"Симфоманія" - симфо-рок по-українськи

Учасниці дівочого гурту “Симфоманія” Марина Лосицька (скрипка), Валентина Буграк (альт) і Дарія Сєдова (віолончель) були гостями п'ятничної програми Української служби Бі-Бі-Сі. Дівчата розповідали про свою музику, яку вони називають українською версією симфо-року.

Image caption "Симфоманія" у київському бюро Бі-Бі-Сі

Симфоманія: Все почалося з класичних творів, які ми аранжували та осучаснювали, і поступово дійшли до такого стилю як симфо-рок - принаймні ми близькі до цього стилю. Твори з нового альбому – це кавер-версії з чисто рокових творів, гурту “Арія”. Звучать вони у виконанні струнних інструментів, дещо по-симфонічному.

Бі-Бі-Сі: Як довго ви вже граєте разом?

Симфоманія: Ми вже граємо разом шість років, хоча починали зовсім з іншої музики. Ми разом вчилися і грали у консерваторії, там переробляли класичні мелодії, які нам дуже подобались Також у нас з’явилась композитор, яка має явний дар, Марія Бродова. Ми дружили, вона писала твори, а яаранжировки до цих творів.

Бі-Бі-Сі: Слухач “Бі-бі-Сі” запитує, чи не дражнять вас колеги, змінюючи першу літеру назви “Симфоманія”? Ви спеціально вибрали таку назву, яка була б схожа на “німфоманію”?

Симфоманія: Цю назву ми вигадували, виходячи, перш за все, з концепції колективу. Слово “манія” – це кохання, це життя цим колективом. А “симфо” – його сутність, це струнні інструменти, або клавішні, які теж можуть відтворювати різноманітні звуки, в тому числі симфонічного оркестру. І от, склавши кохання і сутність, ми отримали таку назву. До речі, підозрювали, що будуть такі порівняння, але не звертаємо на це увагу, до речі, ніколи не чули, щоб так хтось дражнився.

Бі-Бі-Сі: Наскільки той факт, що всі в колективі – жінки, допомагає або заважає у роботі? Чи це спеціально було так задумано?

Симфоманія: Спочатку так просто склалося: у нас був класичний квартет, і ми всі були дівчата. Потім вирішили взяти дівчину барабанщицю – Вікторію. Ви можете подивитися на її фотографії (на нашому сайті), яка вона гарна і тендітна. Але ця миловидна дівчина грає зовсім не по-дівочому, в неї така собі оманлива зовнішність. Т

е, що у нас суто жіночий колектив, нам зовсім не заважає у роботі - ми працюємо як музиканти, спілкуємось між собою як музиканти, тобто є якісь творчі процеси, також є певні особисті перемовини. А яку картинку отримує глядач чи слухач, це вже їх треба питати, наскільки це заважає чи допомагає слухати музику.

Бі-Бі-Сі: Чи вважаєте ви, що безсмертні творіння, симфонічні та інші, потребують вашого втручання та вдосконалення? Адже Ванесса Мей вже була, - запитує слухач Бі-Бі-Сі.

Симфоманія: Ви знаєте, нас частіше порівнюють не з Ванессою Мей, а з групою “Апокаліптика”. Тому що там чотири хлопці-віолончелісти, які теж грають, можна сказати, симфо-рок.

Але я думаю, що все в цьому світі має право на існування, і такої трактовки музики, яку подаємо ми, немає ні в кого. Дійсно, це можна назвати подібним, бо багато чого повторюється, але ми це робимо по-своєму, і це дійсно наше бачення. Ми ні в якій мірі не хочемо сказати, що ми вдосконалюємо твори Баха, наприклад. Вдосконалити там вже нікуди, але ми певною мірою відтворюємо своє бачення цього твору і передаємо це людям. І вже їм судити, подобається воно чи ні, і скільки воно буде жити.

Ми працюємо з душею, із любов’ю, тому є дійсно багато людей, які говорять, що наші твори їм потрібні. Головне, що це потрібно нам, у цей момент життя - без цього наше існування неможливе.

Бі-Бі-Сі: Чи гастролюєте ви по Україні, чи ви тільки клубний колектив? – запитує наш слухач.

Симфоманія: Ми хочемо гастролювати, але не завжди є змога. Коли нас запрошують ми звісно їдемо і гастролюємо. Літом у нас був невеликий тур по українським великим клубам міст-мільйонників. Було дуже цікаво, але ми певне що хотіли б інші концерти - великі. Але вони, на жаль, потребують багато фінансових вкладань, і багато організаційних питань ми поки не в змозі вирішити.

Бі-Бі-Сі: А як заробляють такі гурти як ви, адже сьогодні зажди мова йде про гроші, які платяться не виконавцю, а навпаки - виконавець платить за те, щоб про нього поговорили, а його музику пограли - на радіо чи телебаченні. Чи це так, і наскільки це заважає музичній кар’єрі?

Симфоманія: Це на 100% так, хоча це і дуже прикро. Ротацію зараз у нас сприймають як рекламу, тому за неї потрібно платити чималі гроші. І виходить так: ти зроби продукт, запиши його, вклади гроші, ще й заплати за його ротацію. А потім, можливо, колись, це окупиться. У нас зараз в країні це так.

При цьому на продажу дисків теж неможливо заробити - піратство процвітає, з концертами та сама ситуація: є такі випадки, що за участь у гучних концертах треба заплатити. Тобто таке замкнене коло виходить. Якби не було великої любові до цього діла, то з цього взагалі б нічого не вийшло. Заробити дійсно дуже тяжко: дай Боже відбити те, що ти в це вкладаєш.

Бі-Бі-Сі: А як все ж таки інші музиканти заробляють, може, є приватні вечірки, хтось запрошує із багатіїв?

Симфоманія: Саме на приватних святах та заходах відбувається наш основний заробіток. Насправді, не тільки наш, можна взяти будь-якого українського виконавця. Може, за винятком дійсно великих зірок, які збирають повні зали, декілька днів дають концерти у великих містах.

Бі-Бі-Сі: Запитання з приводу авторського права, чи для всіх кавер-версій, обробок потрібні авторські права?

Симфоманія: Так, на абсолютно всі композиції, всі групи потребують такого узгодження. Тому що будь-який публічний виступ зараз може потрапити в Інтернет, і тоді будуть якісь претензії.

У нас є деякі готові матеріали, і ми працюємо над тим, щоб отримати права. Наприклад, третій альбом ми плануємо присвятити кавер-версіям таких гуртів як “Scorpions”, “Metallica”, “Queen”, “Rainbow”, також є наші нові композиції, які дуже хочуть потрапити на диск.

Бі-Бі-Сі: Наскільки суперечливим було для вас рішення перейти на електронні інструменти? Адже ви всі маєте класичну музичну освіту, мабуть, було складно перейти з акустики на електрику?

Симфоманія: Чисто психологічно – це не був важкий перехід. Навіть коли моя вчителька зі спеціальності це почула, то їй така ідея дуже сподобалась. Вона сказала, що дійсно завжди потрібно шукати щось нове, і людина не має іти шляхом, яким пройшли всі.

Два роки ми працювали з акустичними інструментами на сцені і зіштовхнулися з такою проблемою: вони дуже-дуже “заводяться”, фонять, створюється відлуння. Тобто не можна підійти до колонки, рухати мікрофон, виникає дуже неприємний звук. Тому в нас був єдиний вихід – ми перейшли на електронні інструменти, і це був дуже правильний крок.

Бі-Бі-Сі: Чи є у вашого гурту керівник, хто б займався організацією концертів?

Симфоманія: У нас дійсно є людина, яка живе цим колективом – Олександр Мілевський, він певний ідеологічний утримувач всіх, який штовхає нас вперед. У всіх бувають певні життєві проблеми, а він вміє всіх підбадьорити, сказати потрібні слова, і всі якось “кучкуються” навколо нього.

Він дійсно займається всіма нашими концертними питаннями, також він наш звукорежисер, дуже допомагає на концертах у технічному плані: перевозить наші інструменти, барабани, колонки…Бо жіночий колектив це добре, але чоловічі руки потрібні.

Бі-Бі-Сі: Питання на сайті від слухача Бі-Бі-Сі: чи виступали ви за кордоном, і підкреслювали ви при цьому своє українське походження? Чи пропонували вам спільні виступи співаки, зірки, поп-музики, може це було б комерційно вигідно?

Симфоманія: В інші країни нас дійсно іноді запрошують, і знають, що ми з України. Але якось був такий випадок, коли сказали: “та ви ж росіянки”, але мі підкреслили, що ні: Росія і Україна - це зараз дві зовсім різні країни, і ми саме з України.

А з приводу того, з ким ми виступали або хотіли виступити – це, певно ж, “Арія” і у нас є в планах наприкінці листопада з ними все ж таки виступити.

Бі-Бі-Сі: Хоча класична музика та політика – це дуже далекі одна від одної речі, але все ж таки запитаю: вас запрошують на різні політичні акції? Чи вам доводиться таким чином грати і заробляти.

Симфоманія: У нас досить складна політична ситуація, при чому вона завжди складна, хто б не прийшов до влади. І ми якось ще на самому початку для себе вирішили, що ми не будемо підтримувати жодного кандидата, так і намагаємось триматися. Взагалі ви дійсно праві, що така річ як агітація за ту чи іншу партію у нас дуже поширена. Але ми жодного разу не співпрацювали ні з якими політичними силами.

Програму вела Світлана Пиркало.