Україна каже, що збіжжя є, і квот не буде

За словами прем'єр-міністра Азарова, уряд не обмежуватиме експорт зерна і твердить, що зібраного цього року врожаю достатньо, аби задовольнити внутрішні та експортні потреби. Але фахівці кажуть, що і дотепер офіційних заборон на вивезення зерна з України не було, проте “де-факто” цього року зернотрейдери мають чималі складнощі з виконанням своїх експортних контрактів.

Лише місяць тому урядовці не тільки заявляли про можливість запровадження квот на експорт зерна, але й називали приблизні обсяги цих квот. Тепер прем’єр-міністр Микола Азаров каже, що, не зважаючи на посуху, в Україні зібрано достатньо зерна, аби задовольнити всі внутрішні потреби країни, а також продати якусь частину за кордон, а тому уряд не планує запроваджувати будь-які обмеження на експорт зерна.

Про те, що ситуація на зерновому ринку потроху стабілізується, напередодні заявляв і віце-прем’єр Андрій Клюєв. Він також твердить, що найближчим часом Аграрний фонд здійснить закупівлю зерна на внутрішньому ринку, аби уряд міг підтримувати стабільні ціни на хліб.

Про нормалізацію справ із зерновим експортом заявляють і в Укрзалізниці, де підрахували, що від початку цього року перевезли 7.8 мільйонів тонн зерна, і що лише чверть від цих перевезень припадала на внутрішній ринок.

Директор консалтингової компанії ПроАгро Микола Верницький каже, що насправді офіційних заборон чи обмежень на зерновому ринку не існувало і раніше, проте фактично шляхом запровадження різних перевірок, додаткових довідок та штучних затримок зерновий експорт цього року далеко не такий вільний, як торік.

Пан Верницький твердить, що за інформацією від зернотрейдерів, у деяких областях навіть відновлюється вже призабута практика неформальної заборони на вивіз зерна за межі області. Експерт також вважає, що ця ситуація навряд чи зміниться після заяв прем’єра про незастосування обмежень на експорт:

“До цього не було ніяких формальних заборон на експорт зерна з України. Тим не менш, судна стояли у портах, пшениця не відвантажувалася, і всі чиновники казали, що ніяких обмежень немає. Тобто, розумієте, у нас така політика, коли можна казати, що ніяких заборон немає, а насправді ці заборони є”.

Раніше Україна вже запроваджувала квоти на експорт зерна. Це було після неврожаю 2008 року, коли нинішній президент Віктор Янукович очолював уряд, і, не вагаючись, пішов на обмеження, які фактично зупинили зерновий експорт на понад рік. Чим ситуація цього року відрізняється від тодішньої?

Микола Верницький із ПроАгро каже, що тут треба брати до уваги і те, що за цей час Україна стала членом СОТ, і тривають напружені та дуже важливі для нинішньої української влади переговори із МВФ: “По-перше, за умов врожаю в обсязі 40 мільйонів тонн обмеження експорту не відповідало би міжнародним зобов’язанням у рамках СОТ. По-друге, отримання кредитів від МВФ для уряду є набагато важливішим, ніж будь-які інші питання, і він намагається зробити так, щоб показати, що у нас торгівля цілком лібералізована. По-третє, неформальні заборони діяли і продовжують діяти”.

Крім того, деякі оглядачі агарного ринку сенсом того, чому уряд спочатку оголосив про наміри запровадити квоти на експорт зерна, а потім відмовився від цієї ідеї, вважають бажання перевірити зернотрейдерів на лояльність до влади.