Янукович у Брюсселі: прориву не прогнозують

Президент Віктор Янукович має зустрітися в понеділок у Брюсселі з президентом Європейської Ради Германом Ван Ромпоєм та президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу. Це - вже другий за півроку президентства Януковича робочий візит до столиці Євросоюзу.

Image caption Віктор Янукович та Жозе Баррозу бачаться часто

Цього разу, так само, як і в березні, президент України не запланував відвідин штаб-квартири НАТО, яка також розташована у Брюсселі.

Попри заявлені важливі для України та ЄС питання до обговорення, кореспондент у Брюсселі Сергій Воропаєв прогнозує, що цей візит не матиме проривів у двосторонніх стосунках:

"Є, звичайно, кілька серйозних питань, які потребують дискусії на найвищому рівні. І передусім це питання продовження переговорів щодо угоди про асоціацію та зокрема про зону вільної торгівлі. На сьогодні переговори зайшли у певний глухий кут і потребують рішень політичних".

Поновити переговори доручали Азарову

Поновити перемовини з Європейським Союзом про створення зони вільної торгівлі, розблокувавши переговорний процес довкола того питання, президент Янукович доручив прем‘єр-міністрові Миколі Азарову в останній день липня. Оскільки це було якраз напередодні 20-денної відпустки прем‘єра, то наразі невідомо, з чим українська влада їде до Брюсселя.

Згідно з дорученням президента Януковича, уряд мав підготувати і подати до 20 серпня на розгляд президентові узгоджену, консолідовану позицію української сторони, спрямовану на розблокування переговорного процесу з ЄС щодо створення зони вільної торгівлі. Раніше Янукович неодноразово заявляв, що розраховує на підписання угоди з Євросоюзом вже 2010 року.

Переговори щодо укладення угоди про зону вільної торгівлі між ЄС та Україною розпочали у лютому 2008 року президент Ющенко та тодішній комісар ЄС Пітер Мендельсон після завершення процесу вступу України до СОТ.

За президентства Ющенка було проведено 9 раундів переговорів ЄС з Україною стосовно цієї угоди.

Однак за президентства Януковича переговори з ЄС уповільнилися, а причиною того уповільнення прем‘єр Азаров назвав у червні 2010 року низку спірних питань, які не можуть узгодити експерти з обох сторін:

"Поки що на рівні експертів сталося гальмування (переговорів). І саме тому ми значну увагу надали тому, як зрушити з мертвої точки ті спірні питання, які виникли на рівні експертів. І єврокомісар з питань розширення пан Фюле, і я запропонували винести це питання на вищий рівень, ніж рівень експертів".

Очевидно, візит пана Януковича 13 вересня до Брюсселя саме і є тим вищим рівнем, від якого офіційний Києв очікує поштовху для виходу з глухого кута перемовин про зону вільної торгівлі Україна-ЄС.

Янукович запитає про гроші для України

Що ж до інших результатів, на які можна сподіватися нині, то кореспондент у Брюсселі каже, що це радше результати технічні.

Передусім ідеться про те, що сторони скоріше за все визначать дату чергового саміту Україна-ЄС, який попередньо планувався на 22 листопада.

Обговорюватимуть також про вступ України до Енергетичного співтовариства. Щоправда, рішення про це вже ухвалили раніше, однак досі залишаються певні деталі, які мають бути узгоджені.

Що стосується можливого обговорення інших енергетичних питань, то у Брюсселі не байдужі до ролі України у формуванні енергетичної спільноти. І перші рішення вже були схвалені.

Тепер багато залежить від офіційного Києва. Одну частину домашнього завдання Україна вже виконала, ухваливши новий закон про ринок газу. Той документ практично відповідає європейським стандартам.

Залишилися окремі деталі, і, здається, на цьому шляху вже немає якихось серйозних перешкод.

Підніматимуться питання продовження переговорів про лібералізацію візового режиму.

Говоритимуть і про гроші для української економіки, оскільки у липні Європарламент і Рада ЄС підтримали рішення про надання Україні макрофінансової допомоги.

Єдиною умовою для цього було поновлення співпраці України з МВФ.Оскільки співпраця з МВФ вже поновлена, то очевидно, що під час переговорів 13 вересня сторони також визначаться, коли Євросоюз надіщле Україні перший транш макрофінансової допомоги.

Європу цікавитиме свобода слова

Очевидно, що європейська сторона під час візиту президента Януковича підніме і питання щодо утисків свободи слова і свободи зібрань, оскільки останнім часом багато є повідомлень з України, і вони турбують не тільки США, але і Європу.

Буквально напередодні візиту одне із впливових європейських інтернет-видань E-Obzerver видало статтю, в якій наводило багато прикладів щодо ситуації зі станом свободи слова в Україні. Отже, як вважає наш кореспондент у Брюсселі, є підстави прогнозувати, що під час зустрічі з Януковичем це питання буде підняте європейцями передусім.

Новини на цю ж тему