Брюссель планує розвивати співпрацю з Києвом

Україна продовжить інтеграцію до Європейського Союзу, передусім, у практичній площині. З таким месиджем прибув сьогодні до Брюсселю Президент України Віктор Янукович. В ході короткого робочого візиту він встиг зустрітися з Президентом Європейської Ради Германом Ван Ромпеєм та Президентом Єврокомісії Жозе Баррозу.

На прес-конференції після тієї зустрічі президент Єврокомісії сказав, що вірить у "подальше укріплення" свободи преси, незалежності судової системи, демократичних принципів та поваги до прав людини за президентства Віктора Януковича.

Image caption Віктор Янукович та Жозе Баррозу бачаться часто

Жозе Мануель Баррозу також заявив, що Євросоюз готовий до проведення трьохсторонніх переговорів щодо енергетичних питань з Україною та Росією.

Сам президент Янукович заявив про досягнення домовленості з президентом Єврокомісії щодо початку модернізації української газотранспортної системи.

Чи прорвало?

Нинішній візит Віктора Януковича від самого початку не обіцяв ніяких суттєвих проривів у двосторонніх відносинах. Хоча в них і накопичилася низка питань, що потребують термінового вирішення. Одне з них – продовження переговорів про створення зони вільної торгівлі. Як відомо, останнім часом обидві переговорні сторони зайшли у певний глухий кут.

Як зазначив у виступі перед журналістами Президент Єврокомісії Жозе Баррозу, це стосується, передусім, питання тарифів у двосторонній торгівлі. Тим не менше, якогось конкретного вирішення питання знайти так і не вдалось. Український Президент лише зазначив, що сторони готові іти шляхом взаємних компромісів та поступок.

Ще однією темою для обговорення стала співпраця в області енергетики. Європейська сторона привітала Київ зі схваленням нового закону про функціонування ринку газу, а також з рішенням підписати Протокол про приєднання до Енергетичного співтовариства. Саме підписання відбудеться вже 24 вересня на міністерській конференції організації в македонській столиці Скоп'є. За словами українського Президента, це дасть можливість розпочати модернізацію української газотранспортної системи.

У свою чергу Президент Єврокомісії Жозе Баррозу розповів, що вже з наступного тижня розпочнеться розробка техніко-економічних обґрунтувань для двох проектів в рамках модернізації газотранспортної системи. Обидва профінансовані Єврокомісією. При цьому, пан Баррозу схвально оцінив покращення відносин між Україною та Росією, зазначивши, що це має дуже важливе значення, передусім, для співпраці в сфері енергетики.

Демократія

Крім питань двосторонньої співпраці, брюссельські очільники підняли під час зустрічей з Віктором Януковичем і питання розвитку демократії в Україні. Особливу увагу звернув на це Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей. У своїй для преси він наголосив на тому, що під час зустрічі обговорив з паном Януковичем важливість гарантування незалежності судової влади та засобів масової інформації. Крім того, лідер ЄС висловив переконання в тому, що місцеві вибори в Україні і те, в який спосіб вони будуть проведені, є дуже важливим.

Герман Ван Ромпей сказав: "Їх проведення має продемонструвати, що традиції проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів зберігаються. Я подякував Президенту Януковичу за те, що він надіслав до парламенту зміни до нового закону про вибори, і підкреслив важливість створення необхідних законодавчих засад, щоб вибори відбувались на рівних засадах для всіх гравців".

Український Президент, відповідаючи на заяви своїх європейських колег, наголосив, що для нього інтеграція до Євросоюзу залишається пріоритетною.

У понеділок Віктор Янукович пожартував, що разом з Президентом Єврокомісії вони зруйнували два стереотипи: щодо того, що понеділок важкий день, і що тринадцяте – нещасливе число. Втім, за підсумками зустрічей журналісти переважно почули лише декларації про наміри, ніж конкретні рішення щодо подальшої співпраці.

Новини на цю ж тему