедура внесення змін до Конституції. Оглядачі кажуть, що повернути широкі президентські повноваження шляхом скасування реформи легше, аніж внести нові зміни до Конституції, особливо, якщо у коаліції немає надійних 300 голосів.